Share

شیوع کرونا در هلند، مانند سایر کشورها، کمیابی و گران شدن ماسک را به همراه داشته است. گروهی از ایرانیان در شهر زوتفن (Zutpehn) واقع در استان خِلدرلند (Gelderland) در شرق هلند، دست به تهیه و تولید ماسک رایگان برای پناهجویان زده‌اند.
لیلا انصاری به همراه همسرش یزدان حجتی‌نیکفر و شماری دیگر از ایرانیان به این فکر افتادند تا با امکانات محدودی که در اختیار دارند، برای خودشان و پناهجویانی که در کمپ‌ها به سر می‌برند، ماسک تولید کنند و به صورت رایگان در اختیار همه قرار دهند. آنها برای استفاده صحیح و ضدعفونی کردن ماسک‌ها کاتالوگی تهیه کرده‌اند که به همراه آن برای پناهجویان ارسال می‌کنند. مکانی برای همین منظور نیز در اختیار آنها قرار داده شده است. لیلا انصاری به همراه همسر و فرزندشان ۱۶ ماه است که درهلند زندگی می‌کند.

این گروه تعدادی از ماسک‌های تهیه شده را در روزهای گذشته برای پناهجویان ساکن در کمپ اسنیک نیز ارسال کردند.
در روزهای گذشته، ابتلای شمار زیادی از پناهجویان ساکن کمپ اسنیک (Sneek) واقع در استان فریسلند (Friesland) در شمال هلند، به بیماری کووید ۱۹ خبرساز شد. این کمپ به مدت سه روز در قرنطینه کامل قرار گرفت و ورود و خروج پناهجویان ممنوع شد. همچنان اما نگرانی‌های زیادی از شیوع کرونا در میان پناهجویان این کمپ وجود دارد.
در هلند تاکنون بنا بر آمار رسمی ۴۵ هزار و ۵۷۸ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و پنج هزار و ۸۵۶ نفر نیز جان باخته‌اند.

Share