رسانه خبری پیامِ ایرانی

کابل ۹۰۰ زندانی طالبان را آزاد کرد


Share

دولت افغانستان به این امید که طالبان آتش‌بس سه روزه سراسری را تمدید کنند، آزادی ۹۰۰ زندانی طالبان را بعد از ظهر سه‌شنبه ۶ خرداد / ۲۶ مه آغاز کرد.

زندانیان طالبان ـ عکس از آرشیو

خبرگزاری فرانسه از بگرام افغانستان گزارش داد که حدود ۱۰۰ زندانی طالبان عصر سه‌شنبه ۶ خرداد / ۲۶ مه از زندان این شهر آزاد شدند.

سرهنگ نظیف‌الله ولی‌زاده که مسئولیت عملیات وزارت دفاع در آزادی زندانیان طالبان را بر عهده دارد اعلام کرد که روز سه‌شنبه حدود ۹۰۰ زندانی طالبان آزاد شدند.

شورای امنیت ملی افغانستان صبح سه‌شنبه اعلام کرده بود که آزادی زندانیان با هدف «پیشبرد صلح، از جمله ادامه آتش‌بس» انجام می‌شود.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفت:

«ما امیدواریم که طالبان آتش‌بس را تمدید کند تا بتوانیم روند صلح را آغاز کنیم. آینده بستگی به تصمیم‌های بعدی طالبان دارد.»

یک منبع نزدیک به طالبان به خبرگزاری فرانسه گفت ۲۰۰ نفر از نیروهای امنیتی افغانستان نیز در روزهای آینده آزاد خواهند شد.

یک منبع دیگر از طالبان احتمال داد آتش‌بس تا هفت روز تمدید یابد، به شرطی که دولت آزادی زندانیان طالبان را سرعت ببخشد. او گفت: «اکثر رهبران ما در این‌باره موافقت دارند.» با این حال ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان اعلام کرد که در این مورد اطلاعاتی ندارد.

در پی اعلام آتش‌بس سه روزه طالبان به‌مناسبت عید فطر، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز یکشنبه گذشته اعلام کرد که به‌منظور حسن نیت دوهزار زندانی گروه طالبان را آزاد خواهد کرد.

روز گذشته، دوشنبه ۵ خرداد / ۲۵ مه، دولت افغانستان ۱۰۰ زندانی گروه طالبان را از زندان پروان آزاد کرد. پیش از آن نیز یک‌هزار زندانی دیگر طالبان در گروه‌های کوچک‌تری آزاد شده بودند.

قبل از این، روند آزادی زندانیان طالبان از زندان‌های افغانستان به دلیل آن‌چه کابل عدم پایبندی گروه طالبان به توافق‌نامه صلح و کاهش خشونت عنوان می‌کرد، متوقف شده بود. اما با اعلام آتش‌بس سه روزه از سوی گروه طالبان، روند آزادی زندانیان این گروه نیز از سر گرفته شد.

با آزاد شدن ۹۰۰ نفر از زندانیان طالب، شمار زندانیان آزادشده‌ این گروه تا کنون به دوهزار نفر می‌رسد.

بیشتر بخوانید:

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.