رسانه خبری پیامِ ایرانی

ادعای آمریکا: روسیه به لیبی هواپیماهای جنگنده فرستاد


Share

ارتش آمریکا روسیه را متهم کرد که به‌منظور پشتیبانی از نیروهای روسی مستقر در لیبی که به نیروهای ژنرال حفتر کمک می‌کنند به این کشور شمال آفریقا هواپیماهای جنگنده اعزام کرده است.

پرچم‌های لیبی و روسیه ـ عکس از شاتراستاک

فرماندهی ارتش آمریکا در آفریقا سه‌شنبه ۶ خرداد / ۲۶ مه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این هواپیماهای جنگنده از یک پایگاه هوایی روسیه به پرواز درآمده و سپس در پایگاهی در سوریه برای پنهان‌کاری تغییر رنگ داده و در لیبی مستقر شده‌اند.

شمار هواپیماهای جنگنده و تاریخ دقیق فرود آن‌ها در لیبی مشخص نیست.

احتمال می‌رود که مأموریت هواپیماهای جنگنده روسیه پشتیبانی هوایی از نیروهای روسی موسوم به «گروه واگنر» و عملیات تهاجمی در حمایت از «ارتش ملی لیبی»، به‌رهبری ژنرال خلیفه حفتر باشد که با دولت وفاق ملی مستقر در طرابلس می‌جنگند.

در لیبی دولت وفاق ملی به‌رهبری فائز السراج، که از سوی جامعه جهانی به‌رسمیت شناخته می‌شود با حمایت ترکیه و قطر مقابل  «ارتش ملی لیبی» ژنرال خلیفه حفتر و با حمایت مجلس نمایندگان لیبی و پشتیبانی روسیه، فرانسه، مصر و امارات متحده عربی می‌جنگد.

«ارتش ملی لیبی» ژنرال حفتر بیش از یک سال است که تلاش می‌کند طرابلس را از دست ارتش دولت وفاق ملی خارج کند و اغلب به پایتخت حمله می‌کند. نیروهای ژنرال حفتر در هفته‌های اخیر شکست‌های سنگینی را متحمل شده‌اند و یکی از پایگاه‌های هوایی اصلی خود را از دست داده‌اند.

مقام های روسیه هنوز درباره خبر اعزام جنگنده‌های این کشور به لیبی اظهارنظری نکرده‌اند.

استفن تاونسند، ژنرال فرماندهی ارتش آمریکا در آفریقا به آسوشیتدپرس گفت: «مدت‌های طولانی روسیه هرگونه دخالت خود در درگیری‌های نظامی لیبی را انکار می‌کرد اما اکنون دیگر نمی‌تواند منکر آن شود.»

سازمان ملل متحد نقض تحریم تسلیحاتی و اعزام نظامیان خارجی به لیبی را محکوم کرده و این اقدامات را برخلاف قطعنامه‌های شورای امنیت در مورد لیبی می‌داند.

استفانی ویلیامز، نماینده ویژه سازمان ملل، هفته گذشته هشدار داد که جنگ در لیبی به دلیل افزایش مداخلات خارجی و هجوم ارسال تسلیحات و اعزام نیروهای نظامی به هر دو طرف «شدیدتر، گسترده‌تر و عمیق‌تر خواهد شد»

ژنرال حفتر شنبه گذشته اعلام کرد که نیروهایش به حملات خود علیه طرابلس ادامه می‌دهند و به حملات هوایی به پایتخت و اطراف آن شدت می‌بخشند.

مرکز فرماندهی ارتش آمریکا در آفریقا می‌گوید روسیه در لیبی از «گروه واگنر» که تحت حمایت دولتی است استفاده می‌کند تا نقش مستقیم خود در این کشور را پنهان کند و از پذیرش مسئولیت اقدامات ناگوار این گروه شانه خالی کند.

استفن تاونسند گفت: «جهان شنید که آقای حفتر اعلام کرد قصد دارد عملیات هوایی جدیدی را آغاز کند. این خلبان‌های مزدور روسی هستند که هواپیماهای مجهز روسیه را برای بمباران لیبیایی‌ها پرواز می‌دهند.»

لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی اعتراضات مردمی و سپس حمله نظامی نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و سرنگونی حکومت معمر قذافی، با تنش‌های سیاسی و درگیری‌های نظامی روبه‌رو بوده است.

بیشتر بخوانید:

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.