رسانه خبری پیامِ ایرانی

ملخ‌های صحرایی به زاهدان رسیدند


Share

ملخ‌های صحرایی به مزرعه‌های استان‌های جنوبی ایران هجوم برده اند. اکنون این ملخ‌ها به زاهدان در استان سیستان و بلوچستان رسیده اند.

ملخ‌های صحرایی در ایران ــ عکس:‌ ایرنا

خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا) سه‌شنبه ۶ خرداد با انتشار ویدئویی از ملخ‌های صحرایی در نزدیکی زاهدان از مسئولان خواست که سریعاً برای مقابله با هجوم ملخ‌ها به مزرعه‌ها و فضای سبز ناچیز زاهدان دست به کار شوند.

ایلنا نوشت: «هدف از تهیه این گزارش اعلام هشدار و به صدا درآوردن زنگ خطر برای محصولات کشاورزی و فضای سبز هرچند اندک شهر زاهدان است. با توجه به سرانه  بسیار پایین فضای سبز زاهدان، بایستی در حفظ وضعیت موجود همه ارگان‌های متولی به صورت ویژه  نسبت به مبارزه با آن سریعا اقدامات لازم را به‌عمل آورند.»

ملخ‌های صحرایی به انواع پوشش‌های گیاهی حمله می‌برند، در فوج‌هایی ۵۰ میلیونی حرکت می‌کنند و می‌توانند روزانه نزدیک ۱۴۵ کیلومتر جابجا شوند و در هر متر مربع ۱۰۰۰ تخم بگذارند.


ویدئوی منتشرشده در ایلنا از ملخ‌های صحرایی در نزدیکی زاهدان:


باران‌های سیل‌آسا در ابتدای سال گذشته شمسی در شبه‌جزیره عرب باعث شد که جمعیت ملخ‌ها رشدی تصاعدی پیدا کند. ملخ‌هایی که جمعیت‌شان چند برابر شده بود، سپس به ایران و هندوستان و پاکستان و چند کشور آفریقایی هجوم بردند.

موج جدیدی از حمله ملخ‌ها در سال جاری آغاز شده است. محمدرضا میر، سخنگوی سازمان حفظ نباتات ایران ۲۰ اردیبهشت سال جاری اعلام کرد که سال گذشته در ۷۶۰ هزار هکتار از اراضی با ملخ صحرایی مبارزه شد، ولی پیش‌بینی می‌شود امسال این آمار به یک میلیون هکتار افزایش یابد.

به‌گفته میر، مبارزه با آفت ملخ صحرایی در ۱۸۳هزار و ۹۱۴ هکتار از اراضی کشور در هفت استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، فارس، کرمان، خوزستان و خراسان جنوبی صورت گرفته است.

ایلنا در گزارش‌اش درباره هجوم ملخ‌ها به زاهدان دولت را مسئول اقدام موثر در برابر این آفت کشاورزی معرفی کرده و خواهان آن شده است که «هر چه سریعتر ستاد مدیریت بحران استان و شهرستان وارد عمل شده و برنامه ریزی های لازم و تخصیص اعتبار ویژه برای آن را در دستور کار قرار دهد. »

سازمان کشاورزی و خواربار سازمان ملل (فائو) اعلام کرده است که هجوم ملخ‌های صحرایی به مزرعه‌های ایران امنیت غذایی این کشور را به خطر می‌اندازد.


در همین زمینه:

شبح گرسنگی در پی هجوم فاجعه‌بار ملخ‌ها به پاکستان

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.