رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا؛ جایزه ترنر امسال بین ده هنرمند نیازمند تقسیم می‌شود


مجسمه‌ای ساخته اسکار ماریلو، که در سال ۲۰۱۹ از نامزدهای دریافت جایزه ترنر بودحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

مجسمه‌ای ساخته اسکار ماریلو، که در سال ۲۰۱۹ از نامزدهای دریافت جایزه ترنر بود

جایزه ترنر که مهم‌ترین جایزه هنری بریتانیا محسوب می‌شود امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و وضعیت ناشی از همه‌گیری این ویروس برگزار نخواهد شد.

نگارخانه تیت بریتانیا که از سال ١٩٨۴ اهدای این جایزه را سازماندهی کرده، گفته برگزاری نمایشگاه سالانه نامزدهای این جایزه در شرایط کنونی بسیار دشوار است.

نگارخانه تیت گفته به جای برگزاری این نمایشگاه، قرار است با توجه به وضعیت دشوار امسال ۱۰ جایزه ۱۰ هزار پوندی ‌(۱۲ هزار دلاری) به١٠ هنرمند داده شود. اسامی این ده نفر قرار است در ماه آینده میلادی معرفی شود.

این جایزه به هنرمندان نام‌داری چون دیمین هرست، کریس اوفیلی، آنیش کاپور، گریسون پری و استیو مک‌کوئین اعطاء شده است.

آخرین باری که این جایزه اعطا نشد در سال ١٩٩٠ و به دلیل ورشکستگی حامی مالی این جوائز بود.

الکس فارکوارسون، مدیر تیت گفته “بسته شدن این گالری و اجرای مقررات مربوط به حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی در عین حال که بسیار مهم است اما اختلال زیادی هم در زندگی و سرزندگی هنرمندان ایجاد کرده است.”

او گفته “از آنجا که برگزاری نمایشگاه سالانه این جایزه در شرایط کنونی غیر ممکن است بنابراین ما تصمیم گرفتیم با تقسیم جایزه از تعداد بیشتری از هنرمندان در این شرایط دشوار حمایت کنیم و من فکر می کنم جی ام دبلیو ترنر که می‌خواست ثروتش را برای حمایت از هنرمندان باقی بگذارد این تصمیم ما را تایید خواهدکرد.”

جایزه ترنر به نام جی ام دبلیو ترنر نقاش بریتانیایی نام گذاری شده که امیدوار بود بخشی از ثروتش را در راه کمک به نقاشان منظره و هنرمندان «مردی که فقیر» هستند خرج کنند. او در ۱۸۵۱ درگذشت.

حق نشر عکس
TATE/TURNER 2019

Image caption

یکی از چهار اثری که در سال ۲۰۱۹ برنده جایزه ترنر شد این کار از تای شانی بود

الکس فارکوارسون گفت “من می‌دانم که مخاطبان ما از این که امسال جایزه ترنر برگزار نخواهد شد ناراحت می‌شوند اما همه ما می‌توانیم امیدوار باشیم که سال آینده دوباره شاهد برگزاری آن خواهیم بود”.

اقدام امسال برای تقسیم جایزه به طور مساوی میان ده هنرمند، در پی اقدام سال گذشته برگزارکنندگان جایزه صورت می‌گیرد که جایزه پنجاه هزار دلاری را میان چهار کاندیدای دریافت جایزه ترنر تقسیم کردند.

هیات داوران جایزه ترنر در ۱۲ ماه گذشته از صدها نمایشگاه هنری دیدن کرده‌اند تا فهرست نامزدهای جایزه ترنر را انتخابکنند

اما در نهایت گالری تیت تصمیم گرفت به خاطر شرایط موجود و همچنین به دلیل بلاتکلیفی ناشی از آن ۱۰ هنرمند را انتخاب و به هر کدام ١٠ هزار پوند اعطا کند.

در سال‌های گذشته، داوران در این مقطع زمانی فهرست نامزدهای دریافت جایزه ترنر را اعلام می‌کردند و این هنرمندان برای برپایی نمایشگاهی دعوت می‌شدند و در نهایت برنده نهایی جایزه در ماه سپتامبر معرفی می‌شد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.