رسانه خبری پیامِ ایرانی

میزان ورود پناهجویان به ایتالیا علیرغم کرونا سه برابر شده است | جهان | DW


در روزها و هفته‌هایی که پاندمی کرونا ایتالیا را در خاموشی و سکوت فرو برده بود، لوئیجی پاتروناجیو ناگزیر به اضافه‌کاری بود. او که رئیس دادستانی منطقه جنوب سیسیل است، ماه‌هاست که تقریبا هر روز در دادستانی حضور دارد، چرا که قایقی پر از آواره و پناهجو در سیسیل یا لامپدوسا پهلو گرفته است.

او در گفت‌وگو با سرویس خبری شبکه اول تلویزیون آلمان می‌گوید: «پاندمی جلوی هیچکسی را نگرفته است، چون بسیاری از این آوارگان و پناهجویان از مشکلات به مراتب بزرگ‌تری می‌گریزند و خطر پاندمی را نسبتا بدون مشکل می‌پذیرند».

پاتروناجیو نه تنها به عنوان دادستان که به عنوان یکی از معروف‌ترین بازرسان ضدمافیا تحت حفاظت پلیس قرار دارد.

در حال حاضر اما بیشتر امور و پرونده‌هایی که او به آن‌ها رسیدگی می‌کند، مربوط است به ورود آوارگان و پناهجویان به سیسیل و جزیره لامپدوسا؛ مناطقی که از دید او دروازه ورود به اروپا از آفریقا محسوب می‌شوند.

دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

فراسوی مرزهای ایتالیا نیز لوئیجی پاتروناجیو چهره‌ای شناخته‌شده است، آنهم به عنوان مخالف ماتئو سالوینی، وزیر کشور پیشین ایتالیا. پاتروناجیو علیرغم مقاومت‌ها و مخالفت‌های سالوینی به کشتی‌ها و قایق‌های سازمان‌های غیردولتی اجازه داده بود در سیسیل پهلو بگیرند.

به گفته او در حال حاضر اکثر آوارگان و پناهجویان نه از لیبی بلکه از تونس راهی ایتالیا می‌شوند. بر خلاف گذشته که گروه‌های شبه‌نظامی در لیبی در عرصه قاچاق پناهجویان فعالیت داشتند، امروزه این سازمان‌ها و باندهای بزهکار در تونس هستند که فعالیت را در دست گرفته و به مراتب کارآتر عمل می‌کنند.

Luigi Patronaggio (picture-alliance/AP/S. Cavalli)

پاتروناجیو نه تنها به عنوان دادستان که به عنوان یکی از معروف‌ترین بازرسان ضدمافیا تحت حفاظت پلیس قرار دارد

پاتروناجیو در این رابطه می‌گوید: «اکنون ماهیگیران پیشین تونسی هستند که وارد کار قاچاق پناهجویان شده‌اند. آن‌ها مسیر‌های آبی بین موناستیر و صفاقس در تونس و جزایر سیسیل و لامپدوسا را به خوبی می‌شناسند و آن‌ها را بارها و بارها طی کرده‌اند».

رئیس دادستانی جنوب سیسیل ضمن اشاره به عملیات موفقیت‌آمیز این قاچاقچیان در دوران اخیر می‌گوید: «یکی از تغییرات این است که آنان نه از قایق‌های بادی ساخت چین، بلکه از قایق‌ها و کشتی‌های ماهیگیری استفاده می‌کنند. این قایق‌ها در بین قایق‌های دیگری که در آب‌های دریای مدیترانه در حرکت هستند، به چشم نمی‌آیند و جلب توجه نمی‌کنند. به همین خاطر نیز گاردهای ساحلی، پلیس مرزی و هواپیماهای گشت به دشواری قادر به شناسایی آن‌ها هستند».

دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید

یکی دیگر از تغییراتی که پاتروناجیو در ماه‌های اخیر مشاهده کرده، ترکیب پناهجویان است. بخشی از آنها از توابع آفریقای سیاه هستند که قبلا در لیبی یا مصر به سر می‌برده‌اند. گروه دیگری از آنان اما شهروندان تونسی هستند که زمانی در ایتالیا بوده و به تونس بازگردانده شده‌بودند.

به گفته رئیس دادستانی جنوب سیسیل ۲۰ تا ۳۰ درصد پناهجویان تونسی که دوباره خود را به ایتالیا رسانده‌اند، در این کشور به خاطر جرایم و بزهکاری سوءپیشینه دارند. طبق ارزیابی‌های پاتروناجیو شهروندان کشورهای آفریقای سیاه حدود دو هزار و شهروندان تونسی یکهزار یورو برای ورود به ایتالیا به باندهای قاچاق می‌پردازند.

به باور او اتحادیه اروپا باید از یک سو به کشورهای آفریقایی در راه بهبود شرایط اقتصادی و وضع زندگی کمک کند تا شهروندان این کشورها زادگاه‌شان را ترک نکنند. از سوی دیگر باید شرایط برای ورود قانونی پناهجویان به اروپا بهبود یابد تا نه تنها نظارت بر ورود آنها کارآتر صورت گیرد، بلکه دکان باندهای قاچاق نیز بسته شود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.