رسانه خبری پیامِ ایرانی

نیروهای آمریکایی احتمالا تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از افغانستان ‘خارج ‌می‌شوند’


آقای ترامپ گفته که علاقه مند به خروج نیروهای آمریکایی قبل از زمان مشخص شده در موافقت‌نامه آمریکا و طالبان استحق نشر عکس
Reuters

Image caption

آقای ترامپ گفته که علاقه مند به خروج نیروهای آمریکایی قبل از زمان مشخص شده در موافقت‌نامه آمریکا و طالبان است

نیویورک تایمز و شماری دیگر از رسانه‌های آمریکایی گزارش داده که دونالد ترامپ به فرماندهان ارشد نظامی آمریکا بارها ابراز تمایل کرده که نیروهای آمریکایی زودتر از موعد ذکر شده در توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان افغانستان را ترک کنند.

براساس این توافقنامه آمریکا متعهد شده که تمام نیروهای خود و نیروهای ائتلاف از جمله کارمندان غیرنظامی و غیردیپلماتیک، پیمانکاران نظامی، آموزگاران، مشاوران و نیروهای حمایتی خود را ظرف ۱۴ ماه از افغانستان خارج کند.

شمار نیروهای آمریکا براساس این توافق که در دهم اسفند/ حوت در دوحه قطر میان دو طرف امضا شد، در ظرف ۱۳۵ روز نفر کاهش خواهد یافت ولی آقای ترامپ گفته که نیروهای آمریکایی اکنون به کمتر از هشت هزار نفر رسیده است.

تلویزیون سی ان ان نیز گزارش داده که تصمیم جدید آقای ترامپ نگرانی‌های را نیز بر انگیخته که ممکن او نیروهای آمریکایی را قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکار در ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ به خانه فرا خواند تا به وعده‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ خود جامعه عمل بپوشاند.

آقای ترامپ روز گذشته در یک نشست خبری در کاخ سفید گفته است که علاقمند به خروج نیروهای آمریکایی قبل از زمان ذکر شده در موافقت نامه آمریکا و طالبان است، ولی به نوشته رسانه‌های آمریکایی این روند باعث افزایش نگرانی در پنتاگون شده که خروج زود هنگام نیروها ممکن به خشونت‌های بیشتر در افغانستان منجر شود.

نیویورک تایمز به نقل از منابع آگاه گزارش داده که قرار است مقام‌های ارشد نظامی آمریکا در روزهای آینده درباره گزینه‌های خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، با یک برنامه زمانی مشخص قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آقای ترامپ را مطلع کنند.

حق نشر عکس
Reuters

Image caption

آقای ترامپ گفته که نیروهای آمریکایی طولانی ترین حضور را در افغانستان داشته اند

آقای ترامپ در نشست روز گذشته خود با اشاره به نقش آمریکا در حل اختلاف میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله گفت که نیروهای آمریکایی برای ۱۹ سال آنجا بودند. در این مدت آنان به عنوان یک سرباز عمل نکردند بلکه به عنوان پلیس وظیفه انجام دادند.

او گفت که آمریکا نیروهای خود را به خارج از آمریکا نمی‌فرستد که به عنوان پلیس عمل کنند. به گفته او از طرف دیگر نیروهای آمریکایی در افغانستان حضور کافی داشته است و دولت افغانستان نیز این را درک می کند.

او همچنین گفت که در صورت نیاز به نیروهای آمریکایی، به سرعت به افغانستان بازخواهند گشت.

دولت افغانستان تاکنون درباره این خبر واکنش نشان نداده ولی قبل از این گفته بود که بار جنگ به دوش نیروهای امنیتی افغانستان است و نیروهای خارجی حاضر در افغانستان فقط در زمینه آموزش و مشوره دهی به نیروهای افغانستان کمک می کنند.

براساس اطلاعات موجود شمار نیروهای آمریکایی از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون به کمترین مقدار خود رسیده‌اند، بیشترین حضور نیروهای آمریکایی در دوران ریاست جمهوری بارک اوباما بود که به ۱۰۰ هزار نفر رسیده بودند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.