رسانه خبری پیامِ ایرانی

زلزله تهران را لرزاند | رادیو زمانه


Share

تهران بار دیگر شاهد یک زمین‌لرزه بود. این زلزله ۴ ریشتری در حوالی دماوند رخ داد و در شرق استان تهران نیز احساس شد.

عکس از آرشیو

ظهر چهارشنبه ۷ خرداد حدود ساعت ۱۳ و ۴۰ دقیقه به وقت ایران، زلزله‌ای به‌قدرت ۴ ریشتر حوالی دماوند در مرز استان‌های تهران و مازندران را لرزاند.

عمق این زمین‌لرزه ۱۲ کیلومتر بوده و در ۷ کیلومتری دماوند، ۵۷ کیلومتری تهران و ۹۵ کیلومتری کرج رخ داده است.

بنا به گزارش‌های منتشرشده شدت این زمین‌لرزه به حدی بود که در شرق استان تهران نیز احساس شد.

رضا کرمی محمدی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران منشاء این زلزله را گسل مشاء اعلام کرد و گفت: «این زمین‌لرزه در تهران خسارتی نداشته و ما گزارشی در این خصوص دریافت نکرده‌ایم.»

کرمیم محمدی از شهروندان خواست آرامش خود را حفظ کنند و «به جای ترس و نگرانی از زلزله آمادگی خود را برای مواجهه با آن افزایش دهند».

سخنگوی اورژانس کشور نیز ضمن اعلام آماده‌باش اورژانس‌های شهرستان فیروزکوه و دماوند از اعزام سه تیم ارزیاب به منطقه خبر داد.

۱۹ اردیبهشت سال جاری ساعت ۴۸ دقیقه بامداد گسل مشاء فعال شد و زلزله‌ای به بزرگی حدود ۵ ریشتر در عمق ۷ کیلومتری زمین در شش کیلومتری دماوند، در مرز تهران و مازندران رخ داد و در اغلب مناطق تهران، کرج، قم، قزوین و مازندران نیز احساس شد. شدت زمین‌لرزه زیاد اما زمان آن کوتاه بود. بسیاری از مردم که وحشت کرده بودند، در تهران و دماوند شب را بیرون از خانه به صبح رساندند.

منشأ این زلزله گسل مشاء بود که از فیروزکوه آغاز می‌شود و تا استان البرز ادامه دارد. این گسل از ۱۹۰ سال پیش تاکنون زلزله‌ای نداشته است. ۲۰ پس‌لرزه در تهران ثبت شد و تا سه روز در پایتخت وضعیت نارنجی برقرار بود.

پروفسور بهرام عکاشه، پدر علم زلزله‌شناسی ایران و رئیس سابق بخش زلزله‌شناسی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران هشدار داده است که تهران استعداد زلزله ۷,۵ ریشتری را هم دارد.

مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی در مصاحبه با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) یادآوری کرد که برای درک احتمال وقوع زلزله‌ای به بزرگی ۷ ریشتر در تهران می‌بایست میزان تنش گسل‌های اطراف مشاء و میزان اثرگذاری این گسل بر گسل‌های دیگر از جمله گسل شمال تهران را اندازه گرفت اما به دلیل بی‌توجهی مسئولان ابزار مناسب و امکانات کافی برای این‌کار وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.