رسانه خبری پیامِ ایرانی

مجلس یازدهم؛ ۱۰ چهره خبرساز بهارستان


مجلس یازدهم ۱۰ چهره خبرساز

در اکثر دوره‌های مجلس معمولا حدود ۳۰ نفر از نمایندگان در مذاکرات و موضوعات سیاسی فعال هستند و دیگران تمایلی به خبرساز شدن ندارند. بسیاری از نمایندگان مجلس ترجیح می‌دهند که موضوعات حوزه انتخابیه خود را پیگیری کنند، تا اینکه در سیاست و مذاکرات مجلس فعال باشند.

در مجلس یازدهم نیز به دلیل حذف اصلاح‌طلبان اکثریت چهره‌های خبرساز اصول‌گرا خواهند بود. در این میان برخی از اصول‌گرایانی که در مجلس دهم خبرساز بوده‌اند از جمله جواد کریمی قدوسی و نصرالله پژمانفر همچنان در مجلس حضور دارند و چهره‌های جدیدی نیز به جمع خبرسازان اضافه خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

برخی از چهره‌های خبرساز مجلس یازدهم برای نخسین بار وارد مجلس می‌شوند و برخی از آنان از جمله الیاس نادران و علیرضا زاکانی در مجلس دهم غایب بوده اما در مجالس پیش از آن چهره‌هایی خبرساز بوده‌اند.

زهره لاجوردی؛ دختر دادستان خشن

حق نشر عکس
Jebhepaydari

Image caption

زهره لاجوردی، دختر اسدالله لاجوردی

زهره لاجوردی، دختر اسدالله لاجوردی، دادستان مشهور دهه ۶۰، تنها عضو خانواده او است که به عرصه سیاست آمده و نام او را بار دیگر مطرح کرده است.

در سالیان گذشته در رسانه‌های ایران تنها نام احسان لاجوردی و آن هم به دلیل درگیری با محافظ عفت مرعشی، همسر اکبر هاشمی رفسنجانی، بر سر یک تصادف مطرح شده بود.

زهره لاجوردی پیش از نمایندگی مجلس در محافل اصول‌گرا مطرح بود و از جمله در یک دیدار زنان با آیت الله علی خامنه‌ای سخن گفت و رهبر جمهوری اسلامی نیز از پدرش تقدیر کرد.

زهره لاجوردی در دولت محمود احمدی‌نژاد معاونت مرکز امور زنان و خانواده را بر عهده داشت و به مانند مدیران این مرکز بارها تاکید کرده که هویت زن تنها در چارچوب خانواده تعریف می‌شود.

او تاکید کرده که موضوعاتی مانند “کودک همسری” اولویت منتخبان زن مجلس یازدهم نیست و اگر دختری “به بلوغ فکری و جسمی رسیده باشد” ازدواج او مشکلی ندارد.


الیاس نادران؛ مدعی مبارزه با فساد

حق نشر عکس
parliran.ir

Image caption

الیاس نادران

الیاس نادران در مجالس گذشته نیز همواره خبرساز بوده است. او در مجلس هفتم با نطق علیه هاشمی رفسنجانی پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ خبرساز شد. در رای به کابینه محمود احمدی نژاد نیز علیه مصطفی پورمحمدی، معاون سابق وزیر اطلاعات که به عنوان وزیر کشور معرفی شده بود، سخن گفت.

در مجلس هشتم او بارها علیه محمدرضا رحیمی معاون اول احمدی نژاد سخن گفت و او را به فساد مالی متهم کرد. نادران در مجالس گذشته همراه احمد توکلی بود و اینک در غیاب او جایگاه ویژه‌ای پیدا می کند. او نامزد نایب رییسی مجلس است و در صورت تصدی این سمت و یا شکست در آن در مجلس خبرساز خواهد بود. نادران مانند احمد توکلی مدعی مبارزه با فساد است و از این جهت از همان روزهای اول مجلس ممکن است خبرساز شود.


مجتبی رضا خواه؛ ‘داماد اصول‌گرایان’

حق نشر عکس
twitter.com/mojtabarezakhah

Image caption

مجتبی رضا خواه

نام مجتبی رضا خواه پیش از انتخابات مجلس یازدهم با عنوان “داماد” فهرست اصول گرایان مطرح شد. وقتی حمید رسایی، نماینده سابق مجلس و نامزد انتخابات، اعلام کرد که او با “فشار پدر زن خود” یعنی حبیب الله بوربور وارد لیست ائتلاف شده است. بوربور یکی از اسپانسرهای مالی اصول گرایان بود.

سارا بوربور همسر او در آمریکا به دنیا آمده و گزارش‌هایی منتشر شده که آقای رضا خواه هم گرین‌کات (اقامت دایم آمریکا) دارد. اما او این گزارش‌ها را تکذیب کرده است.

او چند هفته پیش نیز با توییت خود درباره سریال‌های ماه رمضان خبرساز شد که گفته بود در این سریال‌ها باید “نماز بازیگر نقش اول مرد قضا نشود”. پدر او نیز حسین رضا خواه است که در دولت محمود احمدی نژاد ابتدا رییس سازمان صنایع دستی بود اما با نزدیکان او به خصوص اسفندیار رحیم مشایی درگیر شد.


مجتبی توانگر؛ وارث برادر

حق نشر عکس
twitter.com/motavangar

Image caption

مجتبی توانگر

مجتبی توانگر حضور خود در سیاست را مدیون برادر بزرگترش عباس درویش توانگر است که از جمله اعضای جامعه اسلامی دانشجویان و نویسندگان روزنامه رسالت بود. او مدتی دبیر شاخه جوانان جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی بود.

گروهی که حسین فدایی رییس فعلی بازرسی دفتر رهبر جمهوری اسلامی دبیر کل آن بود. توانگر همچنین به علیرضا زاکانی نزدیک است.

مجتبی توانگر در بخش اقتصادی روزنامه‌های اصول‌گرا خبرنگار بوده و در دوره مدیریت احمد توکلی در مرکز پژوهش‌های مجلس در این مرکز فعالیت کرده است. توانگر پس از انتخاب در فضای رسانه‌ای فعال بوده است.


فریدون عباسی؛ نامزد مستقل ریاست

حق نشر عکس
twitter.com/abbasidavani

Image caption

فریدون عباسی

فریدون عباسی جزو گروه مشهور به “دانشمندان اتمی ایران” بود که به گفته مقامات ایران “از ترور جان سالم به در برد”، اشاره به پرونده ‌ای که حکومت ایران “ترور دانشمندان هسته‌ای” می‌خواند و اسرائیل را متهم به دست داشتن در آن می‌کند. او مدتی بعد با حکم محمود احمدی نژاد به سمت ریاست سازمان انرژی اتمی منصوب شد. ٖعباسی از مخالفان سرسخت برجام و دولت حسن روحانی است.

فریدون عباسی از کازرون به مجلس راه یافته پیش از این اعلام کرده بود که در صحن علنی مجلس برای نامزدی ریاست به صورت مستقل نامزد خواهد شد.

او گفته که پیشنهادها برای پیوستنن به “گروه‌ها و دسته‌‌ها” در مجلس و پذیرش ریاست یکی از کمیسیون‌ها را رد کرده است.


مسعود پزشکیان؛ خبرسازی در جایگاه اقلیت

حق نشر عکس
www.icana.ir

Image caption

مسعود پزشکیان

مسعود پزشکیان در مجلس دهم نایب رییس مجلس بود اما در مجلس یازدهم به دلایل متفاوتی خبرساز خواهد شد. او پس از اعتراض به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ از حملات به معترضان انتقاد کرد.

در مجلس یازدهم نیز که پزشکیان در اقلیت است و مواضعش نزدیک به مواضع اصلاح‌طلبان است، می‌توان انتظار مواضع اینچنین را از او داشت.

او در مجلس دهم رییس فراکسیون نمایندگان “مناطق ترک‌نشین” بود و در این مجلس نیز ممکن است در این زمینه فعالیت کند.


علیرضا زاکانی؛ نامزد ناکام ریاست

حق نشر عکس
twitter.com/arzakani

Image caption

علیرضا زاکانی

علیرضا زاکانی در دوره‌های مختلف مجلس به اشکال مختلف خبرساز بوده است. آخرین خبرسازی او در مجلس نهم اقداماتش در ریاست کمیسیون ویژه برجام و مخالفت شدید با این توافق بود.

زاکانی تصمیم گرفته بود که نامزد ریاست مجلس شود اما بدون هیچ توضیحی کنار رفت. زاکانی در مجلس آینده یکی از افرادی خواهد بود که تعدادی از جوانان اصول‌گرا را گرد خود جمع خواهد کرد.


مالک شریعتی نیاسر؛ بازگشت به ‘خلیج خوک‌ها’

حق نشر عکس
twitter.com/malekshariati

Image caption

مالک شریعتی نیاسر

مالک شریعتی نیاسر از جمله منتخبان اصول گرا است که در فضای مجازی فعال است. توییت او درباره بازگشت ناوهای آمریکا به “خلیج خوک‌ها” اما تمسخر برخی از کاربران را به دنبال داشت.

او با اشاره به رسیدن نفتکش‌های ایرانی بهٖ ونزوئلاٖنوشته که ناوهای آمریکا مجبور خواهند شد به “خلیج خوک‌ها” بازگردند. برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز یادآوری کرده‌اند که خلیج خوک‌ها در خاک کوبا قرار دارد نه در خاک آمریکا.

مالک شریعتی نیاسر پیش از این نیز عضو جمعیت رهپویان بوده است. گروهی که علی زاکانی و محمد دهقان دو عضو بسیج دانشجویی و نمایندگان مجالس هفتم، هشتم و نهم از اعضای اصلی آن بودند. نیاسر پیشنهاد کرده که نمایندگان مجلس یازدهم پولی که بابت اجاره مسکن از مجلس دریافت می‌کنند را دریافت نکرده و آن را به ایجاد یک صندوق برای کمک به جوانان اختصاص دهند. او البته به میزان این مبلغ اشاره نکرده است.


مصطفی میرسلیم؛ مدعی ریاست

حق نشر عکس
MEHRNEWS

Image caption

مصطفی میرسلیم

مصطفی میرسلیم در همه دوره‌های مدیریت خود و نامزدی برای سمت های مهم خبرساز بوده است. از تکذیب انصرافش در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ تا مصاحبه با بی بی سی یک روز پیش از افتتاح مجلس. او که دومین نماینده مسن مجلس ایران است نامزد ریاست مجلس است و به نسبت دیگر نامزدها شانس چندانی ندارد. میرسلیم هنگام معرفی برای سمت نخست وزیری از سوی ابوالحسن بنی صدر و همچنین در دوره تصدی وزارت ارشاد خود نیز خبرساز بوده است.


زهره الهیان؛ رد سمت وزارت

حق نشر عکس
Tasnim

Image caption

زهره الهیان

زهره الهیان پیش از تشکیل مجلس به دلیل ابتلا به کرونا مشهور شد. او در مجلس هشتم نیز از چهره‌های فعال مجلس بود.

او از جمله افرادی که به دلیل فعالیت‌های خود در بسیج به مجلس هشتم راه یافت و در این مجلس عضو هیات‌رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بود.

الهیان توسط محمود احمدی نژاد به عنوان نامزد تصدی سمت وزیر رفاه و تامین اجتماعی معرفی شده بود اما به دلیل مخالفت مراجع تقلید با وزیر شدن زنان این پیشنهاد را رد کرد و برخی از مراجع تقلید از جمله آیت الله صافی گلپایگانی از این اقدام او تقدیر کردند.


منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.