رسانه خبری پیامِ ایرانی

‘قتل رومینا به دست پدرش؛ دادگستری: وظیفه ما مجازات شدید عامل جنایت است


رومیناحق نشر عکس
SOCIAL MEDIA

Image caption

رسانه‌های محلی گزارش داده بودند که پدر رومینا اشرفی او را با داس در خواب “سر بریده است

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جلسه هیات دولت با “ابراز تاسف از خشونت در تالش” دستور تسریع در رسیدگی به لوایح منع خشونت را صادر کرده است. معاون دادگستری ایران هم وعده مجازات شدید متهم این حادثه را داده است.

حسن روحانی این دستور را پس از آن صادر کرده که پلیس استان گیلان قتل ناموسی دختری ۱۳ ساله به دست پدرش در روستایی در این استان را تایید کرده است. پیشتر رسانه‌های محلی گزارش داده بودند که پدر رومینا اشرفی او را با داس در خواب “سر بریده است.”

محمود عباسی، معاون وزارت دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در واکنش به این اتفاق گفته “بدون تردید وظیفه سنگین ما پیگیری قضایی موضوع و مجازات شدید عامل این جنایت است”.

او گفته “پدری که هنوز در قرون وسطی زندگی می‌کند و همچنان فرزند خویش را ملک طلق خود می‌پندارد و او را موجود مستقل انسانی نمی‌شناسد که دارای حقوقی است همانند دیگر کودکان و انسان‌ها؛ به خود اجازه می‌دهد که به او تعرض کند و حتی حیات او را در گرو اراده خود می‌پندارد”.

در واکنشی دیگر، شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس‌جمهور ایران در امور حقوق شهروندی هم خواستار تغییر “قانون، رویه قضایی و فرهنگ حاکم” شده است.

پیش از این، معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، در توییتی در واکنش به این قتل نوشت: “با پیگیری و درخواست دولت و مجلس لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در آخرین مراحل است.”

لایحه تامین امنیت زنان در ایران بیش هفت سال است که در انتظار گرفتن تایید از قوه قضاییه مانده است و هر بار به دلایل متفاوت از نوبت رسیدگی خارج می‌شود.

این موضوع در کنار سرنوشت قضایی پرونده موجی از نفرت و انتقاد را در میان کاربران و شبکه‌های اجتماعی ایجاده کرده است.

بر اساس قانون مجازات اسلامی در ایران پدری که فرزندش را بکشد قصاص نمی‌شود و در صورت محکومیت در دادگاه به پرداخت دیه و حبس محکوم می‌شود.

رضا جعفری سدهی، معاون امور اجتماعی بهزیستی استان گیلان قتل رومینا را “نمونه‌ای از نقض آشکار حقوق کودک” خوانده و گفته “این اتفاق به دلیل فقر آگاهی و وجود باورهای متعصبانه” افتاده است.

همزمان برخی از چهره‌های سیاسی ایران نیز نسبت به زیر سوال بردن ارزش‌های فرهنگی هشدار داده‌اند. از جمله نظام‌الدین موسوی نماینده مجلس یازدهم و مدیر سابق خبرگزاری فارس گفته “برخی جاهلانه یا مغرضانه تلاش دارند پای تعصب دینی پدر را پیش بکشند. در حالی که یکی از مهمترین نهیب‌های قران به عصر جاهلیت، مسئله دختر کشی است”.

این در حالی است که منتقدان می‌گویند قوانین ایران فرهنگ خشونت علیه زنان و نظام مردسالارانه را تشدید می‌کند.

چه اتفاقی افتاده است؟

رسانه‌های محلی در گیلان گزارش داده بودند که رومینا اشرفی در رابطه‌ای بوده که خانواده او به شدت مخالف آن بوده‌اند و به همین دلیل از خانه فرار کرده است.

اما پلیس بعد از گزارش خانواده‌ها او و مرد همراهش را دستگیر کرده است. به گفته شاهدان محلی رومینا از ترس جانش نمی‌خواسته به خانه برگردد اما پلیس “طبق قانون” او را تحویل خانواده‌اش داده است.

بنا بر این گزارش‌ها بعد از بازگشت به خانه، پدر رومینا در خواب به سراغ او می‌رود و ابتدا سعی می‌کند او را خفه کند، اما نمی‌تواند و با داس گردن او را می‌برد و “سرش را از تنش جدا می‌کند.”

حق نشر عکس
SOCIAL MEDIA

Image caption

تصویری از اعلامیه ترحیم این دختر ۱۴ ساله دست‌به‌دست می‌شود که نام پدر او به عنوان متهم قتل زیر نام مقتول و به عنوان اولین اسم از افراد صاحب عزا دیده می‌شود

مادر رومینا بعد از دیدن این صحنه با شیون و فریاد همسایه‌ها را خبر می‌کند و در نهایت پلیس پدر رومینا را دستگیر می‌کند.

جان احمد آقایی، معاون دادگستری گیلان درباره قتل رومینا گفته است: “پس از اینکه فرزند تحویل خانواده می‌شود آنها شب را در منزل یکی از بستگان در آستارا ساکن می‌شوند و شرایط کاملا معمولی و طبیعی بوده است، ولی فردای آن روز به روستای خود بر می گردند و مشخص نیست آنجا چه اتفاق غیر عادی رخ داده است که در هنگام غروب و وقتی دختر در خواب بوده، پدر، دختر خود را به قتل می‌رساند.”منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.