رسانه خبری پیامِ ایرانی

شمارش معکوس برای آغاز فصل جدیدی در تاریخ فضانوردی | دانش و فناوری | DW


رابرت بنکن ۴۹ ساله و داگلاس هارلی ۵۳ ساله امروز چهارشنبه هفتم خرداد (۲۷ مه) ساعت ۱۶:۳۳ به وقت محلی از پایگاه کندی در فلوریدا به فضا اعزام می‌شوند.

این دو فضانورد که پیشتر خلبان جت‌های جنگی بودند، در مجموع ۱۴۰۰ ساعت تجربه مأموریت‌های فضایی دارند و مأموریت اعزام آنها به ایستگاه بین‌المللی فضایی (آی‌اس‌اس) نقطه عطفی در تاریخ صنعت فضانوردی به شمار می‌رود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

سیستم موشکی و کپسولی که آنها را به ایستگاه خواهد رساند، ساخت ابرشرکت فناوری اکتشافات فضایی “اسپیس اکس” است. این شرکت خصوصی سال گذشته در مأموریتی بدون سرنشین به نام مأموریت “دمو یک”، موفق شد کپسول “کرو دراگو” را به ایستگاه بین‌‌المللی فضایی متصل و از آن جدا کند.

اسپیس اکس همکاری خود با سازمان ملی هوا−فضای آمریکا را سال‌ها پیش آغاز کرد. ناسا که تا سال ۲۰۱۱ میلادی با فضاپیمای شاتل فضانوردان را به ایستگاه بین‌المللی می‌فرستاد، سال‌ها پیش از بازنشستگی این فضاپیما در پی جایگزینی برای آن بود.

شرکت فناوری اکتشافات فضایی اسپیس ‌اکس که تولیدکننده محصولات صنایع هوافضایی تجاری در آمریکاست، سال ۲۰۰۲ میلادی تأسیس شد. این شرکت سال ۲۰۰۶ برنده یک قرارداد خدمات ترابری تجاری مداری ناسا شد که یک گزینه آن انتقال خدمه به ایستگاه فضایی بین‌المللی بود.

ناسا سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که دو شرکت اسپیس‌ اکس و بوئینگ را به همکاری برای ساخت فضاپیماهای “کرو دراگون” و “سی‌اس‌تی ۱۰۰ استارلاینر” انتخاب کرده است.

این دو شرکت هر یک چندین میلیارد دلار از ناسا دریافت کردند، اما روند ساخت فضاپیمایی ایمن که بتواند انسان را به مدار زمین حمل کند، طولانی‌تر از پیش‌بینی‌ها درآمد و وابستگی ناسا به سازمان فضاپیمای روسی سایوز تا امروز ادامه یافت.

رابرت بنکن (سمت چپ) و داگلاس هارلی همراه کرو دراگون ساخت آمریکا

رابرت بنکن (سمت چپ) و داگلاس هارلی همراه “کرو دراگون” ساخت آمریکا

فضانوردان ناسا از سال ۲۰۰۱ میلادی تا کنون از پایگاهی در قزاقستان راهی فضا می‌شدند. نه تنها فضانوردان آمریکایی، بلکه فضانوردان سایر کشورها از جمله کشورهای اروپایی هم وسیله دیگری در اختیار نداشتند.

روسیه به عنوان تنها تولیدکننده کپسول‌های انتقال فضانوردان، درآمد هنگفتی از اعزام آنها داشت و آخرین بار برای یک صندلی ۹۰ میلیون دلار دریافت کرده بود.

اسپیس ‌اکس حال برای هر صندلی ۵۵ میلیون دلار گرفته است. کپسول “کرو دراگون” این شرکت طوری طراحی شده که می‌تواند به صورت خودکار در ایستگاه فضایی بین‌المللی پهلو بگیرد. فضانوردان این ایستگاه بر فرایند پهلو گرفتن کسپول نظارت خواهند داشت تا در صورت لزوم اقدامات لازم را انجام دهند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

پرتابگر فالکن ۹ که آن‌هم با حمایت ناسا توسط اسپیس اکس ساخته شده، قرار است در مأموریتی ۱۹ ساعته کپسول “کرو دراگون” را به ایستگاه بین‌‌المللی فضایی در ارتفاع حدودا ۴۰۰ کیلومتری از سطح زمین ‌‌برساند.

این مأموریت “دمو ۲” نام دارد و به عنوان نخستین‌ مأموریت سرنشین‌دار اسپس‌ اکس افتخاری برای دولت آمریکا و رئیس‌‌جمهوری این کشور دونالد ترامپ به شمار می‌رود.

“شورای ملی فضا” در آمریکا زیر نظر مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، اداره می‌شود. البته همه‌گیر شدن ویروس کرونا بر این مأموریت هم سایه افکنده است. حال رئیس ناسا از شهروندان آمریکا خواسته است تا به مرکز کندی سفر نکرده و در اطراف آن تجمع نکنند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.