رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | سام رجبی پس از عمل جراحی به زندان بازگردانده شد


خبرگزاری هرانا – حدود سه هفته پیش سام رجبی، فعال محیط زیست محبوس در زندان اوین جهت انجام عمل جراحی به بیمارستان منتقل شده بود. وکیل مدافع این زندانی روز جاری از بازگرداندن او به زندان اوین خبر داد. این زندانی که از بیماری ریوی و مشکلات گوارشی رنج می برد پیشتر نیز چندین مرتبه به بیمارستان اعزام شده و به زندان بازگردانده شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از رکنا، سام رجبی، فعال محیط زیست محبوس در زندان اوین، به بیمارستان خارج زندان منتقل و تحت عمل جراحی قرار گرفت.

محمود بهزادی‌راد، وکیل مدافع این زندانی با اعلام این خبر گفت: “موکلم از مدت‌ها قبل از ناحیه سیستم گوارشی دچار مشکلاتی شده بود که پس از انجام معاینات لازم، پزشکان مربوطه بر ضرورت انجام عمل جراحی تاکید کردند”.

وی افزود: “حدود سه هفته پیش موکلم برای انجام عمل جراحی به بیمارستان اعزام و عمل جراحی مربوطه روی وی انجام شد و مجددا به زندان بازگشت”.

این وکیل دادگستری ادامه داد: “بعد از انجام عمل جراحی، محل عمل، قدری عفونت کرده بود که خوشبختانه با مراقبت‌های انجام شده در بهداری زندان مشکل رفع شد”.

به گفته بهزادی‌راد، سام رجبی در حال حاضر در وضعیت جسمانی خوبی به سر می‌برد.

گقتنی است که آقای رجبی روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه برای انجام عمل جراحی به بیمارستان خارج زندان اعزام شده بود که حین آزمایشات پیش از عمل، پزشکان ابتلای او به کرونا را تایید کردند. در پی روشن شدن جواب آزمایشات، وی بلافاصله به زندان اوین بازگردانده و به بهداری این زندان منتقل شده و مدتی را نیز در قرنطینه زندان سپری کرده بود.

سام رجبی پیشتر نیز در تاریخ ۲۷ فروردین ماه ۹۹، به دلیل احتمال ابتلا به بیماری کرونا به بیمارستان طالقانی تهران منتقل سپس در روز چهارشنبه ۲۸ اسفندماه پس از منفی اعلام شدن نتیجه آزمایش کرونا و اعلام ابتلایش به آنفولانزا از بیمارستان به زندان اوین بازگردانده شد.

سام رجبی به همراه ۷ متهم دیگر این پرونده به نام های مراد طاهباز، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان و عبدالرضا کوهپایه، فعالان محیط زیست در ایران بیش از ۲ سال گذشته را در در زندان اوین به سر برده‌اند. از این میان عبدالرضا کوهپایه در تاریخ ۱۷ اسفندماه به مرخصی اعزام شده است.

جلسات دادگاه این فعالان محیط زیستی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. بر اساس حکم صادره، نیلوفر بیانی و مراد طاهباز هرکدام به ۱۰ تحمل سال حبس تعزیری، طاهر قدیریان و هومن جوکار هرکدام به تحمل ۸ سال حبس تعزیری، امیرحسین خالقی، سام رجبی و سپیده کاشانی هر کدام به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و عبدالرضا کوهپایه نیز به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

روز سه شنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه از صدور رای قطعی توسط دادگاه تجدید نظر برای ۸ متهم پرونده فعالان محیط زیست خبر داد. اسماعیلی در خصوص اتهامات مطروحه و احکام قطعی این شهروندان گفت: “مراد طاهباز و نیلوفر بیانی به اتهام همکاری با آمریکا به ۱۰ سال حبس و رد وجوه دریافتی از دولت امریکا محکوم شده‌اند”. وی افزود: “هومن جوکار و طاهر قدیریان به اتهام همکاری با دولت امریکا هر کدام به ۸ سال حبس و سام رجبی و سپیده کاشان دوست (کاشانی) به اتهام همکاری با دولت امریکا هر کدام به ۶ سال حبس محکوم شده‌اند”. سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: “امیرحسین خالقی حمیدی به اتهام جاسوسی به ۶ سال حبس و عبدالرضا کوهپایه به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور به تحمل ۴ سال حبس محکوم شدند”.

هرانا پیشتر در گزارشی مفصل به آخرین وضعیت این متهمین در زندان اوین پرداخته بود. در این گزارش اشاره شده بود که برخی از این متهمان از جمله یکی از زنان، به قصد اخذ اعترافات اجباری در ایام بازجویی مورد بدرفتاری و آزار جنسی قرار گرفته است. او تهدید به تجاوز شده و وضعیت بسیار بحرانی را در زندان سپری می‌کند. این زندانیان بعضا بیمار هستند و با شرایط روحی نامناسبی دست و پنجه نرم می‌کنند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.