رسانه خبری پیامِ ایرانی

کمک هند به ایران برای مبارزه با هجوم گسترده ملخ‌ها | ایران | DW


هجوم گسترده ملخ‌ها به مناطق مختلفی در ایران، افغانستان و پاکستان موجب نگرانی هر چه بیشتر هند نیز شده است. مقامات دهلی شاهد چگونگی شدت حمله ملخ‌ها به مزارع کشاورزان این مناطق و امکان ورود سریع آن‌ها به نواحی مرزی هند هستند؛ موضوعی که موجب واکنش این کشور شده است.

بر اساس گزارش “هندوستان تایمز”، دولت هند با توجه به نزدیکی خطر به مرزهای این کشور هفته گذشته به ایران پیشنهاد داده که برای دفع ملخ‌ها با تهران همکاری کند و این پیشنهاد از سوی ایران نیز پذیرفته شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

امروز چهارشنبه هفتم خرداد (۲۷ مه) نشریه “بیزینس استاندارد” بیانیه دولت هند را در این باره منتشر کرد. در این بیانیه آمده است که بر اساس توافق میان هند و ایران، این کشور ۲۵ تن آفت‌کش از نوع “مالاتیون تکنیکال” به ایران صادر خواهد کرد.

خبرگزاری دولتی ایرنا نیز روز چهارشنبه در گزارشی در این باره نوشت که شرکت “اچ‌آی‌ال” در حال تولید این آفت‌کش است و صادرات این محصول بر اساس توافق دولتی میان هند و ایران انجام شده است. در  این گزارش آمده است که وزارت امور خارجه هند از شرکت “اچ‌آی‌ال” خواسته است تا این آفت‌کش را تولید و آن را به ایران صادر کند.

فصل برداشت محصولات کشاورزی در هند نزدیک است و هجوم میلیون‌ها ملخ به مزارع، تهدیدی جدی برای کشاورزی هند است. این کشاورزان از دولت هند تقاضای کمک کرده‌اند. ملخ‌ها می‌توانند در مدت کوتاهی تمام مزارع آن‌ها را ویران کنند.

روابط ایران و هند تحت فشار تحریم‌های آمریکا

کرستن کنیپ، خبرنگار دویچه‌وله و کارشناس خاورمیانه، این پرسش را مطرح کرده است که آیا می‌توان با اعلام همکاری در زمینه دفع ملخ‌ها، امیدی به نزدیکی روابط این ایران و هند داشت؟

کنیپ نوشته است که در وضعیت‌های اضطراری مانند شیوع ویروس کرونا و یا ادامه تحریم‌های آمریکا علیه ایران و مشکلات ناشی از فروش نفت خام ایران، از سوی هند پیشنهادی برای کمک به ایران داده نشده بود، اما اکنون دهلی نو با شرایط هجوم ملخ‌ها به منطقه اعلام کرده که ده‌ها تن آفت‌کش در اختیار ایران قرار خواهد داد.

Infografik - Karte Heuschreckenplage Ostafrika - EN

این کارشناس خاورمیانه با اشاره به سابقه روابط اقتصادی میان این دو کشور می‌گوید که اهمیت روابط هند با آمریکا و کشورهای حوزه خلیج فارس، موجب سردی روابط با ایران در ماه‌های گذشته شده و در واقع روابط با این کشورها برای هند از اهمیت بیشتری برخوردار بوده است.

کنیپ می‌نویسد، پس از پایان جنگ سرد همکاری میان ایران و هند در سطوح مختلف افزایش یافته و تمرکز این همکاری‌ها بر تولید انرژی، روابط تجاری، ثبات منطقه‌ای و گسترش مسیرهای حمل و نقل بود است. هند تا ماه مه سال ۲۰۱۹ یعنی درست یک سال پیش، خریدار عمده نفت ایران بود، اما پس از افزایش فشارها بر دهلی برای اجرا و همکاری با تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران، واردات این کشور از ایران به شکل زیادی لطمه خورد.

خبرنگار دویچه‌وله در باره روابط میان ایران و هند به تحلیلی اشاره می‌کند که در اتاق فکر “انجمن شرق آسیا “(East Asia Forum) منتشر شده است. در این تحلیل گفته شده که “در دوره ترامپ، روابط دوستانه هند با آمریکا به یک کانون اصطکاک فوق‌العاده در روابط هند و ایران تبدیل شده است.”

این کارشناس خاورمیانه در ادامه می‌گوید که شیوع ویروس کرونا نشان داد که رابطه دو کشور تا چه اندازه با دشواری روبرو است. کنیپ نوشته است که تقاضای ایران از هند برای دریافت دستکش پزشکی، ماسک و سایر تجهیزات ایمنی، به دلیل فشارهای ناشی از تحریم‌های آمریکا برآورده نشده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

کرستن کنیپ می‌گوید، علاوه بر این هند نمی‌خواهد روابط اقتصادی مهم با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را به خطر بیندازد. به گفته او “این کشورها فقط تأمین‌کنندگان اصلی انرژی برای هند نیستند، بلکه از زمان شروع شیوع کرونا صدها هزار کارگر مهاجر هندی در آنجا مشغول به کار هستند.”

این کارشناس مبارزه مشترک با هجوم ملخ‌ها به منطقه را نقطه امیدی در روابط میان هند و ایران ارزیابی کرده و آن را فرصتی برای بهبود روابط تجاری دو کشور دانسته است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.