رسانه خبری پیامِ ایرانی

ویروس کرونا؛ درخواست ۷۵۰ میلیارد یورویی رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا برای بازسازی اقتصادی


اورسلا فون درلاینحق نشر عکس
European Parliament

Image caption

پیشنهاد اورسلا فون درلاین باید هم ‘دولت‌های صرفه‌جو’ را راضی کند و هم رضایت کشورهای جنوب اروپا را به دست آورد که بیش از همه به پول نیاز دارند.

اورسلا فون درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، خواستار اختصاص ۷۵۰ میلیارد یورو (معادل ۶۷۰ میلیارد دلار) به بازسازی اقتصادهای اروپایی آسیب دیده از “بحران بی سابقه” ویروس کرونا شده و طرح این پیشنهاد را “لحظه ای تاریخی برای اروپا” توصیف کرده است.

بسته پیشنهادی خانم فون درلاین شامل کمک مالی و وام برای تمامی اعضای اتحادیه اروپاست.

شیوع ویروس کرونا به اقتصاد تمامی ۲۷ کشور عضو اتحادیه آسیب فراوان زده در حالی که تعدادی از کشورهای جنوب اروپا حتی قبل از این بحران هم با مشکل بدهی خارجی مواجه بودند.

رئیس کمیسیون اروپا گفته است که “این لحظه ای تاریخی برای اروپاست.”

وی افزوده است: “بسیاری از آنچه را که ما کاملا عادی تلقی می کردیم حالا زیر سوال رفته است و هیچ کشوری به تنهایی قادر به جبران خسارات وارد شده نیست. این مشکل به همه ما مربوط می شود و از هر یک از ما به تنهایی بزرگتر است.”

کمیسیون اتحادیه اروپا این طرح را ایجاد کننده “نسل بعدی اتحادیه” توصیف کرده و گفته است که این طرح بدون حمایت تمامی بیست و هفت کشور قابل اجرا نخواهد بود اما آلمان و فرانسه از برنامه هایی برای استقراض از بازارهای پولی حمایت به عمل آورده اند.

پائولو جنتیلونی کمیسیونر اتحادیه اروپا در امور اقتصادی گفته است که صندوق پیشنهادی “نقطه عطفی برای اروپاست” و به منابع و اقداماتی که تا کنون جهت مقابله با تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا پیش بینی شده افزوده خواهد شد.

تعدادی از کشورهای “ممسک تر” اروپایی به این پیشنهاد که باعث می شود این کشورها بدهی سایر اعضا را به گردن بگیرند اعتراض کرده اند. اتریش، هلند، دانمارک و سوئد به دادن پول نقد به جای وام کم بهره به کشورهای کم درآمدتر عضو اتحادیه معترض بوده اند.

خانم فون درلاین گفته است که صندوق ۷۵۰ میلیارد یورویی شامل ۵۰۰ میلیارد یورو به شکل کمک و ۲۵۰ میلیارد یورو به شکل وام خواهد بود. برای تامین آن نیز سقف منابع اتحادیه اروپا از ۲ درصد تولید ناخالص ملی که در حال حاضر اجرا می شود بالاتر خواهد رفت و به رده بندی عالی اعتبار مالی اتحادیه اروپا متکی خواهد بود.

با افزودن ۷۵۰ میلیارد یورو به بودجه ۱.۱ تریلیون یورویی اتحادیه اروپا برای سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷، کمیسیون اروپا ۱.۸۵ تریلیون یورو در اختیار خواهد داشت تا به گفته خانم فون درلاین بتواند “اقتصادهای ما را به تحرک مجدد در آورد و متضمن آن باشد که اروپا به پیش خواهد تاخت.”

با افزودن بسته اولیه نجات اقتصادی شامل ۵۴۰ میلیارد یورو، کل بودجه کمیسیون برای این دوره به ۲.۴ تریلیون یورو افزایش خواهد یافت.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در سخنرانی خود در برابر پارلمان اروپا تاکید کرد که هزینه کردن این بودجه باید با حفظ “چهار آزادی محبوب اروپاییان” همسو باشد. این چهار آزادی عبارتند از آزادی حرکت مردم و نقل و انتقال کالا، خدمات و سرمایه.

او گفت که “این نیازی اضطراری و استثنایی برای مقابله با بحرانی فوری و اضطراری است.”

پولی که از بازارهای سرمایه قرض می شود در یک دوره سی ساله بین سال های ۲۰۲۸ تا ۲۰۵۸ بازپرداخت خواهد شد و نباید بازپرداخت کامل آن به تاریخ پس از این موکول شود.

بازپرداخت پول از منابع زیر تامین خواهد شد:

•مالیات بر کربن بر اساس طرح مبادله کربن که طبق آن، برای واحدهای مختلف اقتصادی محدوده مشخصی از لحاظ تولید کربن در نتیجه فعالیت های تولیدی و خدماتی تعیین شده اما آنها اجازه دارند بخشی از حق خود را میادبه کنند

•مالیات فعالیت های دیجیتال

•مالیات بر پلاستیک بازیافتی

ماروس سفکویج، از اعضای کمیسیون اتحادیه اروپا گفته است که بازسازی اقتصادی کشورهای عضو باید بر اساس سیاست های “سبز و دیجیتالی” و همچنین “افزایش مقاومت” و درس هایی مبتنی باشد که از بحران ویروس کرونا آموخته ایم.

او گفته است که این صندوق “از توانایی بیشتری برخوردار خواهد بود تا به انگیزه سرمایه گذاری های عظیم در مقیاس و با سرعتی تبدیل شود که بتواند اقتصادهای ما را بار دیگر به تحرک در آورد.”

بانک مرکزی اتحادیه اروپا با اجرای برنامه خرید اوراق قرضه دولتی نقشی کلیدی در کمک به کشورهای بدهکار عضو حوزه یورو ایفا کرده است. اما اوایل ماه جاری، دادگاه عالی آلمان رای داد که ممکن است اقدام این بانک با مفاد قانون اساسی این کشور در تضاد بوده باشد. این رای آینده طرح بانک مرکزی اروپا را با تردید مواجه ساخته است..

بریتانیا که اتحادیه اروپا را ترک کرده به احتمال زیاد ارتباطی با این صندوق نخواهد داشت.

سایر کشورهای عضو چه نظری دارند؟

آمار تلفات ویروس کرونا در ایتالیا و اسپانیا از سایر کشورهای عضو اتحادیه بیشتر بوده و در آستانه بحران مالی این دو کشور بیشتر مشتاق دریافت کمک هستند تا اینکه استقراض بیشتر باعث افزایش بدهی ملی آنها شود.

جیوزپه کنته، نخست وزیر ایتالیا، از اینکه اتحادیه اروپا در مسیر پیشنهادی ایتالیا گام بر می دارد استقبال کرده و گفته است: “حالا باید مذاکرات خود را سرعت بدهیم تا منابع لازم هر چه زودتر در اختیار کشورهای نیازمند قرار گیرد.”

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، طرح پیشنهادی را به منزله “روزی حیاتی برای اروپا” توصیف کرده و افزوده است که توافق آلمان و فرانسه بود که باعث تدوین طرح صندوق بازسازی اقتصادی شد.

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا لحنی معتدل تر داشته و گفته است که طرح مورد نظر “بسیاری از خواسته های ما را شامل می شود” اما “صرفا نقطه آغاز مذاکرات است.” یونان این طرح را “پیشنهادی شهامت آمیز” دنسته و گفته است که “بر عهده کشورهای عضو است که برای مقابله با بحران کنونی به پا خیزند.”

واکنش کشورهای به اصطلاح “ممسک تر” عضو اتحادیه اروپا محتاطانه تر بوده است. یک دیپلمات هلندی به بی بی سی گفته است که دشوار بتوان تصور کرد که این طرح به منزله مرحله نهایی “مذاکرات فعلی” درمورد نحوه احیای اقتصاد اروپا بعد از ویروس کرونا باشد.

مارک روته، نخست وزیر هلند در سخنانی در روز سه شنبه دیدگاه کشورهای ثروتمندتر عضو اتحادیه اروپا را به این صورت جمع بندی کرد که اگرچه صندوق بازسازی برای احیای تحرک اقتصادی اروپا لازم است اما “ما معتقدیم که محتوای این صندوق باید متشکل از وام باشد بدون اینکه این وام باعث تعهد متقابل سایر کشورها شود.”اورسلا فون درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، خواستار اختصاص ۷۵۰ میلیارد یورو (معادل ۶۷۰ میلیارد دلار) به بازسازی اقتصادهای اروپایی آسیب دیده از “بحران بی سابقه” ویروس کرونا شده و طرح این پیشنهاد را “لحظه تاریخی برای اروپا” توصیف کرده است.

صندوق بازسازی اقتصادی تا چه اندازه سبز است؟

تحلیل از راجر هرابین – تحلیلگر امور محیط زیست

برنامه های صندوق بازسازی سبز که از مدتها پیش تبلیغ شده بود با استقبال نسبی گروه های حامی محیط زیست مواجه شده هرچند هنوز مقامات اروپایی جزئیات آن را تشریح نکرده اند.

فعالان مدافع محیط زیست معتقدند که ضرورت دارد محرکه های اقتصادی پس از کوید-۱۹ در اروپا چنان برنامه ریزی شود که بتواند به پیشبرد تلاش برای مقابله با بحران گرمایش زمین کمک کند.

به گفته آنان، بسته کمک اقتصادی باید باعث شود سرمایه گذاری به سوی طرح هایی جریان یابد که با هدف اروپا در به صفر رساندن نرخ افزایش تولید گازهای گلخانه ای منطبق باشد.

این طرح ها شامل بهبود ساختمان ها از نظر افزایش بهره وری انرژی، ترویج وسایل حمل و نقل پاکیزه، نوسازی صنایع و استفاده بهتر از زمین و سیستم تولید و عرضه مواد غذایی است.

اما این ناخرسندی وجود دارد که مقامات اتحادیه اروپا در برابر مقامات منطقه ای کوتاه آمده و به آنها اجازه داده اند تا منابع دریافتی را تا سال ۲۰۲۲ به هر شکل که می خواهند هزینه کنند حتی اگر این آزادی عمل به معنی سرمایه گذاری در طرح هایی باشد که برای ایجاد اشتغال خوب و برای محیط زیست بد هستند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.