رسانه خبری پیامِ ایرانی

پرتاب تاریخی اولین سفینه خصوصی آمریکا بابت وضع هوا عقب افتاد


حق نشر عکس
SPACEX

پرتاب اولین سفینه بخش خصوصی آمریکا به علت وضعیت نامساعد جوی عقب افتاد.

این سفینه که قرار بود دو فضانورد را به ایستگاه فضایی بین المللی ببرد، نتیجه چند سال همکاری سازمان ملی فضانوردی آمریکا (ناسا) و شرکت خصوصی اسپیس‌اکس است.

این پرتاب قرار بود بعد از ظهر چهارشنبه از پایگاه فضایی جان اف کندی در فلوریدا انجام شود اما با هوای نامساعد عقب افتاد. نوبت بعدی که در صورت وضعیت مساعد جوی این پرتاب ممکن است، شنبه بعد از ظهر به وقت محلی است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا همراه همسرش ملانیا ترامپ برای حضور در صحنه این پرتاب تاریخی به پایگاه فضایی رفته بود.

موشک و محفظه‌ای که این دو فضانورد را به ایستگاه فضایی خواهد برد توسط شرکت اسپیس‌اکس، که یک شرکت خصوصی است، ساخته شده است.

تا پیش از این، همیشه ناسا مالک و اداره کننده فضاپیماهای آمریکا بوده اما در سال ۲۰۱۱ و از دور خارج کردن آخرین فضاپیمای شاتل، این سازمان از این مسئولیت کناره گرفت.

ناسا در نظر دارد تا تمامی برنامه های انتقال سرنشین به مدارهای پایین زمین را از طریق قرارداد با موسسات خصوصی به اجرا بگذارد.

اگر این پرتاب در نهایت موفقیت‌آمیز باشد، رویکرد جدید به طور کامل به اجرا گذاشته خواهد شد.

درباره این عملیات بیشتر بخوانید: سفینه اسپیس‌اکس و ورود به عصر جدید پروازهای فضایی

جیم بریدنستاین، رءیس ناسا، در توضیح این رویکرد گفته است: “ما عصری جدید را در برنامه های فضایی آغاز می‌کنیم که در آن فضا بیش از قبل در دسترس افراد بیشتری قرار خواهد داشت.”

بیشتر بخوانید:

آقای بریدنستاین افزوده است: “ما آینده ای را پیش بینی می کنیم که برنامه های پرتاب سفینه به مدارهای پائین زمین کاملا توسط بخش خصوصی انجام خواهد گرفت در حالیکه ناسا یکی از مشتریان متعدد این موسسات خواهد بود و موسسات متعددی برای نوآوری در زمینه فناوری و ایمنی و همچنین صرفه جویی در هزینه ها به رقابت خواهند پرداخت.”

شرکت اسپس‌اکس به طور مرتب ماهواره هایی را در مدار زمین قرار داده است اما این اولین باری است که قرار است انسان را به فضای بالای جو زمین منتقل کند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.