رسانه خبری پیامِ ایرانی

گسترش کرونا و محدودیت سفرهای نوروزی به اغلب استان‌های ایران | ایران | DW


ویروس جدید کرونا با شدت و ضعف به تمام استان‌های ایران سرایت کرده و مطابق آمار رسمی وزارت بهداشت شمار مبتلایان به آن طی یک هفته منتهی به ۱۷ اسفند تقریبا ده برابر شده است.

فرنطینه کردن شهرهای به شدت آلوده و کنترل رفت و آمد شهروندان به این شهرها از راهکارهایی است که سازمان جهانی بهداشت برای مهار ویروس کرونا توصیه می‌کند و تجربه چین به عنوان کانون اصلی شیوع کرونا موثر بودن این اقدام را تائید کرده است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت سفر در چنین شرایطی را خطرناک خوانده، با این همه تعداد استان‌هایی که به طور رسمی سفر به آنها ممنوع اعلام شده زیاد نیستند و مطابق گزارش‌ها این محدودیت‌ها در هیچ استانی به درستی اعمال و به طور کامل اجرا نمی‌شود.

خبرگزاری ایسنا روز یک‌شنبه، ۱۸ اسفند در گزارشی اعلام کرد که تا کنون فقط شش استان با مسافران “برخورد سختگیرانه و تحدیدکننده‌ای” داشته و سفر به آنها به طور رسمی ممنوع اعلام شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

با این همه اگر مبنا اظهارات مقام‌ها و مسئولان محلی باشد تقریبا هیچ استانی نیست که به مسافران نوروزی روی خوش نشان دهد و اغلب به صراحت گفته‌اند آماده پذیرایی از آنها در تعطیلات نوروزی نیستند.

مازندران نخستین استانی بود که از بامداد جمعه تمام جاده‌های ورودی به استان را بر روی مسافران و افراد غیربومی بست و از نیروی انتظامی و پلیس برای اجرای این تصمیم استفاده کرد.

تصمیم در مورد جلوگیری از ورود مسافران به مازندران پس از آن گرفته شد که ستاد ملی مبارزه با کرونا روز پنج‌شنبه اعلام کرد تمام مدارس و دانشگاه‌های ایران تا پایان اسفند ماه تعطیل می‌شوند و در پی آن موج مسافرت به شهرهای شمالی اوج گرفت.

افزایش سفر به شمال پس از تعطیلی مدارس

عباس مهدوی، مدیر روابط عمومی استانداری مازندران با اشاره به این مسئله به خبرگزاری ایرنا گفته بود: «این تصمیم برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و حفظ سلامتی هم استانی‌ها و همچنین خود مسافران و گردشگران پس از اعلام تعطیلات مدارس و دانشگاه‌ها تا پایان عید نوروز اتخاذ شده است.»

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت می‌گوید پس از اعلام تعطیلی مراکز آموزشی سفر به استان گیلان، که مرکز آن رشت از ألوده‌ترین شهرهای ایران شناخته می‌شود بیست درصد افزایش یافت.

کنترل مسافران در ورودی شهرها در کره جنوبی

کنترل مسافران در ورودی شهرها در کره جنوبی

به جز مازندران، استان‌های گیلان، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد از دیگر استان‌هایی هستند که ورود به آنها برای افراد غیربومی و خودروها با پلاک دیگر مناطق ممنوع اعلام شده است.

روزنامه همشهری روز جمعه در گزارشی از ۱۵ استان نام برد که ورود به آنها ممنوع شده است. در این فهرست نام استان قم، به عنوان کانون اولیه شیوع ویروس کرونا در ایران ذکر نشده است.

اغلب استان‌ها در وضعیت قرمز

رئیس روابط عمومی وزارت بهداشت  ۱۵ اسفند در یک پیام توئیتری نقشه‌ای از انتشار ویروس کرونا از مبدا شهر قم و بر اساس اطلاعات تردد مبتلایان منتشر کرد که نشان می‌دهد اغلب استان‌ها در وضعیت قرمز درگیری با اپیدمی کرونا قرار دارند.

گرچه ممنوعیت سفر سراسری نیست و در مناطقی که اعلام شده نیز به درستی اجرا نمی‌شود، تقریبا مسئولان محلی تمام استان‌های ایران اعلام کرده‌اند که در ایام نوروز هتل‌ها و مسافرخانه‌ها در شهرهای اصلی تعطیل هستند و اجاره خانه شخصی به مسافران ممنوع است.

چنین محدودیت‌هایی به تنهایی مانع از سفرهای نوروزی نخواهد شد. مطابق گزارش‌های مرکز آمار در نوروز امسال ۷۴ درصد مسافران در خانه دوستان و بستگان خود اقامت داشته‌اند.

بازگشایی راه‌های مازندران و اعتراض شهروندان

افزون بر این تا کنون نه عزم مسئولان برای قرنطینه کردن شهرها جدی بوده نه ممنوعیت ورود و خروج از آنها به درستی اجرا شده است. استانداری مازندران شامگاه شنبه، ۱۷ اسفند با این استدلال که تعطیلات آخر هفته خاتمه یافته جاده‌های ارتباطی با این استان را دوباره باز کرد.

خبرگزاری “ایمنا” با انتشار ویدوئیی گزارش داد که شماری از شهروندان در شهرهایی مانند بابل در اعتراض به باز شدن راه‌ها تجمع و تلاش کردند جلوی ورود مسافران به این شهر را بگیرند.

بر پایه فهرستی که دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا با استفاده از آمار رسمی کشورها تنظیم می‌کند تا بامداد یک‌شنبه بیش از ۱۰۶ هزار نفر در بیش از ۹۰ کشور جهان به ویروس جدید کرونا مبتلا شده‌اند.

حدود ۸۰ درصد مبتلایان در چین شناسایی شده‌اند و پس از آن کره جنوبی، ایتالیا و ایران بیشترین موارد ابتلا به ویروس جدید کرونا را ثبت کرده‌اند.

بر پایه تازه‌ترین آماری که وزارت بهداشت روز شنبه منتشر کرد تعداد مبتلایان در ایران پنج هزار و ۸۲۳ نفر و شمار قربانیان ۱۴۵ نفر بوده است. از آنجا که تعداد مبتلایان در ایران طی یک روز بیش از هزار نفر افزایش یافته احتمال جهش تعداد آنها منتفی نیست.

انتقال کرونا از طریق مسافران ایران

تعداد مبتلایان شناسایی شده به ویروس کرونا در ایران نه تنها در روزهای گذشته به شدت افزایش یافته که تا کنون بیش از بیست کشور از جمله کانادا، آلمان، فرانسه، سوئد، آمریکا، نیوزلند، بلاروس و حتی خود چین، به عنوان کانون اصلی شیوع ویروس جدید کرونا، مواردی از ابتلا به کرونا در میان مسافران ایران را شناسایی کرده‌اند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

بر این اساس بسیاری از کشورهای همسایه مرزهای زمینی، دریایی و هوابی خود با ایران را بسته یا رفت و آمدها را به شدت محدود کرده‌اند.

دولت‌های مجارستان و روسیه نیز روز شنبه اعلام کرده‌اند که تا اطلاع بعدی صدور ویزا برای شهروندان و ساکنان ایران را متوقف می‌کنند. در شرایطی که بسیاری از کشورها مسافران از ایران را خطری بالقوه برای انتقال ویروس کرونا ارزیابی می‌کنند، قرنطینه نکردن شهرها و کنترل ناکافی تردد شهروندان می‌تواند خطر شیوع گسترده‌تر ویروس کرونا در سراسر ایران را جدی‌تر از پیش کند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.