رسانه خبری پیامِ ایرانی

روایت دو خانواده از وقایع منتهی به قتل رومینا اشرفی


عکس رومینا از آگهی ختمحق نشر عکس
Twitter

Image caption

رومینا اشرفی ظاهرا به پلیس گفته بود او را به خانه برنگرداند چون پدر او را می کشد

یک هفته بعد از قتل “ناموسی” رومینا اشرفی ۱۳ ساله، مادر رومینا و مردی که با او گریخته بود گفته اند او از ترس پدرش از خانه فرار کرد چون بعد از رد خواستگاری او را تشویق به خودکشی یا تهدید به مرگ می کرد.

این جزییات را بهمن خاوری مردی که با رومینا گریخته بود و رعنا دشتی مادر رومینا در گفتگو یا سایت خبری “فراز” در ایران در مورد حوادث پیش از قتل ارائه کرده اند.

قتل رومینا اشرفی روز اول خرداد در روستای حویق در شهرستان تالش در استان گیلان روی داد اما خبر آن چند روز بعد منعکس شد. رسانه‌های محلی گزارش داده بودند که پدر رومینا اشرفی او را با داس در خواب کشته است.

خبر قتل این کودک با موجی از ناباوری و خشم در ایران روبرو شده و مقام های بلندپایه هم به آن واکنش نشان داده اند.

پدر بهمن خاوری در گفتگو با فراز تایید کرده است که رومینا از ترس جانش نمی خواسته به خانه بازگردد. پلیس گفته که “طبق قانون” او را تحویل خانواده‌اش داد.

سرهنگ مجید رسول زاده معاون اجتماعی نیروی انتظامی گیلان در مورد رضا اشرفی پدر رومینا گفت: “متهم این پرونده پدر ۳۷ ساله در تحقیقات پلیسی علت و انگیزه قتل را اختلاف خانوادگی، فرار دختر از منزل و اصرار او (برای بودن) با مرد مورد علاقه اش اعلام کرده.”

بهمن خاوری مردی که رومینا با او فرار کرده بود گفته است که دو سال “تلفنی” با رومینا در تماس بوده است.

او که می گوید ۲۸ سال دارد و اهل تالش است به نشریه اینترنتی “فراز” گفت برای ازدواج با رومینا خواستگاری کرده بود که با مخالفت پدر او روبرو شد.

او می گوید رومینا به او گفته بود که پدرش “او را آزار می دهد” و از او خواست “یا مرا ببر یا خودم را می کشم.”

رعنا دشتی مادر رومینا تایید کرده است که قبلا شخصی “با واسطه” از رومینا خواستگاری کرده و گفته بود “شاید رومینا را فراری بدهد.”

خانم دشتی به روزنامه فراز گفت: “این شخص (خواستگار) اسمش را نگفت. سختگیری (پدر رومینا) از همان روز شروع شد. گوشی ها را خاموش کرد. مرگ موش گرفت و (به رومینا) گفت که خودت را بکش تا من تو را نکشم. به من می گفت او یاد بده چطور خودش را آویزان کند.”

او می گوید آنها یک شب ساعت سه صبح متوجه غیبت رومینا شدند و روی میز رومینا نامه ای را پیدا کردند که در آن نوشته بود: “بابا تو که می خواستی من را با دست خودت بکشی. حالا هرکسی پرسید رومینا کجاست بگو مرده. مادرم هیچ تقصیری ندارد.”

او می گوید پدر رومینا او را دوست داشت اما به او سختگیری و او را محدود می کرد: “فکر می کنم رومینا از ترسش فرار کرد.”

او می گوید بعد از آنکه عکسی از رومینا و بهمن خاوری به دست خانواده رسید رضا اشرفی “داس را برداشت و به خانه بهمن خاوری رفت.”

اسفندیار اشرفی عموی رومینا گفته است که بهمن خاوری “رومینا را با زور و تهدید به مرگ با خود برد و شش روز تمام هم او را نگاه داشت. اگر رومینا عکسی نمی فرستاد این مسائل پیش نمی آمد.”

بهمن خاوری در مصاحبه با فراز گفت رومینا این عکس را با اراده خود منتشر کرد تا همه بدانند که به میل خود با او فرار کرده و کسی او را ندزدیده است.

او می گوید بعد از فرار رومینا را به خانه خواهرش برده و خودش جای دیگری بوده است.

آقای خاوری همچنین گفت که بعد از فرار بار دیگر از رومینا خواستگاری کرد و حتی قرار گذاشته بودند که در خانه خواهرش عقد کنند اما اضافه می کند که پدر رومینا “برای من تله گذاشته بود چون با پلیس آگاهی برای دستگیری من آمدند.”

قبلا گزارش ها حاکی بود رومینا بعد از بازداشت خواسته بود که تحویل پدرش داده نشود.

روح الله پدر بهمن خاوری درحالی که می گریست به فراز گفت: “دختر موقع رفتن گفت که من را به پدرم ندهید مرا می کشد. هم در آگاهی این را هم هم در دادگاه. اما کسی به حرف بچه گوش نکرد.”

بهمن خاوری بعد از یک شب بازداشت، تبرئه و آزاد شد.

رعنا دشتی خواستار اشد مجازات برای رضا اشرفی شده است. او گفت می خواهم “قصاص شود. یک لحظه نمی توانم رویش را ببینم.”

معاون دادگستری ایران وعده مجازات شدید متهم این حادثه را داده است.

محمود عباسی، معاون وزارت دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در واکنش به این اتفاق گفته “بدون تردید وظیفه سنگین ما پیگیری قضایی موضوع و مجازات شدید عامل این جنایت است”.

او گفته “پدری که هنوز در قرون وسطی زندگی می‌کند و همچنان فرزند خویش را ملک طلق خود می‌پندارد و او را موجود مستقل انسانی نمی‌شناسد که دارای حقوقی است همانند دیگر کودکان و انسان‌ها؛ به خود اجازه می‌دهد که به او تعرض کند و حتی حیات او را در گرو اراده خود می‌پندارد”.

بر اساس قانون مجازات اسلامی در ایران پدری که فرزندش را بکشد قصاص نمی‌شود و در صورت محکومیت در دادگاه به پرداخت دیه و حبس محکوم می‌شود.

سن قانونی ازدواج برای دختران در ایران ۱۳ سالگی است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.