رسانه خبری پیامِ ایرانی

تحریم کنگره آمریکا علیه چین به اتهام بدرفتاری گسترده با مسلمانان اویغور


A protester against China's actions in Xinjiang wears a mask with the colours of the flag of East Turkestanحق نشر عکس
AFP/Getty

Image caption

گروه های حقوق بشر می گویند چین تا یک میلیون اویغور و سایر مسلمانان در اردوگاه ها تحت بازداشت قرار داده است

مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم چین به علت تبعیض شدید علیه مسلمانان اویغور و فرستادن صدها هزار نفر از آنها به اردوگاه های شست و شوی مغزی را تصویب کرده است.

این طرح روز چهارشنبه (۲۷ مه) با ۴۱۳ رای موافق در برابر ۱ رای مخالف به تصویب رسید و برای امضای رییس جمهوری به کاخ سفید ارسال می شود. سنای آمریکا در اوایل ماه مه مصوبه ای مشابه را تصویب کرد. اقدام کنگره فشار بر دولت دونالد ترامپ برای تحریم حقوق بشری چین را تشدید می کند.

بی بی سی در نوامبر ۲۰۱۹ به مدارکی دست پیدا کرد که نشان می داد چین به طور سیستماتیک صدها هزار نفر از مسلمانان اویغور را در اردوگاه‌هایی، واقع در غرب منطقه سین‌کیانگ، شستشوی مغزی می‌دهد.

مصوبه مجلس نمایندگان دولت ‌آمریکا را موظف کرده که چن کوانگو، رئیس حزب کمونیست در سین‌کیانگ را تحریم کند.

این مصوبه همچنین رئیس اداره اطلاعات ملی ایالات متحده را موظف می کند که فهرستی از شرکت هایی که در ساخت و ساز اردوگاه های مذکور نقش داشته اند را برای تحریم احتمالی تهیه و به کنگره بدهد.

دولت چین همواره هرگونه بدرفتاری با اویغورها را تکذیب کرده و از جمله گفته است که اردوگاه‌هایی مورد بحث بر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برای آماده کردن ساکنان اردوگاه جهت اشتغال تمرکز دارند.

این در حالیست که سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشری می گویند اویغورهای مسلمانی که تحت عنوان “بازآموزی عقیدتی” به این اردوگاه‌ها اعزام و مجبور می‌شوند عقاید دینی خود را انکار کنند.

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان، روز چهارشنبه گفت: “با این قانون قاطع فراجناحی، کنگره ایالات متحده قدم محکمی در راستای مقابله با نقض وحشتناک حقوق بشر در پکن علیه اویغورها برداشته است.”

وزارت بازرگانی آمریکا در اکتبر ۲۰۱۹ چند شرکت و سازمان چینی را به اتهام آن که در عملیات تجسس و زیر نظر گرفتن دسته جمعی اویغورها نقش داشته اند تحریم کرد.

این مصوبه در حالی به کاخ سفید فرستاده می شود که تنش بین آمریکا و چین بر سر اپیدمی ویروس کرونا و هنگ کنگ بالا گرفته است.

انتظار می رود چین روز پنجشنبه (۲۸ مه) یک قانون امنیتی جدید را تصویب کند که آزادی های ساکنان منطقه نیمه خودمختار هنگ‌کنگ را محدود خواهد کرد. این قانون هرگونه اعتراضی که بتواند “فتنه، براندازی یا تجزیه‌طلبی” تعبیر شود را ممنوع می‌کند.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه با ارسال یادداشتی به کنگره ایالات متحده اعلام کرد که واشنگتن دیگر هنگ‌ کنگ را به عنوان منطقه‌ای خودمختار از چین به رسمیت نمی‌شناسد – تصمیمی که امتیازهای تجاری-مالی آمریکا به چین در هنگ کنگ را لغو و راه را برای تحریم های بیشتر علیه پکن هموار خواهد کرد.

بنا بر برخی گزارش ها،‌ دولت آمریکا در واکنش احتمالی به برنامه دولت چین برای اعمال مقررات امنیتی جدید در منطقه نیمه خودمختار هنگ کنگ، در حال بررسی تحریم هایی علیه چین است. گفته می شود که تحریم‌های احتمالی می تواند شماری از مقام ها، شرکت‌ها و نهادهای مالی چینی را هدف قرار بدهد.

از طرف دیگر، مجلس سنای آمریکا هفته پیش طرحی را تصویب کرد که می تواند برخی شرکت‌های چینی را از حضور در بازار بورس نیویورک (وال استریت) منع کند.

به موجب این مصوبه، شرکت‌های خارجی باید ثابت کنند که در روند حسابرسی و سایر مقررات مالی،‌ استانداردهای آمریکا را رعایت می کنند. ناظران می گویند لایحه مذکور در عمل شرکت‌های چینی را هدف قرار می دهد.

لایحه مذکور هنوز به تصویب مجلس نمایندگان و امضای رییس جمهوری نرسیده است هرچند این مصوبه بسیاری از کارشناسان را نگران کرده است که جنگ مالی تازه‌ای بین دو غول اقتصادی جهان می تواند به زودی آغاز شود – نزاعی که می تواند برای ثبات بازارهای مالی و اقتصادی جهان پیامدهای منفی داشته باشد.

اخبار مرتبط:منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.