رسانه خبری پیامِ ایرانی

قالیباف رئیس مجلس یازدهم شد


Share

محمد باقر قالیباف، فرمانده اسبق نیروی انتظامی و شهردار پیشین تهران، در جریان انتخاب رییس مجلس شورای اسلامی در رقابت با مصطفی میرسلیم و فریدون عباسی  پیروز شد و به ریاست مجلس یازدهم رسید.

رای ۷۰ درصدی  قالیباف نشان داد که سکان مجلس به مدت یک سال در دست اوست. وزن جریان‌های عدالتخواه،  پایداری و  احمدی‌نژاد در مجموع ۵۷ رأی بود.
رای ۷۰ درصدی قالیباف نشان داد که سکان مجلس به مدت یک سال در دست اوست. وزن جریان‌های عدالتخواه، پایداری و احمدی‌نژاد در مجموع ۵۷ رأی بود.

پنجشنبه ۷ خرداد در دومین جلسه مجلس یازدهم، محمد باقر قالیباف به رای نمایندگان به عنوان رئیس مجلس انتخاب شد. از ۲۶۰ نماینده ۲۳۰ نفر به قالیباف رای دادند. رقبای او مصطفی میرسلیم و فریدون عباسی بودند. حمیدرضا حاجی بابایی قبل از آغاز رای‌گیری از نامزدی ریاست مجلس انصراف داده بود.

به گزارش رسانه‌های داخلی در رای‌گیری امروز، مصطفی میرسلیم و فریدون عباسی دوانی به ترتیب ۱۲ و ۱۷ رای به دست آوردند.

دوره ریاست مجلس یک ساله است و انتخابات هیأت رئیسه هر سال تکرار می‌شود.

چهار بلوک اصلی اصول‌گرایان سنتی، اصول‌گرایان نوظهور، جبهه پایداری و احمدی‌نژادی‌ها (دولت نهمی‌ها) در محلس یازدهم با هم رقابت دارند. رای ۷۰ درصدی قالیباف نشان داد که سکان مجلس به مدت یک سال در دست اوست. وزن جریان‌های عدالتخواه، پایداری و احمدی‌نژاد در مجموع ۵۷ رأی بود. ۲۸ نماینده‌ای که عضو فراکسیون انقلاب نیستند، اقلیت اصلاح طلبان را تشکیل می‌دهند.

در ادامه رای‌گیری برای هیئت رئیسه مجلس، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی با ۲۰۸ رأی و علی نیکزاد با ۱۹۶ رأی به ترتیب به عنوان نواب اول و دوم هیأت رئیسه موقت مجلس یازدهم انتخاب شدند.

روز گذشته در نشست فراکسیون اصلی مجلس عبدالرضا مصری، علی نیکزاد، الیاس نادران، علیرضا منادی، سیدرضا تقوی، سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی و محمدمهدی زاهدی برای نایب رئیسی مجلس اعلام کاندیداتوری کرده بودند. هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ۱۲ پست دارد. همچنین در مجموع، ۲۸ نفر برای دبیری و ۱۶ نفر نیز برای ناظران هیئت رئیسه مجلس یازدهم اعلام آمادگی کردند.

مدیریت قالیباف در زمان حضور او در شهرداری در معرض انتقادهای گوناگون، از جمله اتهام‌های جدی فساد مالی قرار داشت. اسناد حسابرسی شهرداری که از سوی یک شرکت حسابرسی خصوصی در ماه‌های آخر سال گذشته تهیه شده بود، میزان بدهی بیش از ۵۲ هزار میلیارد تومانی شهرداری تا پایان زمامداری قالیباف را تأیید کرد. سمیع‌الله حسینی مکارم، معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران نیز دو سال پیش گفته بود ۹۰ درصد واگذاری‌های املاک شهرداری تهران در دوران قالیباف غیرقانونی بوده است. با این حال، طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران با حمایت اصول‌گرایان از او در مجلس شورای اسلامی مسکوت ماند.

محمدباقر قالیباف بارها تخلف‌های صورت گرفته در شهرداری را تکذیب کرده و افشای آن‌ها را به «دشمنان انقلاب» نسبت داده است.

بیشتر بخوانید:

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.