رسانه خبری پیامِ ایرانی

وزیر دفاع آمریکا: خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان یک گزینه قوی نیست


افغانستانحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا می‌گوید که خروج سربازان این کشور از افغانستان قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یکی از گزینه‌ها است، اما “گزینه قوی” نیست.

در روزهای اخیر رسانه‌های آمریکایی از آمادگی پنتاگون برای خروج ۸ هزار نیروی آمریکایی از افغانستان قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر سال جاری میلادی خبر دادند.

آقای اسپر روز گذشته (چهارشنبه ۷ جوزا/خرداد) در پاسخ به پرسشی که آیا تا ۶ ماه آینده همه نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند گفت که برای این مورد جدول زمانی مطرح نمی‌کند.

همچنین وزیر دفاع آمریکا با اشاره به آزادی شمار بیشتر زندانیان از سوی دولت افغاسنتان گفته به نظر می‌رسد که دولت در حال آماده کردن خودش برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی است. او اضافه کرده که “این یک قدم خوب به جلو است.

حق نشر عکس
Reuters

بر اساس توافقنامه میان آمریکا و طالبان، آمریکا تعهد کرده که تمام نیروهای خود و نیروهای ائتلاف از جمله کارمندان غیرنظامی و غیردیپلماتیک، پیمانکاران نظامی، آموزگاران، مشاوران و نیروهای حمایتی خود را ظرف ۱۴ ماه از افغانستان خارج کند.

اما آقای ترامپ دو روز قبل در یک نشست خبری در کاخ سفید گفت که علاقمند به خروج نیروهای آمریکایی زودتر از موعد ذکر شده در توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان است.

همچنین آقای ترامپ دو روز قبل نیز در توییتی گفت که سربازان کشورش در افغانستان مثل پلیس عمل می‌کنند نه مثل نیروی جنگی.

او افزود که پس از ۱۹ سال زمانش رسیده که این سربازان پلیس کشور خود شان باشد اما تاکید کرد که در صورت نیاز به نیروهای آمریکایی، به سرعت به افغانستان بازخواهند گشت.

دولت افغانستان تاکنون درباره این خبر واکنش نشان نداده ولی قبل از این گفته بود که بار جنگ به دوش نیروهای امنیتی افغانستان است و نیروهای خارجی حاضر در افغانستان فقط در زمینه آموزش و مشورت دهی به نیروهای افغانستان کمک می‌کنند.

بر اساس اطلاعات موجود شمار نیروهای آمریکایی از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون به کمترین تعداد خود رسیده‌ است. بیشترین حضور نیروهای آمریکایی در دوران ریاست جمهوری بارک اوباما بود که به ۱۰۰ هزار نفر رسیده بودند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.