رسانه خبری پیامِ ایرانی

رونمایی سپاه پاسداران از ‘قایق‌های تندروی موشک‌انداز’ در آب‌های جنوب ایران


رونماییحق نشر عکس
TASNIM

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسمی با حضور مقام‌های ارشد نظامی ایران از شناورهای موشک‌انداز جدید خود رونمایی کرد.

سپاه اعلام کرد که ۱۱۲ فروند از این شناورها را به ناوگان نیروی دریایی خود اضافه کرده است.

رسانه‌های نزدیک به سپاه گفته‌اند “این شناورها که از نوع شناورهای تندروی نسل جدید هجومی ذوالفقار، میعاد، حیدر و… هستند قابلیت تهاجمی نیروهای مدافع امنیت خلیج فارس را بیشتر و قدرت نیروی دریایی سپاه را دوچندان خواهند کرد”.

سپاه می‌گوید شناورهای تازه‌اش تولید داخل است و شناورهای میعاد را سپاه و شناور موشک‌انداز ذوالفقار را وزارت دفاع ایران ساخته است.

خط تولید شناور موشک‌انداز ذوالفقار یک دهه پیش شروع به کار کرد.

امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و حسین سلامی، فرمانده‌کل سپاه پاسداران از جمله حاضران این مراسم بودند.

حق نشر عکس
TASNIM

Image caption

فرمانده سپاه پاسداران: قلمرو دفاعی خود را تا دوردست امتداد می‌دهیم

آقای سلامی در سخنرانی در این مراسم گفت: “دفاع، منطق ما در جنگ است اما دفاع به مفهوم انفعال در برابر دشمن نیست، عملیات و تاکتیک ما تهاجمی است و این را در میدان نشان دادیم.”

او گفت “قلمرو دفاعی خود را تا دوردست امتداد می‌دهیم. نیروی دریایی ما ماموریت دارد با تاثیرگذاری و دفاع امنیت‌بخش به حفظ منافع ملی و تعقیب و انهدام دشمن در دور دست بپردازد”.

او همچنین هشدار داد که “بخش مهمی از قدرت نظامی دریایی ما ناشناخته است”.

رونمایی از قایق‌های جنگی و تندروی ایران در حالی صورت می‌گیرد که در هفته‌های اخیر مجددا تنش ایران و آمریکا در خلیج فارس شدت گرفته است.

تنش تازه از چه وقت شروع شد؟

دور تازه تنش‌ها در خلیج فارس پس از آن آغاز شد که اخیرا نیروی دریایی آمریکا با انتشار تصاویری از مانور قایق‌های سپاه پاسداران در نزدیکی کشتی‌های جنگی آمریکایی در خلیج فارس، آن را “خطرناک و آزاردهنده” خوانده بود.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا روز ۲۷ فروردین (پانزدهم آوریل) گفته بود که یازده قایق نیروی دریایی سپاه به ناو لوئیس بی پولر، ناوشکن پال همیلتون و چند ناوچه دیگر نزدیک شدند و با رفتاری “خطرناک” با سرعت زیاد از جلو و عقب کشتی‌های جنگی آمریکایی عبور کردند.

آمریکایی‌ها گفتند که حرکت این قایق‌ها حدود یک ساعت طول کشید و بعد از آن با پاسخ به پیام رادیویی از کشتی‌ها دور شدند.

نیروی دریایی سپاه در واکنش به این اطلاعیه، آمریکا را به “رفتارهای غیرحرفه‌ای” متهم کرد و گفته بود که آمریکایی‌ها در روزهای ۱۸ و ۱۹ فروردین دو بار سد راه کشتی “شهید سیاوشی” شده‌اند که در حال انجام ماموریت و گشت‌زنی بوده است.

پس از این حادثه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، یک بار دیگر به نیروهای آمریکایی دستور داد به هر قایق ایرانی که برای کشتی‌های آمریکایی در دریا مزاحمت ایجاد می‌کنند، شلیک و آن را نابود کنند. بلافاصله پس از صدور این فرمان، حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران گفت که متقابلا دستور مشابهی به نیروهای ایرانی داده شده که در صورت “مخاطره” از طرف شناورهای نظامی آمریکا به آنها شلیک کنند.

نیروهای آمریکایی از چندی پیش در قالب ائتلافی از چند کشور حضور نظامی خود را در خلیج فارس افزایش داده‌اند. این ائتلاف پس از آن تشکیل شد که ایران گفت در صورتی که آمریکا بخواهد مانع صادرات نفت ایران شود، تنگه هرمز در خلیج فارس را که مسیر اصلی عبور نفتکش‌هاست خواهد بست.

از آن زمان، مواجهه‌ها بین ایران و آمریکا شدت گرفته و دو طرف یکدیگر را به اقدامات “غیرحرفه‌‎ای” یا “‌تحریک‌آمیز” در خلیج فارس متهم می‌کردند اما وضعیت شکننده در این پهنه آبی با متشنج شدن مناسبات ایران و آمریکا در دیگر مسائل همزمان شده است.

از زمان ترور قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در عملیات پهپادی آمریکا، دو کشور در یکی از کم‌سابقه ترین دوره‌های تنش قرار گرفته‌اند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.