رسانه خبری پیامِ ایرانی

تیم پنج نفری طالبان در کابل؛ ‘دولت امیدوار به آتش‌بس دایمی است’


.حق نشر عکس
@NSCAfghan

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که قرار است هیات فنی گروه طالبان با دولت افغانستان در مورد آزادی زندانیان دو طرف بحث کنند.

این اداره امروز (پنجشنبه ۸ جوزا/خرداد) با نشر یک خبرنامه از حضور هیات فنی طالبان در کابل خبر داده و گفته که قرار است هیات دو طرف در مورد چگونگی آزادی زندانیان بحث و گفتگو کنند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در صفحه توییترش نوشت که تیم پنج ‌نفری تکنیکی طالبان جهت بحث در مورد آزادی زندانیان این گروه و تصدیق و تثبیت آنان به کابل فرستاده شده ‌است.

دو روز قبل دولت افغانستان ۹۰۰ زندانی گروه طالبان را آزاد کرد. با آزادی این زندانیان شمار کل طالبان رها شده از بند دولت به دو هزار نفر رسیده است.

شورای امنیت ملی هم ابراز امیدواری کرد که با رهایی این افراد روند گفتگوهای صلح با طالبان سرعت یابد و منجر به آتش بس دایمی در افغانستان شود.

طالبان نیز از این اقدام دولت استقبال کردند و ذبیح الله مجاهد، سخنگوی این گروه به بی‌بی‌سی گفت آنان نیز برای رهایی زندانیان دولت که در بند طالبان هستند، کار می‌کنند.

رهایی پنج هزار زندانی طالبان از سوی دولت و یک هزار زندانی دولت از سوی طالبان، بخشی از توافقنامه صلح طالبان و آمریکا بود که به تاریخ دهم حوت/اسفند سال گذشته خورشیدی در قطر به امضا رسید.

‘در حمله طالبان بر پاسگاه ارتش در پروان هفت سرباز کشته شد’

در پنجمین روز پس از اعلام آتش‌بس، مقام‌های دولتی ولایت پروان در شمال کابل می‌گویند در نتیجه حمله گروه طالبان به پاسگاه‌های ارتش در ولسوالی سیاه گرد این ولایت ۷ سرباز ارتش کشته و یک نفر دیگر زخمی شده‌اند.

وحیده شهکار، سخنگوی والی پروان امروز (پنجشنبه ۸ جوزا/خرداد) به بی‌بی‌سی گفت که این رویداد حوالی ساعت ۲ بامداد امروز در منطقه آنتن این ولسوالی رخ داده است.

خانم شهکار تصریح کرد که در این رویداد به افراد گروه طالبان نیز تلفاتی وارد شده است.

سخنگوی والی پروان تصریح کرد که در حال حاضر این پاسگاه‌ها تحت کنترل دولت قرار دارند.

حق نشر عکس
MOD

ولسوالی سیاه‌گرد از مناطق ناامن ولایت پروان به شمار می‌رود.

این حمله در پنجمین روز پس از اعلام آتش‌بس میان دولت افغانستان و گروه طالبان در روزهای عید فطر رخ داده است.

با آنکه آتش بس اعلام شده از سوی طالبان و حکومت افغانستان به مناسبت عید فطر دو روز قبل به پایان رسید اما روز گذشته منابعی در دولت و گروه طالبان گفتند که قرار است “آتش بس اعلام نشده و به صورت غیر رسمی” تا یک هفته دیگر در این کشور ادامه داشته باشد.

هرچند دولت افغانستان و گروه طالبان تاکنون به صورت رسمی درباره تمدید آتش بس چیزی نگفته‌اند اما روز گذشته برخی از منابع در دولت و گروه طالبان به شرط عدم افشای نام‌شان به بی‌بی‌سی گفتند که قرار است تا یک هفته دیگر و به صورت غیررسمی آتش بس اعلام نشده در این کشور ادامه داشته باشد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان نیز در توئیتر از حمله شب گذشته هلیکوپترهای دولتی در ولایت زابل خبر داده است.

آقای مجاهد مدعی است که در این حمله هوایی ۱۰ غیرنظامی از جمله ۴طفل ۶ غیرنظامی کشته و زخمی شده اند.

سخنگوی طالبان مدعی شده که تاکنون از سوی طالبان “یک حمله هم بردشمن انجام نشده است.”

در روزهای اخیر درخواست‌های زیادی برای تمدید آتش بس از سوی جامعه جهانی، نهادهای حقوق بشری و شهروندان افغان مطرح شده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.