رسانه خبری پیامِ ایرانی

احتمال قحطی و بحران مواد غذایی در جهان وجود دارد


مسکو نسبت به وقوع بحران جهانی غذا و انرژی در نتیجه تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه، هشدار داد.

دیمیتری مدودف، نایب رئیس شورای امنیت روسیه، جمعه، 23 اردیبهشت، تاکید کرد که تحریم‌های اعمال شده علیه کشورش، تاثیر منفی بر تمامی جهان برجای خواهد گذاشت.

مدودف پیش‌بینی کرد که «بحران تمام‌عیار مواد غذایی بین‌المللی، همراه با احتمال بروز قحطی در چندین کشور» رخ خواهد داد.

به نظر او، این اوضاع باعث فروپاشی زنجیره‌های عرضه جهانی کالا خواهد شد و ممکن است بحران لجستیکی گسترده‌ای را بویژه در شکل فروپاشی فعالیت خطوط هوایی خارجی که از پرواز بر فراز خاک روسیه منع شده‌اند، در پی داشته باشد.

بحران انرژی

مدودف افزود: «بحران انرژی در کشورهایی که با ممنوعیت واردات انرژی روسیه، در واقع تحریم‌های انتحاری علیه خود اعمال کردند، تشدید خواهد شد و افزایش قیمت حامل‌های انرژی فسیلی همچنان تداوم خواهد یافت و روند توسعه اقتصاد دیجیتال در جهان، کند خواهد شد.

این مقام ارشد روسی همچنین نسبت به وقوع درگیری‌های نظامی جدید منطقه‌ای در مناطقی هشدار داد که سال‌هاست با عدم حل مسالمت‌آمیز مشکلات و یا «نادیده گرفته شدن منافع مهم خود به نفع بازیگران عمده بین‌المللی» دست و پنجه نرم می‌کنند.

هشدار کمیسریای عالی پناهندگان

درهمین راستا، کمیسریای عالی پناهنگان سازمان ملل نیز پیشتر در مورد بروز بحران غذایی هشدار داده بود که ممکن است در چندین کشور در آفریقا و خاورمیانه ایجاد شود؛ به خصوص اگر بر دامنه منازعه افزوده شده و بحران طولانی‌تر شود.

شایان ذکر است که تهاجم نظامی روسیه که در 24 فوریه آغاز شد، باعث اعمال هزاران تحریم علیه مسکو شد که بخش‌های گوناگون، شرکت‌ها و بانک‌ها و همچنین سیاستمداران و ثروتمندان را شامل شد و حتی به اعمال تحریم تجاری غرب از سوی بسیاری از شرکت های بین‌المللی نیز کشیده شد.

با توجه به پیش‌بینی‌ها در مورد طولانی‌تر شدن این بحران، کشورهای غربی نگران تاثیر منفی آن بر عرضه مواد غذایی در سطح جهان هستند، به‌ویژه که نیروهای روسی بر دریای سیاه کنترل داشته و خروج کشتی‌های اوکراینی بارگیری شده با محصولات کشاورزی از بنادر را منع کرده‌اند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.