رسانه خبری پیامِ ایرانی

نگاه ‘منفی’ ترکیه به پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو، مهم‌ترین پیمان امنیتی جهان


رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه

منبع تصویر، Getty Images

یکی مهم‌ترین تحولات ناشی از حمله روسیه به اوکراین، پایان دهه‌ها بی‌طرفی نظامی دو کشور مهم اسکاندیناوی یعنی فنلاند و سوئد بود. اولی اعلام کرده که رسما برای عضویت در ناتو درخواست داده و انتظار می‌رود سوئد هم به تبعیت از همسایه خود در روزهای آینده درخواستش را تسلیم کند.

به دنبال درخواست فنلاند، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، پیمان آتلانتیک شمالی، در بیانیه‌ای گفت این ائتلاف آماده پذیرش این کشور است با این باور که مشارکت آنان به امنیت و منافع دو طرف کمک می‌کند. همین موضوع در مورد سوئد هم مصداق دارد چرا که واشنگتن، برلین، لندن و پاریس تعهد این دو کشور را برای عضویت در مهمترین سازمان امنیتی جهان تایید کرده‌اند.

با این حال، ترکیه که دومین ارتش بزرگ ناتو است، با این تصویر مثبت که تقریبا تمام کشورهای عضو از جمله مهم‌ترین آنها توصیف می‌کنند، موافق نیست. رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه، در اطلاعیه‌ای در ۱۳ ماه مه اعلام کرد که چطور آنکارا درباره پذیرش فنلاند و سوئد به عنوان عضو ناتو با بقیه اعضا اختلاف نظر دارد.

او در استانبول به خبرنگاران گفت: “در حال حاضر، ما تحولات مربوط به سوئد و فنلاند را دنبال می‌کنیم اما نگاه مثبتی نداریم.” آقای اردوغان با اشاره به گروه پ‌ک‌ک که آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد آن را در فهرست گروه‌های “تروریستی” قرار داده‌اند، سوئد و فنلاند را متهم کرد که “مهمانخانه تروریست‌ها” هستند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.