رسانه خبری پیامِ ایرانی

شیخ محمد بن زاید آل نهیان به عنوان رئیس دولت امارات متحده عربی انتخاب شد


منابع رسمی امارات متحده عربی شنبه 14 مه از انتخاب شیخ محمد بن زاید آل نهیان به عنوان رئیس دولت این کشور خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری امارات، «وام» شورای عالی اتحاد به ریاست شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، نائب رئیس دولت و نخست‌وزیر امارات و حاکم دبی در جلسه‌‌ای میان اعضای خود شیخ محمد بن زاید آل نهیان را به عنوان رئیس دولت این کشور انتخاب کرد.

در این جلسه همچنین شیخ محمد بن زاید آل نهیان، شیخ سلطان بن محمد القاسمی، حاکم شارجه، شیخ حمید بن راشد النعیمی، حاکم عجمان، شیخ حمد بن محمد الشرقی حاکم فجیره، شیخ سعود بن راشد المعلا حاکم ام القوین و شیخ سعود بن صقر القاسمی، حاکم راس الخیمه حضور داشتند.

ماده 51

در بیانیه‌ای که از سوی وزارت امور ریاستی دولت امارات متحده عربی منتشر شد، آمده است که بر اساس اصل 51 قانون اساسی، شیخ محمد بن زاید آل نهیان به اتفاق آرا به عنوان رئیس دولت امارات و جانشین شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان انتخاب شد.

شورای عالی اتحاد امارات از 7 حاکم امارت‌های ابوظبی، دبی، شارجه، عجمان، فجیره، رأس‌الخیمه و ام‌القوین متشکل شده است.

حاکمان 7 امارات‌ و اعضای شورای عالی اتحاد بر تمایل خود برای تحقق ارزش‌ها و اصول اولیه که توسط شیخ خلیفه و پدرش شیخ زاید بن سلطان آل نهیان، بنیان گذاشته‌ شد، تاکید کردند.

اعضای شورای عالی اتحاد تصریح کردند، شیخ محمد بن زاید موقعیت عالی امارات متحده عربی را در سطح منطقه و جهان حفظ کرده و دستاوردهای مختلف ملی را ارتقا خواهد داد.

امارات متحده عربی

امارات متحده عربی

قدردانی از اعضای اتحاد

همزمان شیخ محمد بن زاید از اعتماد شیوخ، اعضای شورای عالی اتحاد و حاکمان امارات متحده تشکر و قدردانی کرد.

در همین رابطه شیخ محمد بن راشد آل مکتوم در توییتی نوشت: «محمد بن زاید سایه زاید و امتداد حضور او در بین ماست. او بنیانگذار صدمین سالگرد دولت متحد ما و محافظ اتحاد ما است. ما به او تبریک می‌گوییم و با او بیعت کرده و مردم ما نیز با او بیعت می‌کنند. همه کشور با او همراهی خواهد کرد تا ما را در مسیر عزت و افتخار و سعادت رهبری کند.»

زندگی رئیس دولت امارات متحده عربی

شیخ محمد بن زاید پیش از ریاست بر کشور امارات، منصب ولیعهدی ابوظبی و فرماندهی کل نیروهای مسلح کشور را به عهده داشت.

او دوران تحصیلات اولیه خود را در شهرهای العین و ابوظبی با موفقیت به پایان رساند و سپس برای تحصیلات عالی و فنون نظامی در نیمه دوم دهه هفتاد میلادی عازم بریتانیا شد.

شیخ محمد بن زاید دارای پیشینه نظامی موفقی در دانشگاه‌های بریتانیا است، او در سال 1979 از آکادمی نظامی سلطنتی «سندهرست» در بریتانیا فارغ‌التحصیل شد و در آنجا آموزش‌های لازم در نیروی زرهی، پرواز هلیکوپتر، هوانوردی تاکتیکی و نیروهای چترباز را پشت سر گذاشت. وی سپس به دوره آموزشی افسران در امارات شارجه در امارات پیوست.

محمد بن زاید پیش از این‌که از سوی شورای عالی فدرال به ریاست دولت امارات انتخاب شود، چندین سمت از جمله فرماندهی افسران گارد ویژه امارات، فرماندهی نیروهای زبده امارات، خلبانی در نیروی هوایی و چند سمت عالی دیگر را تجربه کرده بود تا این‌که به مقام معاون عالی فرمانده کل نیروهای مسلح امارات تعیین شد.

شیخ محمد بن زاید در توسعه نیروهای مسلح امارات متحده عربی در بخش‌های برنامه‌ریزی استراتژیک، آموزش، ساختارهای سازمانی و تقویت توان دفاعی با الهام از دستورات شیخ زاید بن سلطان آل نهیان بنیانگذار و فرمانده پیشین عالی نیروهای مسلح نقش برجسته‌ای داشت.

او با هدایت مستقیم و رهبری ارتش، نیروهای مسلح امارات را به نهادی پیشرو در میان نیروهای نظامی جهان تبدیل کرد.

وی همچنین متصدی پست‌های سیاسی، قانونگذاری و اقتصادی در امارت ابوظبی بوده و تلاش‌های زیادی برای ارتقای استانداردهای آموزشی کشور طبق معتبرترین استانداردهای بین‌المللی انجام داد.

گفتنی است که امارات متحده عربی در 2 دسامبر 1971 پس از استقلال 7 امارت ابوظبی، دبی، شارجه، عجمان، فجیره، رأس‌الخیمه و ام‌القوین از بریتانیا به ابتکار شیخ زاید بن سلطان آل نهیان، بنیانگذار امارات تشکیل شد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.