رسانه خبری پیامِ ایرانی

تأکید شورای امنیت بر تحقیق چگونگی کشته‌شدن خبرنگار الجزیره | جهان | DWشورای امنیت سازمان ملل روز شنبه ۱۴ مه (۲۴ اردیبهشت) ضمن محکوم کردن کشته‌شدن شیرین ابوعاقله، خبرنگار شبکه الجزیره خواستار “تحقیقات فوری، شفاف، عادلانه و بی‌طرفانه” در مورد این حادثه شد.

به کانال دویچه وله فارسی در اینستاگرام بپیوندید

شورای امنیت همچنین از مجروح‌شدن یک خبرنگار در اردوگاه جنین فلسطین نیز انتقاد کرد. در بیانیه مشترک ۱۵ کشور عضو شورای امنیت آمده است که خبرنگاران باید مانند غیرنظامیان محافظت شوند.

روز چهارشنبه ۱۱ مه شیرین ابوعاقله در حین پوشش خبری عملیات ارتش اسرائیل در اردوگاه جنین در کرانه باختری رود اردن کشته شد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که به درخواست چین بخشی از متن این بیانیه در مورد اهمیت آزادی مطبوعات و این درخواست که باید از روزنامه‌نگاران و کارکنان رسانه‌ها هنگام گزارش عملیات نظامی محافظت شود حذف شده است.

مباحثات بر سر بیانیه مشترک توسط نمایندگان نروژ، امارات متحده عربی و آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل ادامه یافت. منی یول، سفیر نروژ در سازمان ملل متحد گفته است که نگران افزایش حملات علیه کارکنان رسانه‌ها و به‌ویژه زنان روزنامه‌نگار است.

شیرین ابوعاقله ۵۱ ساله از خبرنگاران شناخته شده و کهنه‌کار الجزیره بود. مقامات وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطین گفته‌اند که او به بیمارستان منتقل شده اما تلاش برای نجات او به نتیجه نرسیده است. آنها همچنین گزارش داده‌اند که علی سمودی، روزنامه‌نگار روزنامه القدس نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفته اما وضعیت او مساعد است.

تایمز اسرائیل به نقل از الجزیره نوشته است، سربازان اسرائيلی به سر او شلیک کرده‌اند و “در تصاویری که از صحنه پس از اصابت گلوله به او گرفته شده است، ابوعاقله با جلیقه مخصوص رسانه و کلاه ایمنی دیده می‌شود”.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین در مراسم تشییع جنازه این روزنامه‌نگار گفت اسرائیل مسئول مرگ شیرین ابوعاقله است. نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل ولی این اتهام را رد کرد.

مراسم تشییع جنازه شیرین ابوعاقله بعد از ظهر روز جمعه ۱۳ مه برگزار شد. در این مراسم علاوه بر نمایندگان مسیحیان و مسلمانان، دیپلمات‌های کشورهای مختلف و سیاستمداران عرب اسرائیلی نیز شرکت کردند. 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.