رسانه خبری پیامِ ایرانی

هشدار پوتین به مقامات فنلاند درباره «پیوستن به ناتو»


به‌رغم هشدارها و مخالفت شدید مسکو با گسترش سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به سوی شمال و شرق اروپا و همچنین اقدام اخیر روسیه مبنی بر قطع صادرات برق به فنلاند، سائولی نینیستو، رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد که او ولادیمیر پوتین، همتای روس خود را از قصد هلسینکی برای ارائه درخواست عضویت در پیمان ناتو در آینده‌ای نزدیک، مطلع کرده است.

به گزارش «فرانس‌پرس»، نینیستو شنبه 24 اردیبهشت، تاکید کرد که در گفت‌وگو با پوتین، صریح و جدی بوده و طی این گفت‌وگوها هیچ تنشی میان دو طرف رخ نداد.

رئیس جمهوری فنلاند همچنین تاکید کرد که پرهیز از تنش اهمیت دارد و این گفت‌وگو به ابتکارعمل کشور او انجام گرفته است.

واکنش پوتین

پوتین به‌رغم اطمینان‌بخشی به همتای فنلاندی خود و تاکید این که هیچ خطری امنیت فنلاند را تهدید نمی‌کند، در عین حال در این رابطه هشدار داد:«کنارگذاشتن سیاست بی‌طرفی نظامی، اقدامی اشتباه خواهد بود.»

بر اساس بیانیه ریاست جمهوری روسیه، پوتین همچنین هشدار داده که این تغییر در رویکرد خارجی هلسینکی «ممکن است، تاثیری منفی بر روابط دوجانبه سودمند میان دو کشور بگذارد که شالوده آن در گذشته بنیان نهاده شده است.»

ترغیب غرب و هشدار روسیه

تحولات این پرونده در چند روز گذشته، موجی از استقبال و ترغیب فنلاند از سوی اروپا و آمریکا در مقابل هشدارهای شدید‌اللحن روسیه را شاهد بوده است، تا حدی که مسکو برای چندمین بار تاکید کرد، با پیوستن فنلاند به «ناتو» به شکلی جدی و در قالب پاسخ مناسب تاکتیکی و نظامی، برخورد خواهد کرد.
توقف صادرات برق مسکو به فنلاند

از سوی دیگر، به گزارش «فرانس‌پرس»، یک مقام رسمی در شبکه برق فنلاند اعلام کرد که مسکو، عرضه برق به هلسینکی را در سحرگاه شنبه، متوقف کرد.
شرکت روسی «راو نوردیک» که برق را از روسیه به فنلاند صادر می‌کند، شامگاه جمعه، با اشاره به تاخیر در پرداخت تعرفه‌ها، اعلام کرد که نیمه‌شب، صادرات برق فنلاند را متوقف خواهد کرد.

شرکت«راو نوردیک»، تامین کننده اصلی برق از روسیه به کشورهای اسکاندیناوی است و از سال 2002 در حوزه اتحادیه اروپا فعالیت دارد.

تیمو کوکونن، مسئول عملیات شرکت «وینگرید» که شبکه توزیع برق فنلاند را اداره می‌کند، به «خبرگزاری فرانسه» گفت که صادرات برق روسیه به فنلاند «اکنون به صفر رسیده و همانطور که قبلاً اعلام شد، صادرات برق روسیه به فنلاند از نیمه شب متوقف شده است.»
نقشه‌های شرکت «وینگرید» نشان می‌دهد که با پشتیبانی صادرات برق سوئد، تامین برق در فنلاند پایدار است و این کشور جمعه اعلام کرد که بدون برخورد با «هیچ مشکلی» می‌تواند از وابستگی به برق روسیه، رها شود.

فنلاند تا قبل از قطع واردات برق خود از روسیه، حدود 10 درصد از برق مصرفی خود را از روسیه، همسایه خود وارد می‌کرد.

عدم پرداخت تعرفه‌ها

شرکت «راو نوردیک»، شعبه شرکت روسی «اینترائو» در هلسینکی، روز گذشته در توجیه تصمیم به قطع صادرات برق به فنلاند، عنوان کرد که از 16 اردیبهشت، هیچ گونه پرداختی را دریافت نکرده است.

این شرکت اما در توضیح خود در‌باره قطع برق صادراتی روسیه در نتیجه مشکل عدم پرداخت تعرفه‌ها، به احتمال تاثیر تحریم‌های اروپایی علیه اقتصاد روسیه در این بخش در پی تهاجم این کشور به اوکراین هیچ‌گونه اشاره‌ای نکرد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.