رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان مشهد


خبرگزاری هرانا – روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود در زندان مشهد به اجرا درآمد. همچنین او به همراه متهم دیگر این پرونده به تحمل ۹۹ ضربه شلاق محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱، یک زندانی در زندان مشهد اعدام شد.

بر اساس این گزارش، سکینه مدت ها درخواست طلاق را با «مرتضی – ش» همسر خود مطرح می کرد. مرتضی نهایتا با این شرط که به هیچ وجه حضانت پسر کوچک را به همسرش نخواهد داد با درخواست طلاق موافقت کرد و این موضوع موجب تشدید اختلافات خانوادگی شد.

متهم این پرونده «مصطفی – خ» ۲۳ ساله از هم روستایی های سکینه، متهم است که با همکاری وی، همسرش مرتضی را به قتل رسانده اند.

بر اساس اظهارات متهمان پرونده؛ دوازدهم آذر سال ۹۸ بود که مصطفی به بهانه شرکت در مجلس عروسی یکی از دوستانش به سراغ برادرش در یکی از روستاهای خراسان شمالی رفت و خودرو پژو پارس او را به امانت گرفت تا به سبزوار برود اما او طبق نقشه سلاح وینچستر را برداشت و به طرف مشهد حرکت کرد. مستقیم به بولوار شهید فکوری (محل اقامت زوج جوان) رفت تا یک بار مسیر شلیک و فرار را طبق نقشه بررسی کند. حدود ساعت ۱۹:۳۰ بود که دوباره به خیابان شقایق در بولوار شهید فکوری رسید. پلاک پژو پارس را مخدوش کرده بود و نقاب به چهره داشت تا شناسایی نشود. وی به مرتضی شلیک کرده و زمانیکه نیروهای امدادی و پلیسی با تماس اهالی به محل حادثه رسیدند جان خود را از دست داده بود.

با گزارش این حادثه قاضی کاظم میرزایی (قاضی ویژه قتل عمد در زمان وقوع حادثه) عازم محل شد و به تحقیق در این باره پرداخت.

قاضی وقت شعبه ۲۱۱ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد براساس تجربیات قضایی، دستورات ویژه ای را برای شناسایی مهاجم نقابدار صادر کرد و بدین ترتیب گروه ویژه ای از کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی با هدایت سرهنگ کارآگاه جواد شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) ماموریت یافتند تا بررسی های گسترده ای را در این باره آغاز کنند.

بازبینی دوربین های ترافیکی ردی از یک خودرو پژو پارس سفید رنگ را نمایان ساخت که روز وقوع حادثه با پلاک دستکاری شده در محل حادثه پارک بود. با این بررسی های پنهانی، همسر ۲۰ ساله متهم نیز به طور غیرمحسوس تحت نظر پلیس قرار گرفت و مشخص شد که بعد از حادثه، به منزل پدری خود در یکی از روستاهای خراسان شمالی رفته است. از طرف دیگر با بررسی پلاک اصلی پژو پارس هم مشخص شد که مالک آن در همان روستا حضور دارد. بنابراین کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی با انجام تحقیقات و رصدهای اطلاعاتی متوجه شدند که برادر مالک خودرو همان فردی است که در فضای مجازی با سکینه ارتباط دارد به همین دلیل و با دستور قاضی میرزایی، کارآگاهان به خراسان شمالی رفتند و «مصطفی – خ» را در یک کارگاه بلوکه سازی دستگیر کردند. ماموران دقایقی بعد هم سکینه که در منزل پدرش به سر می برد را بازداشت کردند.

با انتقال متهمان به مشهد، مصطفی به قتل مسلحانه «مرتضی – ش» با انگیزه ارتباط با همسر وی اعتراف کرده و این پرونده با صدور کیفرخواست، به شعبه پنجم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی ارسال شد. بر اساس رای دادگاه «مصطفی – خ» از بابت اتهام قتل به اعدام و به اتهام “ارتباط نامشروع” به تحمل ۹۹ ضربه شلاق محکوم شد. سکینه متهم ردیف دوم پرونده نیز به تحمل ۱۵ سال حبس و از بابت اتهام “ارتباط نامشروع” به تحمل ۹۹ ضربه شلاق محکوم شد.

این حکم به تایید دیوان عالی کشور رسید و در پی ارسال پرونده به اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، حکم اعدام متهم ردیف اول پرونده در زندان مشهد به اجرا درآمد.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.