رسانه خبری پیامِ ایرانی

بیلان رضایت‌بخش مهار کرونا در اسرائیل | جهان | DW


دولت اسرائیل تصمیم گرفته است که محدودیت‌های ناشی از کرونا را کاهش دهد و به تدریج کاملا برچیند. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، شامگاه سه‌شنبه (۲۶ مه) در پیامی ویدیویی به شهروندان مژده داد که می‌توانند به گذران عادی برگردند و از زندگی خود لذت ببرند.

از دیروز چهارشنبه (۲۷ مه) هتل‌ها، کافه‌ها، میکده‌ها و رستوران‌ها باز هستند و مثل موزه‌ها و استخرها مشتری می‌پذیرند. البته باید مقررات را رعایت کنند: در رستوران‌ها میزها به فاصله یک و نیم متر از هم چیده شده‌اند و در استخرها به هر شناگری شش متر مربع جا می‌دهند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اسرائیل با کاهش محدودیت‌ها گامی به سوی عادی کردن اوضاع برداشت. از آغاز ماه مه تمام کودکستان‌ها و مدرسه‌ها باز شدند و اکنون تمام دانش‌آموزان به مدرسه می‌روند. در عین حال همه کودکان بالای هفت سال باید ماسک داشته باشند.

از نیمه ماه مه تمام پارک‌ها و سواحل دریا به روی مردم باز شده‌اند و دورهمی‌های زیر ۵۰ نفر از جمله جلسات نیایش در کنیسه‌ها آزاد هستند.

وضعیت عجیب و دلگرم‌کننده

در اسرائیل با وجود برگشتن تدریجی جامعه به زندگی عادی، ابتلا به ویروس کرونا همچنان پایین است و روز به روز کمتر می‌شود.

اسرائیل روز ۲۵ مارس بالاترین رقم ابتلا به کرونا را به ثبت رساند؛ هنگامی که دانشگاه جانز هاپکینز شمار افراد مبتلا در این کشور را طی یک روز ۱۱۰۰ نفر اعلام کرد. از آن پس شمار مبتلایان رو به کاهش داشته است.

هم‌اکنون حدود ۲۰۰۰ نفر در اسرائیل به بیماری کووید۱۹ مبتلا هستند و تحت درمان قرار دارند. از آغاز گسترش پاندمی کرونا تاکنون ۲۸۱ نفر در این کشور بر اثر بیماری کووید۱۹ درگذشته‌اند.

صحنه‌ای از یک جشن عروسی در اورشلیم (بیت‌المقدس) در شرایط کرونایی

صحنه‌ای از یک جشن عروسی در اورشلیم (بیت‌المقدس) در شرایط کرونایی

اسرائیل، کمابیش شبیه آلمان، موفق شد با اقداماتی نه چندان شدید بر گسترش اپیدمی مهار بزند. به‌رغم هشدارهای نگران‌کننده اولیه که پیش‌بینی می‌شد کرونا در اسرائیل هزاران قربانی بگیرد، این ویروس اما تلفات زیادی در این کشور نداشت.

بر پایه همین ارزیابی‌های بدبینانه بود که دولت اسرائیل محدودیت‌های ویژه‌ای وضع کرد و از نیمه مارس قرنطینه کامل اعلام نمود و به شهروندان اجازه داد که تنها تا فاصله صد متری از منزل خود دور شوند.

با توجه به این شرایط است که انتقاد از ادامه برخی محدودیت‌ها بالا گرفته و بسیاری از افراد و رسانه‌ها خواهان رفع کامل محدودیت‌های مربوط به شیوع کرونا هستند.

گسترش اپیدمی کرونا در اسرائیل به قدری اندک بوده که در برخی از محافل اجتماعی و رسانه‌های جمعی بحثی درباره علل آن در گرفته است. برای نمونه برخی از کارشناسان به دمای بالا اشاره می‌کنند. به گزارش “تایمز اسرائیل” در هفته گذشته دمای هوا در بیشتر روزها در تل‌آویو بالای ۴۰ درجه بوده است.

یورام لاس، مدیرکل سابق وزارت بهداشت اسرائیل، علت گسترش پایین کرونا را در هوای گرم و مربوط به سواحل مدیترانه می‌داند و به وضعیت نسبتا مناسب یونان اشاره می‌کند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

نکته دیگری که توجه کارشناسان را برانگیخته، وضعیت کمابیش رضایت‌بخش در میان آوارگان فلسطینی و همچنین در مصر و لبنان و اردن است که گمان می‌رفت کرونا از میان آنها قربانیان زیادی بگیرد، اما با وجود وضعیت بهداشتی نامناسب، کرونا در این مناطق چندان شیوع مهارناپذیری نداشته است.

شنبه گذشته نخستین فوتی بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ در نوار غزه به ثبت رسید. در این منطقه روی هم تنها ۵۵ مبتلای به ویروس کرونا شناسایی شده‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.