رسانه خبری پیامِ ایرانی

سوی دیگر ماجرای رومینا؛ خانواده خاوری چه می‌گویند؟۳ ساعت

یک هفته بعد از قتل «رومینا اشرفی»، دختر ۱۳ ساله اهل روستای «حویق» از توابع تالش در استان گیلان، با شکسته شدن سکوت اطرافیان او، زوایای تازه‌ای از آن‌چه رخ داده است، روشن می‌شود.
پس از آن که «رعنا دشتی»، مادر رومینا سکوت خود را شکست و گفت همسرش بارها رومینا را به خودکشی از طریق خوردن قرص «مرگ موش» یا به دار آویختن تشویق و  او را به مرگ تهدید می‌کرده، حالا «بهمن خاوری»، مردی که رومینا به همراه او از خانه فرار کرده است نیز این اظهارات را تایید می‌کند.

بهمن خاوری در گفت‌وگویی با سایت «فراز» گفته است به مدت دو سال، یعنی از وقتی رومینا ۱۲ ساله بوده، با او به صورت تلفنی ارتباط داشته است.

او گفته ۲۸ سال دارد، هرگز ازدواج نکرده است و این که می‌گویند پیش‌تر با دو دختر دیگر فرار کرده، کذب است و حقیقت ندارد. اما درباره این که چه طور با وجود این که بیشتر از دو برابر سن رومینا داشته و با او ارتباط برقرار کرده، صحبتی نکرده است.

آن گونه که بهمن خاوری می‌گوید، او برای ازدواج با رومینا اقدام به خواستگاری کرده اما پدر رومینا به شدت با این ازدواج مخالف بوده است: «رومینا به من گفت پدرم من را آزار می‌دهد، یا بیا و من را با خودت ببر یا من خودم را می‌کشم.»

رعنا دشتی، مادر رومینا نیز تایید کرده است که قبلا شخصی با واسطه شوهرخاله رومینا که از اعضای شورای حل اختلاف محل اقامت آن‌ها است، از رومینا خواستگاری کرده و به او گفته بود شاید رومینا را فراری بدهد.

مادر رومینا توضیح می‌دهد که موضوع خواستگاری از سوی بهمن با یکی از همسایگان آن‌ها هم مطرح شده و همسایه هم در جواب گفته رومینا هنوز کوچک است و نمی‌توانی با او از دواج کنی.

پدر بهمن خاوری هم تایید کرده است که رومینا پس از دستگیری، از ترس جانش نمی‌خواسته است به خانه بازگردد. پلیس گفته است که طبق قانون، او را تحویل خانواده‌اش داده‌اند.

قتل رومینا اشرفی روز اول خرداد ۱۳۹۹ در روستای حویق در شهرستان تالش در استان گیلان روی داد. رسانه‌های محلی گزارش دادند که پدر رومینا اشرفی او را با داس در خواب کشته است. این خبر موجی از خشم و ناباوری عمومی را به همراه داشت و مقامات رسمی را وادار به واکنش کرد.

سرهنگ «مجید رسول‌زاده»، معاون اجتماعی نیروی انتظامی گیلان در مورد «رضا اشرفی»، پدر رومینا گفت: «متهم این پرونده، پدر ۳۷ ساله در تحقیقات پلیسی علت و انگیزه قتل را اختلاف خانوادگی، فرار دختر از منزل و اصرار او (برای بودن) با مرد مورد علاقه‌اش اعلام کرده است.»

پیش‌تر گفته شده بود بهمن خاوری با ارسال پیامکی، خشم پدر رومینا را برانگیخته و باعث شده بود او دختر نوجوانش را در خواب به قتل برساند. حالا مشخص شده آن پیامک در واقع تصویری بوده که رومینا از خودش و بهمن منتشر کرده است؛ عکسی کاملا معمولی با پوشش عادی که در آن حتی رومینا شال به سر دارد.

از سوی دیگر، اسفندیار اشرفی، عموی رومینا می‌گوید او به میل خود با بهمن خاوری همراه نشده است: «بهمن خاوری رومینا را با زور و تهدید به مرگ با خود برد و شش روز تمام هم او را نگاه داشت. اگر رومینا عکسی نمی‌فرستاد، این مسایل پیش نمی‌آمد.»

بهمن خاوری اما با رد این ادعا می‌گوید اصلا دلیل آن که رومینا این عکس را منتشر کرد، این بود که بدانند که به میل خود با او فرار کرده و کسی او را ندزدیده است.
خاوری می‌گوید بعد از فرار، رومینا را به خانه خواهرش برده و خودش جای دیگری بوده است.

خواهر بهمن خاوری هم در گفت‌وگو با «روزنامه سازندگی» گفته است رومینا و بهمن اصلا در زمان فرار با هم نبوده‌اند: «رومینا یه دختر پاک و معصوم بود. فکر نکردم با داداشم فرار کرده، برام مثل این بود که یه دختر بی‌کس رو پناه دادم. منم مثل دسته گل نگهش داشتم. حتی پسرم رو چند روز فرستادمش جای دیگه، گفتم این دختر امانته این‌جا. به داداشم هم گفتم هر وقت رسمی زنت شد، بیا. غیرتم قبول نمی‌کرد باهم باشن.»

در خبرهای اولیه که منابع محلی در اختیار «ایران‌وایر» قرار دادند، آمده بود رومینا به قاضی و مامورانی که او را بازداشت کرده بودند، گفته است او را تحویل پدرش ندهند چرا که در خانه امنیت جانی نخواهد داشت.

پدر بهمن خاوری این گفته‌ها را تایید می‌کند و می‌گوید: «دختر موقع رفتن گفت که من را به پدرم ندهید، مرا می‌کشد. هم در آگاهی این را گفت و هم در دادگاه. اما کسی به حرف بچه گوش نکرد.»

بر اساس «قانون مجازات اسلامی»، پدری که فرزندش را بکشد، قصاص نمی‌شود و در صورت محکومیت در دادگاه، به پرداخت دیه و گذراندن حبس محکوم خواهد شد. سن قانونی ازدواج برای دختران در ایران ۱۳ سالگی است.

 

مطالب مرتبط:

مادر رومینا اشرفی: شوهرم می‌گفت به رومینا یاد بده خودش را حلق آویز کند

جزییات تازه از قتل رومینا اشرفی؛ یک پیامک به پدرش فاجعه را رقم زد

به نام ناموس؛ قتل فجیع دختر ۱۳ ساله به دست پدر

هاجره شانس و اقبال داشت که مُرد؛ روایت زنان بلوچ از قتل دختر ۲۰ ساله

جزییات تازه از یک قتل ناموسی؛ مقتول کودک همسر بود

مهرانگیز کار: قربانیان قتل های ناموسی، تاثیر زیادی در زندگی ام داشتند

قاتلان قتل‌های ناموسی، مجرمان بی‌مجازات

روایت یک بازمانده از قتل های ناموسی: مرا کشتند، اما نمردممنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.