رسانه خبری پیامِ ایرانی

فرش ایرانی را مقطوع‌النسل کردند


 «رضي حاجی آقا ميري» عضو اتاق بازرگانی تهران درباره حجم صادرات فعلی فرش ایران گفت: «با اقدامات غیرکارشناسانه در سالهای اخیر فرش ایرانی را مقطوع النسل کردند و ورود مقدار قابل توجهی ارز به کشور را با این کار بستند. صادرات فرش ایران ۷۰  میلیون دلار شده که مبلغ بسیار ناچیزی در این حوزه است.»

آقای حاجی آقامیری درباره افت شدید صادرات فرش ایران و وضعیت این صنعت در سال‌های اخیر به خبرگزاری «ایلنا» گفته است: «سال‌های متمادی است که در مورد این موضوع صحبت کرده‌ام و متاسفانه اکنون دیگر این صنف به پایان کار خود رسیده و چیزی از آن باقی نمانده‌ است.»

 رئیس هیأت مدیره شرکت صادرات قالی در ادامه افزود: «از زمانی که آقای همتی مصوبه تعهد ارزی بانک مرکزی را گذاشت در واقع تیرخلاص را به این بخش زده شد. ما همیشه درخواستمان این بوده که فرش باید از این قضیه مستثنی شود و اصلا موضوع این نیست که پول فرش برنگردد. سوءتفاهمی در این زمینه وجود دارد که وقتی می‌گوییم فرش از الزام برگشت ارز توسط قوانین دولت که برای پیمان ارزی وضع کرده‌اند، مستثنی شود، فکر می‌کنند منظور ما این است که ما نمی‌خواهیم ارز را به کشور برگردانیم در حالیکه اصلا چنین چیزی نیست.»

وی در ادامه تصریح کرد: «مقصود ما این است که در شرایط تحریم و مشکلاتی که اکنون وجود دارد، صادرات فرش بتواند ادامه یابد. و منظور هر صادرکننده‌ای در هر رشته‌ای نیست و در مورد صادرکننده واقعی صحبت می‌کنیم، نه کسانی که می‌خواهند پول از کشور خارج کنند. بلکه در مورد کسانی صحبت می‌کنیم که در این مملکت سال‌ها کار و کارآفرینی و ارز تولید کرده و توسط صادراتی که انجام می‌دادند قطعا این ارز را بر می‌گرداندند تا دو مرتبه بتوانند این چرخه را ادامه دهند.»

حاجی آقا میری افزود: «این موضوع باعث خوردن لطمه بزرگی به فرش شد یعنی خیلی از صادرکنندگان خوشنام واقعی این کار را کنار گذاشتند چون احساس کردند که ممکن است که مورد تهدید قرار بگیرند و آبرو و حیثیت آنها از بین برود. این مشکلی بود که این پیمان ارزی در این حوزه ایجاد کرد.»

عضو کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران درباره حجم صادرات فرش ایران در حال حاضر گفت: «حجم صادرات خیلی پایین و آنقدر کم است که اصلا نمی‌توان آن را مطرح کرد. صنایع‌دستی در هر رشته‌ای یک تعرفه جدا دارد که برای فرش هم همین طور است. یعنی فرش، قوانین گمرکی‌اش قوانین نادرستی است که گلیم را از فرش و گبه و غیره جدا می‌کند و کارهای غیرکارشناسانه‌ای در این زمینه انجام شده و می‌شود.»

وی در ادامه تاکید کرد: «همه سعی ما این بود که نسل آینده را برای این کار آماده کنیم که با این مشکلاتی که در صنعت فرش بوجود آمد، نسل آینده این کار را رها کرد و دیگر به این کار برنمی‌گردد. یعنی به عبارتی با این کار، فرش را مقطوع النسل کردند و ورود مقدار قابل توجهی ارز به کشور را با این کار بستند.»

حاجی آقامیری خاطر نشان کرد: «اکنون هم انتظار نداشته باشید اگر دوباره بخواهند پیمان ارزی را برگردانند، یک مرتبه ما به زمانی که پیمان ارزی وجود نداشت برگردیم. سال‌ها زحمت و هزینه می‌خواهد که دوباره به آن شرایط برگردیم.»

عضو کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران در پایان گفت: «صادراتی با این میزان یعنی ۷۰  میلیون دلار آنقدر مراقبت نمی‌خواهد، مگر این چه مبلغی است که این قدر محدودیت برای آن بوجود می‌آورند. صادرات فرش ایران ۷۰  میلیون دلار شده که مبلغ بسیار ناچیزی در این حوزه است.»منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.