رسانه خبری پیامِ ایرانی

سعید مدنی بازداشت شد


خبرگزاری مهر از رسانه‌های نزدیک به جناح اصولگرا و تحت نظارت سازمان تبلیغات اسلامی از بازداشت سعید مدنی، جامعه‌شناس و پژوهشگر علوم اجتماعی ساکن ایران خبر داد.

این خبرگزاری اتهام سعید مدنی را «ارتباط مشکوک خارجی و اقدامات ضدامنیتی» عنوان کرد.

سعید مدنی ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ در درباره ماهیت اعتراضات روزهای اخیر، به ایران‌وایر گفت: «این اعتراضات خودجوش است. از قبل، جا و مکان مشخصی برای تجمع‌ها اعلام نشده، بلکه جمعیت ناراضی، به‌طور ناگهانی در جایی جمع شده‌اند و اعتراضات از آن‌جا شروع شده است.»

او همچنین گفته بود که «به عنوان یک ناظر می‌توان گذار جامعه از  نارضایتی به اعتراض را ملاحظه کرد.»

سعید مدنی وضعیت فعلی را «در ادامه شرایطی که طی دو دهه اخیر در ایران وجود داشته » توصیف کرد و گفت: «اما، دامنه و ابعاد این اعتراضات روزبه‌روز وسیع‌تر و شعارها هم رادیکال‌تر شده است. یعنی اگر قبلا دولت، مورد اعتراض قرار می‌گرفت، الان، کل نظام سیاسی مورد اعتراض است.»

این پژوهشگر و جامعه‌شناس پیش از این نیز در سال ۱۳۸۸ به اتهام همکاری با شورای هماهنگی راه سبز امید، کانون مدافعان حقوق بشر و کمیته پیگیری بازداشت‌های خودسرانه بازداشت و به شش سال زندان و ۱۰ سال تبعید محکوم شده بود.

«سعید مدنی»، پژوهشگر حوزه جامعه مدنی و جامعه‌شناس آسیب‌های اجتماعی است. کتاب‌های «کودک‌آزاری در ایران»، «خشونت علیه کودکان در ایران»، «جامعه‌شناسی روسپی‌گری»، «ضرورت مبارزه با پدیده فقر و نابرابری در ایران» و «اعتیاد در ایران» از جمله آثار او هستند. او که دکترای خود را در رشته «جرم‌شناسی» از دانشگاه «ساوترن پاسیفیک» در آمریکا به سرانجام رسانده، چند سالی است حق انتشار آثار خود در ایران را ندارد.

او همچنین عضو شورای فعالان ملی-مذهبی و از نزدیکان «عزت‌الله سحابی»، موسس ماهنامه «ایران فردا»، نماینده دوره اول مجلس و رهبر سابق یکی از جریانات سیاسی مهم ایران بوده است. 

آخرین اقدام نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی علیه سعید مدنی، ممنوع‌ از خروج کردن او در فرودگاه تهران بود. بهمن ماه ۱۴۰۰ هنگامی که برای شرکت در سمیناری عازم کنتیکت آمریکا بود پاسپورت او ضبط شد و ماموران بدون ارائه حکم قضایی، مانع سفر او شدند.

 

 

 

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.