رسانه خبری پیامِ ایرانی

واکنش روسیه به حملات هوایی اخیر اسرائیل در آسمان سوریه


اگر چه مسکو سال گذشته، دست تل‌آویو را در اجرای حملات هوایی علیه گروه‌ها و شبه‌نظامیان ایرانی در سوریه کاملا بازگذاشت، اما ظاهرا این موضع روسیه، دستخوش تغییر شده است.

بر اساس گزارش «شبکه 13» اسرائیل، نیروهای روسی هفته گذشته سامانه موشکی پیشرفته «اس-300»، را در واکنش به حملات جنگنده‌های اسرائیلی که از حمله به پایگاه‌های ایران در شمال غرب سوریه بازمی‌گشتند، فعال کردند.

حادثه بی‌سابقه

بر اساس گزارش شبکه اسرائیلی، این حادثه بی‌سابقه، شامگاه جمعه گذشته 23 اردیبهشت، زمانی رخ داد که نیروی هوایی اسرائیل، چندین هدف را در نزدیکی شهر مصیاف در شمال غرب سوریه بمباران کرد.

این گزارش می‌افزاید که سامانه‌های پرتاب موشک «اس-300» روسی ارتش رژیم اسد که بدون موافقت قبلی روسیه فعال نمی‌شوند به سوی جنگنده‌های اسرائیلی در حال خروج از منطقه واکنش نشان دادند.

بر اساس این گزارش، رادارها نتوانستند روی جنگنده‌های اسرائیلی قفل شوند و به همین دلیل جنگنده‌های نیروی هوایی اسرائیل در حین بازگشت از منطقه عملیات با خطری جدی مواجه نشدند.

کشته‌شدن 6 نفر

در صورت تایید وقوع این حادثه، این اولین بار است که از سامانه «اس-300» علیه نیروی هوایی اسرائیل بر فراز سوریه استفاده می‌شود.

این حادثه همچنین به عنوان یک تحول نگران‌کننده برای اسرائیل ثبت خواهد شد که تاکنون صدها حمله هوایی را بدون مواجه‌ شدن با واکنشی جدی در داخل سوریه انجام داده است.

از سویی، شش تن از نیروهای رژیم اسد، هفته گذشته در حمله اسرائیل به جاده وادی العیون در غرب مصیاف و منطقه السویداء در حومه استان حماه در مرکز این کشور، کشته شدند.

دیدبان حقوق بشر سوریه گفت که کشته شدگان، افسران و درجه دارانی بودند که همه آنها طی هدف قرار گرفتن مستقیم یک خودروی حامل پدافندهوایی، کشته شدند.

تنش گسترده و نگرانی در مورد سوریه

شایان ذکر است که روابط اسرائیل و روسیه اخیرا پس از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، به ویژه پس از آن‌که یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، مسکو را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کرده و در پی واکنش اسرائیل به «یهودی‌تبار خواندن هیتلر» از سوی سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، دچار تنش شدید شد.

صرف‌نظر از این مناقشه تاریخی، بسیاری از ناظران با در نظر گرفتن بازتاب تنش‌های اخیر میان طرفین در خاک سوریه، که محل استقرار شماری از سربازان و پایگاه نظامی روسیه است، بر این باورند که تغییر در نحوه تعامل در سوریه، با تنش‌های اخیر میان مسکو و تل‌آویو و موضع‌گیری‌های آنها در عرصه بین‌المللی بی‌ارتباط نیست.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.