رسانه خبری پیامِ ایرانی

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل خواستار توقف و لغو اعدام احمدرضا جلالی شد


«لیز تروسل»، سخنگوی کمیسریای عالی حقوق‌بشر در سازمان ملل متحد، از مقامات ایران خواسته اعدام قریب‌الوقوع «احمدرضا جلالی»، پزشک ایرانی-سوئدی را متوقف و حکم او را لغو کنند.

روز سه‌شنبه ، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱، خانم تروسل در بیانیه خود، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت این شهروند دوتابعیتی، نوشته است: «مقامات ایرانی دیروز اعلام کردند که در حالی که ممکن است به دلیل درخواست وکلای جلالی، اجرای حکم اعدام تا ۲۱ اردیبهشت به تعویق بیفتد، اما “حکم قطعی است و اعدام اجرا خواهد شد”.»

کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد در ژنو، اعدام آقای جلالی را «محرومیت خودسرانه از حق زندگی» خواند و نسبت به اعترافاتی که از او تحت شکنجه گرفته شده، موضع گرفت.

لیز تروسل همچنین گفته است که دادگاهی که آقای جلالی را مجرم و به اعدام محکوم کرده، «استانداردهای بین‌المللی» را نداشته است.

خانم تروسل، همچنین گفته است که «استفاده از مجازات اعدام برای جرایم مربوط به جاسوسی، با قوانین بین المللی حقوق بشر ناسازگار است.»

او همچنین اعلام کرده است: «کشورهایی که هنوز مجازات اعدام را لغو نکرده‌اند، فقط می‌توانند آن را برای «جدی‌ترین جنایات» اعمال کنند، که به عنوان جنایات شدید و شدید شامل قتل عمدی تعبیر می‌شود.»

روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه نیز، «سعید خطیب‌زاده»، سخنگوی وزارت خارجه ایران در یک نشست خبری گفته بود که «حکم احمدرضا جلالی صادر شده» ولی با این‌حال ادامه داده بود: «درخواست داده‌اند اجرای حکم در زمان دیگری انجام شود که در حال بررسی است. قوه قضائیه این کار را پیگیری می‌کند.»

خطیب‌زاده نگفته بود که چه کسانی این درخواست را داده‌اند.

احمدرضا جلالی، پزشک و استاد دانشگاه ایرانی و سوئدی است که در زمینه مدیریت بحران تخصص دارد. او در پاییز ۱۳۹۵ وقتی برای شرکت در کنفرانس‌هایی درباره همین موضوع به ایران سفر کرده بود، حین خروج از ایران بازداشت شد.

مقامات ایران، او را متهم به «جاسوسی برای اسرائیل و فروش اطلاعات» می‌کنند، ولی او و خانواده‌اش، این اتهامات را نپذیرفته و می‌گویند اعترافاتی که از او گرفته شده، تحت شکنجه بوده است.

همزمان با دادگاه «حمید نوری»، دادیار سابق زندان گوهردشت کرج در دهه ۶۰ که به دلیل مشارکت او در کشتار زندانیان سیاسی  در سال ۶۷، در استکهلم سوئد برگزار شد، رسانه‌های ایران از اجرایی شدن حکم اعدام آقای جلالی تا پایان اردیبهشت‌ماه خبر داده بودند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.