رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | دو نوکیش مسیحی به زندان لاکان رشت منتقل شدند


خبرگزاری هرانا – احمد (یوحنا) سرپرست و ایوب (فرزین) پوررضازاده، ۲ نوکیش مسیحی به زندان لاکان رشت منتقل شدند. مرتضی حاجب مشهود کاری دیگر نوکیش مسیحی نیز در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه بازداشت و به این زندان منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از محبت نیوز، احمد (یوحنا) سرپرست و ایوب (فرزین) پوررضازاده، ۲ تن از نوکیشان مسیحی ساکن رشت به زندان لاکان این شهر منتقل شدند.

این شهروندان شب یکشنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران اطلاعات سپاه در منزل خود بازداشت شدند. همچنین مرتضی حاجب مشهود کاری نوکیش مسیحی ساکن رشت روز سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، پس از مراجعه به دادسرای این شهر بازداشت و به زندان لاکان منتقل شد.

بر اساس این گزارش، ایمان سلیمانی وکیل مدافع این نوکیشان مسیحی گفته است:” این افراد «ممنوع الملاقات» و «ممنوع التماس» هستند و اجازه دسترسی به وکیل هم ندارند. خانواده این شهروندان بارها به شعبه ۴ بازپرسی مراجعه کردند و به آنها اعلام شده پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است و وکیل نمی‌تواند در این مرحله وارد شود”.

ایوب (فرزین) پوررضازاده، احمد (یوحنا) سرپرست و مرتضی حاجب مشهود کاری فروردین ماه امسال توسط دادگاه انقلاب رشت از بابت اتهاماتی از جمله “تشکیل کلیسای خانگی، تبلیغ علیه نظام، ارتباط با عوامل تبشیری صهیونیستی و فرقه برانهامیست در خارج از کشور”، هریک به ۵ سال و یک روز حبس و پرداخت ۱۸۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شدند. جلسه دادگاه تجدیدنظر آنها در تاریخ ۲ خردادماه در شعبه ۱۸ دادگاه تجدیدنظر استان گیلان برگزار خواهد شد.

بهنام اخلاقی و بابک حسین زاده نیز سابقه بازداشت و محکومیت داشته اند. آنان به همراه ۷ نوکیش مسیحی دیگر توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند که اسفندماه سال گذشته شعبه ۳۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران این شهروندان را را از اتهام مطروحه تبرئه کرد.

احمد (یوحنا) سرپرست ۲۵ ساله، ایوب (فرزین) پوررضازاده ۲۸ ساله و مرتضی حاجب مشهود کاری ۳۸ ساله، نوکیشان مسیحی و از شهروندان ساکن رشت هستند. بهنام اخلاقی و بابک حسین‌زاده نیز از اعضای یک کلیسای خانگی موسوم به «کلیسای ایران» در شهر رشت هستند.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.