رسانه خبری پیامِ ایرانی

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل با امیر‌خان متقی در کابل دیدار کرد 


وزارت خارجه طالبان اعلام کرد امیر‌خان متقی، سرپرست این وزارت با ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور افغانستان، در کابل دیدار و گفت‌وگو کرده‌ است.

وزارت خارجه طالبان، چهارشنبه 28 ثور (اردیبهشت) در یک خبرنامه نوشت، امیر‌خان متقی از ریچارد بنت خواسته است بر اساس حقایق از افغانستان گزارش مستند تهیه کند، نه از قول «رسانه‌ها و حلقات مغرض» و کسانی که با این گروه مخالف‌اند و در خارج از کشور بسر می‌برند.

در خبرنامه آمده است، گزا‌رشگر ویژه سازمان ملل، در مورد هدف از سفر به افغانستان، ماموریت و برنامه‌‌ کار خود، به متقی توضیح داده است.

بر بنیاد اعلامیه، در این دیدار سرپرست وزارت خارجه طالبان، در مورد ارزش‌های مذهبی شهروندان این کشور به بنت توضیحاتی ارائه کرده تا در انجام تحقیقات و تهیه گزارش خود آنها را در نظر داشته باشد.

در این اعلامیه همچنین آمده است، گزارشگر ویژه حقوق بشر بابت در میان گذاشتن اطلاعات مهم از سوی متقی در مورد «تحولات مثبت، وضعیت کنونی، حقوق بشر و جامعه افغانستان» تشکر کرده و قول داده که گزارش خود را بر اساس واقعیت‌های مستند تهیه خواهد کرد.

گزارشگر ویژه حقوق بشر در حالی به افغانستان سفر کرده است که اخیرا موارد نقض حقوق بشر از جمله کشتار نظامیان دولت پیشین و غیرنظامیان در این کشور افزایش یافته و در سایه حکمرانی طالبان محدودیت‌ها علیه زنان تشدید شده است.

سفر ریچارد بنت به افغانستان از 15 تا 26 ماه مه ادامه خواهد یافت. طی این سفر او ضمن انجام دیدارهایی با مقامات طالبان و دیگر طرف‌های دخیل در اوضاع حقوق بشر در افغانستان میزان پایبندی این کشور به تعهدات بین‌المللی آن در زمینه حقوق بشر را مورد بررسی قرار می‌دهد.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور افغانستان برای جمع‌آوری اطلاعات دسته‌اول نیز بازدیدهایی میدانی انجام می‌دهد و نتایج یافته‌های خود را در اواخر سال جاری میلادی به شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل ارائه خواهد کرد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.