رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | اجرای حکم اعدام ۲ زندانی از جمله یک کودک-مجرم در یزد و بیرجند


خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه، حکم اعدام یک کودک-مجرم که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی یزد به اجرا درآمد. همچنین روز سه شنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه نیز یک زندانی دیگر که پیش از این از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود در زندان بیرجند اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه روز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی یزد به اجرا درآمد.

 هویت این زندانی محراب صالحی، ۲۰ ساله عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از نزدیکان این زندانی آمده است: ” محراب صالحی متولد اسفندماه ۱۳۸۱ بود و در دی ماه ۱۳۹۸ زمانی که ۱۶ سال و ده ماه داشت با اتهام قتل بازداشت شده بود”.

گفته می‌شود این متهم پیش از این دو بار پای چوبه دار رفته بود و هر بار با اخذ مهلت از اولیای دم به سلول خود بازگشته بود. شاکیان این پرونده طلب خون بهای یک‌میلیارد و پانصد میلیون تومانی کرده بودند که خانواده وی موفق به تهیه آن نشدند.

در خبری دیگر، به گزارش کمپین فعالین بلوچ، روز سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، یک زندانی با هویت قباد نارویی فرزند امان الله و اهل زابل در زندان بیرجند اعدام شد.

بر اساس این گزارش، این زندانی سه سال پیش بازداشت و از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود.

تا لحظه تنظیم این خبر، اعدام این زندانیان از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.