رسانه خبری پیامِ ایرانی

مخالفت ترکیه و استقبال اغلب اعضای «ناتو» از عضویت فنلاند و سوئد


اقدام سوئد و فنلاند به ارائه درخواست‌های رسمی برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، با استقبال گرم بین‌المللی و اغلب کشورهای اروپایی همراه بوده و در این رابطه آلمان درباره پشت سر گذاشتن موانع پیش‌روی این عضویت‌ها ابراز خوش‌بینی کرد.

هر چند ترکیه دیگر عضو ناتو بارها مخالفت خود را با عضویت این دو کشور در پیمان آتلانتیک شمالی ابراز داشته، خبرگزاری «رویترز» اما گزارش داد که دولت آلمان، چهارشنبه 28 اردیبهشت، تاکید کرده بود که نسبت به پشتیبانی همه اعضای «ناتو» از عضویت این دو کشور اروپایی خوشبین است.

دولت آلمان همچنین اظهار کرد که با هرگونه درخواست دیگری برای عضویت در «ناتو» از سوی دیگر کشورها، از جمله استرالیا یا ایرلند، تعاملی مثبت خواهد داشت.

مارکو بوشمان، وزیر دادگستری آلمان نیز در توئیتی ضمن اعلام موافقت کابینه آلمان با درخواست فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو، افزود: « نسبت به تسریع روند پیوستن به ناتو، متعهد هستیم.»

تهدیدهای روسیه

در واکنش به این تحول، وزارت خارجه روسیه اما در موضعی تهدیدآمیز هشدار داد که واکنش مسکو به عضویت سوئد و فنلاند در پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، غافل‌گیرکننده خواهد بود.

وزارت خارجه روسیه همچنین چهارشنبه هشدار داد که در صورت هرگونه استقرار نیرو یا تسلیحات تهاجمی از سوی «ناتو» در خاک این دو کشور، واکنش نشان خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، ولادیمیر تیتوف، معاون اول وزیر امور خارجه روسیه هشدار داد که هر گونه تحرک نظامی کشورهای شمال اروپا ممکن است، کانال‌های تعامل منطقه‌ای را از میان برده و بر شدت بحران کنونی بیافزاید.

او همچنین تاکید کرد که واکنش روسیه تا حد زیادی به «پیامدهای جدی» پیوستن این دو کشور، از جمله استقرار پایگاه‌های نظامی و سامانه‌های تسلیحاتی تهاجمی در خاک آنها، بستگی دارد.

تنش در کشورهای حوزه بالتیک

معاون وزیر خارجه روسیه هشدار داد که این گسترش «ممکن است کانال‌های تعامل منطقه‌ای میان کشورهای حوزه بالتیک و مجلس شمالگان را از میان برده و اوضاع این منطقه را که در گذشته از آرامش برخوردار بود، وخیم‌تر سازد.»

او تاکید کرد که مالینا مارد، سفیر سوئد به کشور خود در خصوص خطرات ناشی از تصمیم استکهلم برای عضویت در «ناتو» هشدار داده است.

ابراز مخالفت مجدد ترکیه

از سوی دیگر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، چهارشنبه در سخنانی در جمع نمایندگان حزب خود در پارلمان، ضمن ابراز مخالفت مجدد با پیوستن سوئد و فنلاند به «ناتو» گفت: «ما نمی‌توانیم با عضویت کشورهایی در «ناتو» که از تسلیم تروریست‌ها به ما امتناع می‌کنند، موافقت کنیم.»

اردوغان افزود: «پشتیبانی از حزب کارگران کردستان و همزمان با آن درخواست پشتیبانی از عضویت در «ناتو»، امر قابل قبولی نیست.»

اردوغان در ادامه گفت: «آنکارا از متحدان خود در «ناتو» انتظار دارد که حساسیت‌های آن را درک کرده و از آن‌ پشتیبانی کنند.»

رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین هشدار داد که با فرستادگان سوئد و فنلاند که قرار است دوشنبه به آنکارا اعزام شوند، دیدار نخواهد کرد و لذا بهتر است خود را به زحمت نیاندازند.

آنکارا، سوئد و فنلاند را متهم می‌کند که برای اعضای منتسب به حزب کارگران کردستان که آن را تروریست می‌داند و همچنین شهروندان ترکیه هوادار فتح الله گولن، روحانی مخالف دولت اردوغان، پناهگاه‌هایی امن فراهم می‌کنند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.