رسانه خبری پیامِ ایرانی

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس ایران شد


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

منابع خبری ایران روز پنجشنبه ۲۸ ماه مه از انتخاب محمد باقر قالیباف به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی ایران هبر دادند

به گزارش خبرگزاری ایرنا، منتخبان مجلس یازدهم محمد باقر قالیباف نماینده تهران را به عنوان رئیس مجلس برای سال اول مجلس یازدهم انتخاب کردند.

محمد باقر قالیباف در جریان انتخابات هیات رئیسه مجلس با ۲۳۰ رای به عنوان رییس مجلس یازدهم برای سال اول انتخاب شد، سید مصطفی میرسلیم ۱۲ رای و فریدون عباسی ۱۷ رای کسب کردند.

طبق این گزارش این انتخابات ۲۶۷ رای ماخوذه و ۸ رای باطله داشت.

قالیباف کیست؟

محمدباقر قالیباف در شهریور ماه سال ۱۳۴۰ در طرقبه مشهد در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. قالیباف پس از پیروزی انقلاب به عضویت سپاه درآمد و به مقام فرماندهی رسید او از زمان به قدرت رسیدن جمهوری اسلامی تاکنون مسئولیت‌های کلیدی زیادی را طی ۴۱ سال گذشته به عهده داشته است. قالیباف در سال ۱۳۶۱به عنوان فرمانده تیپ امام رضا و یک سال بعد در جایگاه فرمانده لشکر ۵ نصر خراسان انتخاب شد. سپس در سال ۱۳۷۳مسئولیت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء را پذیرفت و در سال ۱۳۷۶ به دستور خامنه‌ای فرماندهی نیروی هوایی سپاه را به عهده گرفت. او در سال ۱۳۷۹ مجدداً با حکم خامنه‌ای، فرماندهی نیروی انتظامی ایران را عهده‌دار شد.

ماجرای «لوله‌کردن» دانشجویان توسط قالیباف

قالیباف در زمان فرماندهی نیروی انتظامی به سرکوب دانشجویان معترض در سال ۱۳۸۴متهم شده است. در جریان اعتراضات دانشجویان قالیباف گفته بود اگر اجازه بدهید همه دانشجویان را لوله خواهم کرد . منظور او از لوله کردن یعنی قتل همه دانشجویان معترض بود.حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری در یکی از سخنانش در مناظره با قالیباف، گفته بود: «مایل نیستم برخی مسائل را مطرح کنم،

مجبورم به مردم شریف ایران اعلام کنم که پرونده سال ۱۳۸۴ آقای قالیباف در اختیار من بود و نگذاشتم منتشر شود و با برخی‌ها در دبیرخانه دعوا کردم که نباید در آستانه انتخابات هیچکس از این پرونده مطلع شود که اگر من آن مردانگی را نکرده بودم شما آقای قالیباف الان اینجا ننشسته بودید.

روحانی خطاب به قالیباف گفته بود: «آقای قالیباف شما که طرحت همیشه «لوله کردن» بود و هر وقت به دبیرخانه می‌آمدید می‌گفتید بگذارید من ظرف دو ساعت دانشجویان را لوله می‌کنم. ما اگر جلوی شما نایستاده بودیم که الان همه دانشگاه‌های ما پر از لوله بود».

برخی رسانه‌ها یک فایل صوتی از سخنان قالیباف درباره ماجرای کوی دانشگاه و اعتراف وی به «لوله کردن» یعنی قتل دانشجویان منتشر کرده‌اند.

در یک فایل صوتی‌ که از محمدباقر قالیباف، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری منتشر شده است، وی درباره حوادث کوی دانشگاه می‌گوید: «در جلسه شورای امنیت بی‌ادبانه حرف زدم و شأن جلسه رو رعایت نکردم و گفتم دانشجوها رو لوله می‌کنم».

قالیباف در سال ۱۳۸۴ با رأی اعضای شورای اسلامی شهر تهران به عنوان شهردار پایتخت انتخاب و تا سال ۱۳۹۶ به مدت ۱۲ سال در این سمت به مردم تهران خدمت کرد.

برخی از مسئولان او به چندین پرونده فساد و اختلاس نیز متهم می‌کنند.

قالیباف در جریان انتخابات مجلس یازدهم در تاریخ ۲ اسفند ۹۸، به عنوان نفر نخست حوزه انتخابیه «تهران، ری، شمیران، اسلامشهر و پردیس» معرفی شد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.