رسانه خبری پیامِ ایرانی

واکنش روسیه به پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو؛ ″ایجاد ۱۲ پایگاه نظامی جدید″ | جهان | DWسرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز جمعه ۲۰ مه (۳۰ اردیبهشت) از تاسیس ۱۲ پایگاه جدید در مرزهای غربی روسیه  تا پایان سال جاری میلادی خبر داد.

شویگو در ملاقات با نمایندگان ارشد وزارت دفاع و ارتش “افزایش تهدیدات نظامی در مرزهای روسیه” را محکوم و آمریکا و ناتو را به تشدید تنش متهم کرد.

به کانال دویچه وله فارسی در اینستاگرام بپیوندید

فنلاند و سوئد روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت (۱۸ مه) تقاضای عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی را رسما به ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو ارائه دادند.

هر دو کشور تا جنگ اوکراین قاطعانه سیاست عدم تعهد نظامی را دنبال می‌کردند اما حمله روسیه به اوکراین سبب تغییر این سیاست راهبردی آنها شد و این کشورها سیاست دفاعی خود را “اصلاح” کردند.

فنلاند با روسیه ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد. مقامات فنلاندی گفتند ناتو برنامه‌ای برای استقرار تسلیحات هسته‌ای در خاک این کشور ندارد.

سنا مارین، نخست وزیر فنلاند روز پنجشنبه ۲۰ مه به روزنامه ایتالیایی “کوریره دلاسرا” گفته است در داخل پیمان ناتو هم کسی علاقه‌ای برای استقرار تسلیحات هسته‌ای در فنلاند ندارد.

پیمان ناتو در ارتباط با تاسیس پایگاه‌های جدید روسیه هنوز واکنشی نشان نداده است. 

کمک میلیاردی گروه جی ۷

در ارتباط با تحولات اوکراین کشورهای گروه ۷ بر سر کمک میلیاردی بیشتر به اوکراین توافق کردند.

وزرای دارایی کشورهای گروه ۷ متشکل از آمریکا، آلمان، بریتانیا، فرانسه، کانادا، ایتالیا و ژاپن در پایان نشست خود در “کونیگزوینتر”، در نزدیکی شهر بن آلمان، بیانیه مشترکی صادر کردند و بر سر کمک میلیاردی اضافی برای تثبیت بودجه دولتی اوکراین توافق خود را اعلام کردند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

این رقم در حال حاضر بالغ بر ۱۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار برای سال جاری پیش‌بینی می‌شود که در مورد که ۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار آن در نشست وزاری دارایی گروه ۷ در آلمان رسما توافق شد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.