رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمریکا نام پنج گروه از جمله «جماعت اسلامی مصر» را از فهرست تروریسم حذف می‌کند


وزارت خارجه آمریکا، جمعه 30 اردیبهشت، از حذف نام 5 سازمان تندرو از جمله «جماعت اسلامی مصر» از فهرست تروریسم ایالات متحده خبر داد.

فهرست این پنج سازمان، «جماعت اسلامی مصر» مسئول ترور محمد انور السادات، رئیس جمهوری پیشین مصر، «مجلس شورای مجاهدین در قدس» و یک گروه تندروی یهودی به‌نام «کهانا حی» را شامل می‌شود.

«آسوشیتدپرس» چند روز پیش گزارش داد که ایالات متحده در نظر دارد نام 5 سازمان تندرو که گمان می‌رود دیگر موجودیت نداشته باشند را‌ از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی حذف کند.

این خبرگزاری گفت که برخی از سازمان‌هایی که از فهرست تروریسم حذف خواهند شد، زمانی منشاء تهدیدات عمده‌ای بودند و صدها یا هزاران نفر را در آسیا، اروپا و خاورمیانه، به قتل رساندند.

«آسوشیتدپرس» افزود: «اگر چه این سازمان‌ها دیگر فعال نیستند، اما این تصمیم به خودی خود، نشان دهنده حساسیت سیاسی برای دولت بایدن و کشورهایی است که این سازمان‌ها در آنها فعال بودند، زیرا می‌تواند، انتقاد قربانیان حملات این سازمان‌ها و خانواده‌های آنها را برانگیزد.»

به گزارش این خبرگزاری، در میان این سازمان‌ها می‌توان به سازمان جدایی‌طلب باسکی ایتا (گروه مسلح اسپانیایی)، فرقه ژاپنی أوم شينريكيو، جنبش تندوری یهودی کاخ و دو سازمان اسلامی که قبلاً در اسرائیل، سرزمین‌های فلسطینی و مصر فعال بودند، اشاره کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا جمعه، این اقدام را به کنگره اطلاع داد، آنهم در زمانی که بحث تفرقه‌انگیز اما بی‌ارتباطی در واشنگتن و مراکز دیگر در مورد لزوم یا امکان حذف نام سپاه پاسداران ایران از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا، به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای احیای برجام جریان دارد.

انتظار می‌رود آمریکا هفته آینده، رسما حذف نام این پنج سازمان از لیست تروریسم را اعلام کند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.