رسانه خبری پیامِ ایرانی

کشته شدن 5 نفر در حمله پهپادی ترکیه علیه مواضع«پ.ک.ک» در شمال عراق 


حملات پهپادی ترکیه علیه مواضع حزب کارگران کردستان در شمال عراق، 5 کشته بر جای گذاشت.

به گفته یک منبع پزشکی و یک منبع محلی به «فرانس‌پرس»، دست‌کم 5 نفر شامل دو غیرنظامی، شنبه 31 اردیبهشت، در جریان حملات پهپادی منتسب به ترکیه علیه مواضع حزب کارگران کردستان «پ‌.ک.‌ک» در شمال عراق، کشته شدند.

دو منبع محلی تاکید کردند که پهپادها، مناطقی را نیز در منطقه دورافتاده و کشاورزی چمچمال در غرب شهر سلیمانیه، بمباران کردند.

ساعاتی پس از آن دیدبان حقوق بشر سوریه از اصابت چندین راکت به پایگاه نظامی ترکیه در شمال شهر حلب سوریه خبر داد.
آنکارا اغلب مواضع «پ.ک.ک» در شمال عراق و سوریه، به ویژه در اقلیم خودمختار کردستان را هدف بمباران قرار می‌دهد.

هیمن بهجت، مدیر بخش «اخجلر» واقع در منطقه بمباران شده، گفت:«پهپادهای ترکیه، دو بار مناطق کوهستانی را بمباران کردند که در دومین بمباران، یک وانت هدف قرار گرفت که به کشته شدن پنج نفر منجر شد و هویت دو تن از کشته‌شدگان که غیرنظامی بودند، تا این لحظه مشخص نشده است».

یک منبع پزشکی قانونی در چمچمال به «خبرگزاری فرانسه» گفت که دو غیرنظامی که جسد آنها را تحویل گرفته، در جریان این بمباران کشته شدند.

این منبع بیمارستانی گفت: «اجساد این دو نفر از اهالی منطقه چمچمال، به بیمارستان این شهر تحویل و سپس به پزشکی قانونی سلیمانیه، منتقل شدند.»
سخنگوی حزب کارگران کردستان که ترجیح داد نامش فاش نشود، گفت سه نفر از جنگجویان حزب، هدف حملات پهپادهای ترکیه قرار گرفته و به شدت زخمی شدند.»

او تأکید کرد، دو غیرنظامی که برای کمک به جنگجویان زخمی شده در بمباران، آمده بودند نیز طی این بمباران در کنار این سه جنگجو، کشته شدند.»
هنوز هیچ اظهارنظری از سوی آنکارا یا ارتش ترکیه در خصوص بمباران شنبه در شمال عراق منتشر نشده است.

ترکیه معمولاً پایگاه‌ها و مراکز آموزشی «پ.ک.ک» در منطقه سنجار و مناطق کوهستانی اقلیم کردستان عراق، هم مرز با ترکیه را هدف حملات خود قرار می‌دهد.

حزب کارگران کردستان، که از سوی آنکارا و متحدان غربی آن به عنوان سازمانی «تروریستی» طبقه‌بندی شده، از سال 1984 علیه دولت ترکیه سر به شورش برداشته و در مناطق کوهستانی دورافتاده عراق و بخش‌هایی از سوریه مستقر شده است.

پایگاه‌های نظامی

ترکیه که 25 سال است در شمال عراق پایگاه نظامی دارد، اواسط آوریل از اجرای عملیات جدیدی علیه جنگجویان کرد خبر داد. این عملیات که «قفل پنجه» نام دارد، پس از عملیات «پنجه ببر» و «چنگال عقاب» در سال 2020، توسط ارتش ترکیه در شمال عراق، انجام شد.

اجرای این عملیات‌ها، روابط میان آنکارا و دولت مرکزی عراق را به‌رغم روابط تجاری تنگاتنگ دو کشور، دچار تنش شدید کرد تا جائی که بغداد، ترکیه را به نقض تمامیت ارضی خود متهم می‌کند.

در ادامه این تنش‌ها کار به جایی رسید که عراق در آوریل گذشته، علی رضا کونای، سفیر ترکیه در بغداد را برای ابلاغ مراتب اعتراض خود به عملیات‌ «قفل پنجه»، احضار کرد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.