رسانه خبری پیامِ ایرانی

درآمد نفت و گاز امسال به 4 تریلیون دلار جهش خواهد یافت


همزمان با بحران فزاینده کمبود عرضه انرژی در جهان، آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد که درآمد دو بخش‌ گاز و نفت جهان در سال 2022 به 4 تریلیون دلار برسد.

از سویی شرکت آمریکایی تحقیقات انرژی «ریستاد انرژی»، نیز در گزارشی جدید پیش‌بینی کرده که درآمدهای دولت‌ها از بخش اکتشاف و تولید در سال جاری، به بالاترین میزان خود یعنی 2.5 تریلیون دلار افزایش خواهد یافت و رکورد قبلی 2.1 تریلیون دلاری سال 2011 ، شکسته خواهد شد.

درآمد دولت‌ها از بخش نفت و گاز در سال 2020 در پی کاهش قیمت‌ها به دنبال پاندمی کرونا، تنها به 0.62 تریلیون دلار رسید ولی با فروکش کردن تبعات این همه‌گیری، به 1.4 تریلیون دلار در سال گذشته افزایش یافت.

پس از آن و در بحبوحه رشد شدید تقاضا و کاهش عرضه در پی تهاجم روسیه به اوکراین و تحریم‌های غرب علیه این‌ کشور، قیمت نفت با سرعتی باور‌نکردنی افزایش یافته و از سطح 100 دلار در هر بشکه فراتر رفت.

در گزارش این شرکت آمریکایی، پیش‌بینی شده که سعودی با بیش از 400 میلیارد دلار، بالاترین درآمد نفت و گاز در سال جاری را رقم خواهد زد که نزدیک به 250 میلیارد دلار بیشتر از درآمد نفت و گاز این کشور در سال 2021 خواهد بود.

ایالات متحده با احتساب هزینه‌های پرداختی به زمین‌داران خصوصی، با حدود 250 میلیارد دلار، در رتبه دوم قرار دارد که در مقایسه با سال 2021، افزایشی 100 میلیارد دلاری را محقق خواهد کرد.

عراق با افزایش درآمد سالانه دولت از بخش اکتشاف و تولید، در رتبه سوم قرار گرفته و به درآمدی برابر با 200 میلیارد دلار در سال 2022 دست خواهد یافت.
نروژ با وجود اینکه دهمین تولیدکننده بزرگ نفت و گاز در جهان است، با کسب درآمدهای پیش‌بینی شده به میزان 150 میلیارد دلار، در رتبه چهارم قرار می‌گیرد که این موضوع از قیمت بالای گاز اروپا، کاهش سطح هزینه و مالکیت قابل توجه بخش دولتی در بخش نفت و گاز ناشی می‌شود.
تولیدکنندگان خاورمیانه عمدتا در فهرست 10 کشور برتر از نظر درآمدهای نفت و گاز برای دولت‌ها قرار دارند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.