رسانه خبری پیامِ ایرانی

تشدید فشارها بر روزبه پیری در زندان تبریز


مسئولین زندان مرکزی تبریز مانع از شرکت «روزبه پیری»، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در این زندان در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته حقوق شدند.

«یاشار پیری» برادر روزبه پیری با انتشار تصویر کارت ورود به آزمون کارشناسی ارشد برادرش، در صفحه اینستاگرام خود دراین‌ارتباط نوشته است: روزبه «دو هفته پیش با نگارش نامه‌ای مسئولین زندان را در جریان امر قرار داده بود؛ اما باز با کارشکنی و سنگ‌اندازی غیرقانونی آنان مواجه شد و از حق تحصیل که از بنیادترین حقوق اولیه بشری است، محروم گردید.»

مسئولین زندان مرکزی تبریز و مقام‌های قضایی استان آذربایجان شرقی همچنین برای تحت‌فشار قرار دادن روزبه پیری، با درخواست مرخصی درمانی این زندانی سیاسی مخالفت کرده‌اند. آقای پیری مبتلابه بیماری «کرون معده» است و عدم دسترسی او به خدمات درمانی مؤثر در زندان تبریز، جان این زندانی سیاسی را درخطر قرار داده است.

روزبه پیری مترجم، سردبیر نشریه «تبریز» و مؤسس تشکل دانشجویی «نوید اعتدال» در دانشگاه آزاد تبریز است. این فعال مدنی همچنین از بازداشت‌شدگان مرتبط با اعتراضات سراسری آبان۱۳۹۸ است.

نیروهای امنیتی روز شنبه ۲۳بهمن۱۴۰۰، روزبه پیری را از مقابل خانه پدری خود در تبریز بازداشت و به زندان مرکزی این شهر منتقل کردند. پیش‌تر دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی، این فعال مدنی را به اتهام «عضویت در گروه‌های مخالف نظام»، به ۳ سال حبس تعزیری و بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام»، به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم کرده بود. مطابق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، حکم سه سال حبس در این پرونده قابل‌اجرا خواهد بود.

همچنین مردادماه سال۱۴۰۰، شعبه ۱۲ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی، روزبه پیری را به علت اطلاع‌رسانی درباره عوارض جسمی ناشی از ضرب‌وجرح و شکنجه برادرش توسط نیروهای بسیج، به پرداخت پنج میلیون تومان جزای نقدی محکوم کرده ‌بود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.