رسانه خبری پیامِ ایرانی

دولت بایدن امنیت آمریکا را قربانی نفت ونزوئلا می‌کند


وبگاه «اویل‌پرایس» گزارش می‌دهد که دولت بایدن قصد دارد به منظور دریافت نفت ارزان در میانه بحران اوکراین، تحریم‌های علیه ونزوئلا، که با ایران به منظور تضعیف آمریکا همکاری می‌کند، را کاهش دهد، و بدین ترتیب امنیت آمریکا را فدای نفت ارزان ونزوئلا می‌کند.

هنگامی که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در اوایل ماه مارس هیئتی را به کاراکاس فرستاد تا با دولت نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا مذاکره کنند، این باور در میان تحلیلگران شکل گرفت که هدف مذاکرات، خرید نفت ارزان از این کشور است تا بحران انرژی که در اثر حمله روسیه به اوکراین ایجاد شده را کاهش دهد.

این در حالی است که ونزوئلا از شرکای اصلی ایران است، که به خاطر تهدیدهای هسته‌ای و موشکی و دخالت‌های منطقه‌ای خود تحت تحریم‌های شدید آمریکا قرار دارد. طی ماه‌های اخیر، سپاه پاسداران از انتقال کشتی به کشتی و سایر روش‌های مخفیانه برای تحویل فرآورده‌های نفتی به ونزوئلا استفاده کرده است.

به گفته «اویل‌پرایس»، اینک واشینگتن نشانه‌های بروز می‌دهد مبنی بر اینکه قصد دارد تحریم‌های علیه رژیم مادورو را کاهش دهد. دولت بایدن همچنین امیدوار است از طریق معامله با مادورو، او را تشویق به دادن امتیازات سیاسی بیشتر به مخالفان خود و فراهم آوردن امکان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آزاد و منصفانه در سال 2024 کند.

دلسی رودریگز، معاون رئیس‌جمهوری ونزوئلا اخیرا با انتشار پیامی در حساب توییتر خود، شایعات درباره تغییر سیاست آمریکا در قابل ونزوئلا را تأیید کرد و گفت: «ونزوئلا آرزو دارد که تصمیمات اخیر ایالات متحده آمریکا راه را برای لغو کامل تحریم‌های غیرقانونی که مردم ما را تحت تأثیر قرار داده هموار کند».

جمهوری‌خواهان کنگره بلافاصله به این اخبار واکنش نشان دادند. سناتور جان باراسو، عضو ارشد «کمیته انرژی و منابع طبیعی» سنای ایالات متحده، به شدت با کاهش تحریم‌ها علیه رژیم مادور مخالفت کرد و گفت: «تجربه خرید انرژی از روسیه باید به پرزیدنت بایدن آموخته باشد که معامله با دیکتاتورها کاری خطرناک است».منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.