رسانه خبری پیامِ ایرانی

محموله کمک‌های بشردوستانه کره جنوبی به ایران فرستاده شد


حق نشر عکس
Getty Images

کره جنوبی یک محموله کمک‌های بشردوستانه را به ایران ارسال کرده ‌است. این اولین محموله اقلام دارویی است که کره جنوبی از زمان بازگشت تحریم هسته‌ای آمریکا، به ایران صادر کرده ‌است.

خبرگزاری دولتی ایران – ایرنا – به نقل از رسانه‌های کره جنوبی گفته است که این محموله با هواپیما به ایران ارسال می‌شود و شامل داروهای ویژه بیماری موروثی “گوشر” Gaucher به ارزش پانصد هزار دلار است.

وزارت خارجه کره جنوبی گفته است که در مشورت با دولت ایالات متحده در صدد گسترش صادرات کالاهای بشردوستانه شامل اقلام پزشکی و مواد و تجهیزات کشاورزی به ایران است.

این وزارتخانه در بیانیه خود افزوده است که کره جنوبی در نظر دارد ماه آینده میلادی اقلام دیگری به ارزش دو میلیون دلار به ایران ارسال کند که شامل دارو و تجهیزات پزشکی و کالاها و تجهیزات کشاورزی است.

منابع خبری کره جنوبی گفته‌اند که سطح مبادلات تجاری ایران و کره جنوبی از زمان بازگشت تحریم‌های هسته‌ای ایالات متحده علیه ایران به نصف کاهش یافته است. پیش از آن، کره جنوبی از جمله خریداران عمده نفت ایران در آسیا و صادرکننده انواع کالا به این کشور بود.

این منابع افزوده‌اند که از زمان بازگشت تحریم‌ها، مقامات کره جنوبی رایزنی‌هایی را با همتایان آمریکایی خود در مورد از سرگیری تجارت با ایران انجام داده‌اند.

اوایل ماه گذشته میلادی، دو طرف در مورد صدور مجوز صادرات اقلام بشردوستانه به ایران توافق رسیدند.

با شیوع ویروس کرونا، تلاش برای ارسال تجهیزات و اقلام پزشکی به ایران افزایش یافت و کشورهای مختلف برای ارسال این اقلام به ایران اعلام آمادگی کردند.

ایالات متحده نیز گفت که آماده ارسال کمک‌های مورد نیاز برای مقابله با گسترش ویروس کرونا در ایران است اما رهبران و مقامات دولت ایران این پیشنهاد را مردود دانستند و تاکید کردند که امکانات کافی را در داخل کشور تولید کرده و در اختیار دارند.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران در سخنانی با اظهار اینکه آمریکایی‌ها ” خودشان دچار کمبود شدید دارو و تجهیزات پیشگیری از بیماری هستند” هشدار داد که ” ممکن است داروهایی را ارسال کنند که ویروس را در ایران شایع‌‌تر و یا ماندگار کند.”

در ماه مه سال ۲۰۱۸، رئیس جمهوری آمریکا خروج کشورش از توافق هسته‌ای – برجام – و از سرگیری مرحله‌ای تحریم‌های ایران را اعلام کرد. طبق قوانین تحریم مصوب کنگره آمریکا رئیس جمهوری آن کشور حق تحریم مواد پزشکی و غذایی و کشاورزی را ندارد و همچنین موازین حقوق بین‌الملل تحریم این نوع کالاها را حتی در مورد کشور متخاصم غیرقانونی دانسته است.

مقامات آمریکایی همواره بر آزاد بودن صادرات این نوع کالاها به ایران تاکید داشته‌اند اما به گفته منابع ایرانی، نگرانی از تحریم بانکی باعث می‌شد تا بسیاری از صادرکنندگان دارو و اقلام کشاورزی هم با توجه به تشریفات طولانی و دشوار عبور از موانع ایجاد شده توسط تحریم آمریکا تمایلی به تجارت با ایران نداشته باشند.

مقامات ایرانی در مواردی ایالات متحده را عامل کمبود مواد دارویی معرفی کرده‌اند.

به منظور ایجاد تسهیلاتی برای صادرات اقلام بشردوستانه، کشورهای اروپایی عضو برجام ترتیباتی را تحت عنوان اینستکس برای ایجاد کردند. هنگام اعلام طرح راه اندازی اینستکس، بعضی از مقامات ایرانی محدود بودن دامنه فعالیت آن به اقلام پزشکی و کشاورزی را غیرقابل قبول دانسته و آن را با برنامه نفت در برابر غذا هنگام تحریم جهانی نفت عراق در سال‌های پایانی حکومت صدام حسین، رهبر سابق آن کشور یکسان دانستند.

آنان خواستار آزادی صادرات نفت ایران و دریافت پول ناشی از فروش آن بودند.

در مورد فعالیت و اثرات اینستکس در گسترش مبادلات تجاری با ایران اطلاعات دقیقی در دست نیست.

همچنین، به ابتکار دولت سوییس یک مجرای تجاری ویژه اقلام بشردوستانه تحت عنوان “توافقات تجارت بشردوستانه سوییس” ایجاد و گزارش‌هایی در مورد استفاده از این تسهیلات برای ارسال برخی اقلام دارویی به ایران منتشر شده است.

منابع آمریکایی تاکید داشته‌اند که هر نوع کمک و تجارت بشردوستانه با ایران باید متضمن آن باشد که اقلام ارسالی در اختیار مردم این کشور قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، دولت آمریکا در صدور مجوز ارسال اقلام بشردوستانه به ایران نیز خواسته که “شرکت‌ها و موسسات بانکی و مالی درگیر حداکثر دقت را به خرج دهند تا اطمینان یابند اقلام صادراتی منحصرا برای استفاده مردم ایران است و به سوی مقاصد دیگر منحرف نخواهد شد.”

این خبرگزاری می‌افزاید که علاوه بر استفاده از مجوز ویژه، دولت کره جنوبی در صدد جلب موافقت آمریکا با استفاده از تسهیلاتی تحت عنوان “ترتیبات تجارت بشردوستانه کره” است که طبق آن، برای مبادلات بشردوستانه با ایران از یک بانک خارج از محدوده تحریم‌های ایالات متحده -مانند بانک خاورمیانه- استفاده خواهد شد.

براساس این گزارش، دولت کره جنوبی همچنین امکان استفاده از تسهیلات ایجاد شده توسط سوییس را مورد بررسی قرار داده است.

کره جنوبی از متحدان نزدیک و دیرین آمریکا در منطقه است و در عین حال در چند دهه اخیر، از طرف‌های تجاری اصلی ایران بوده است. در حال حاضر دولت این کشور با مشکل ایجاد توازن بین حفظ روابط خود با ایالات متحده و باز نگه داشتن مسیر تجارت با ایران مواجه است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.