رسانه خبری پیامِ ایرانی

توییتر پست ترامپ را به دلیل ‘ستایش خشونت’ با هشدار پنهان کرد


ترامپحق نشر عکس
Getty Images

توییتر برای اولین بار یکی از توییت‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را زیر یک پیام هشدار به کاربران، پنهان کرد.

توییتر به جای حذف این توییت به دلیل نقض مقررات توییتر، به کاربران هشدار داد که این توییت در ستایش خشونت است اما به دلیل منافع عمومی اگر کسی می‌خواهد آن را مشاهده کند، روی کلمه “مشاهده” کلیک کند.

این ماجرا که تازه‌ترین تنش میان کاخ سفید و توییتر است، ساعت ۵ صبح امروز (جمعه ۲۹ ماه مه) اتفاق افتاده است.

حق نشر عکس
Twitter

Image caption

توییتر به جای حذف توییت آقای ترامپ این هشدار را داده که این توییت حاوی مطلبی در ستایش خشونت است اما توییتر فکر می‌کند که این در راستای منافع عمومی است که خوانده شود، اگر همچنان می‌خواهید آن را بخوانید روی کلمه “مشاهده” کلیک کنید

آقای ترامپ درباره شهر مینیاپولیس آمریکا توییت کرده بود، شهری که به دلیل اعتراضات گسترده به قتل جورج فلوید، یک مرد غیر مسلح سیاه‌پوست به دست پلیس، شب پر التهابی را گذراند.

جورج فلوید ۴۶ ساله روز دوشنبه جان باخت. در فیلمی که از صحنه مرگ او وجود دارد، جورج فلوید در حالی که به سختی نفس می‌کشد، به پلیس سفید پوستی که زانویش را روی گردن او گذاشته و فشار می‌دهد، می‌گوید: “نمی‌توانم نفس بکشم.”

آقای ترامپ در یک توییت نوشته بود که “اراذل و اوباش” در حال اهانت به یاد و خاطره جورج فلوید هستند و او نیروهای گارد ملی آمریکا را به این شهر می‌فرستد.

او در ادامه در توییتی دوم این عبارت را آورده بود که “وقتی غارت‎ها شروع شود، تیراندازی هم آغاز می‌شود.”

توییت دوم به وسیله توییتر به دلیل “ستایش خشونت” از دید کاربران پنهان شده بود.

گزینه توییتر در اضافه کردن یک هشدار به جای حذف کردن توییت‌های افراد سرشناسی که مقررات این شبکه اجتماعی را نقض کنند در اواسط سال ۲۰۱۹ اعلام شده بود اما این شبکه اجتماعی تا کنون از این مقررات استفاده نکرده بود.

مشابه این پست در اکانت فیسبوک آقای ترامپ بدون هیچ هشدار یا محدودیتی منتشر شده است.

سه روز پیش شبکه توییتر برای نخستین بار با افزودن اخطاری به یکی از توییت‌های آقای ترامپ، درباره درستی‌ توییت به کاربران هشدار داد.

آقای ترامپ در آن توییت که سه شنبه (۲۶ مه) منتشر کرد، مدعی شده بود که رای پستی در انتخابات پیش روی آمریکا به تقلب گسترده منجر خواهد شد.

توییتر می‌گوید که این اقدام باعث می‌شود که سایر کاربران نتوانند توییت را لایک کنند، پاسخ دهند و یا آن را بازنشر کنند اما همچنان می‌توانند توییت را بخوانند و با یک اظهارنظر آن را بازنشر کنند.

این شبکه اجتماعی در توییتی توضیح داد که این توییت به دلیل سطر آخر آن و “زمینه تاریخی” آن مقررات توییتر را در مورد ستایش خشونت “نقض کرده” و این خطر را دارد که امروز “الهام‌بخش اقدامات مشابهی” شود.

منظور از “زمینه تاریخی”، وقایع اواخر سال‌های شصت میلادی است که والتر هدلی، رئیس پلیس میامی با عبارت “وقتی غارت شروع می‌شود، تیراندازی هم شروع می‌شود” مقررات خشونت‌باری را در محله های سیاهپوست‌نشین به اجرا گذاشت.

هشدار توییتر درباره توییت دونالد ترامپ ساعاتی پس از آن بود که رئیس جمهور آمریکا “یک فرمان اجرایی در جهت محدود کردن” شرکت‌های گرداننده شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر و فیسبوک را امضا کرد.

آقای ترامپ هنگام امضای این فرمان گفت که این شرکت‌ها “قدرتی مهارنشده برای سانسور، محدود کردن، ویراستن، شکل دادن، پنهان کردن یا تغییر” بخش بزرگی از ارتباطات را دارند.

دولت آمریکا امیدوار است با این دستور در نهایت، زمینه اعمال مقررات تازه و نظارت بیشتر بر عملکرد این شرکت‌ها از جمله توییتر و فیسبوک فراهم شود.

این دستور به سازمان های اجرایی امکان می‌دهد علیه شرکت‌هایی مثل فیسبوک و توییتر به خاطر نحوه نظارت بر محتوای موجود در این شبکه ها دست به اقدام قانونی بزنند.

انتظار می رود این دستور با چالش های قانونی روبرو شود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.