رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | نقض حکم اعدام عبدالله قاسم پور، زندانی سیاسی در دیوان عالی کشور


خبرگزاری هرانا – حکم اعدام عبدالله قاسم پور، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین توسط دیوان عالی کشور نقض و پرونده جهت محاکمه مجدد به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به عنوان شعبه هم عرض ارجاع داده شد. آقای قاسم پور در اردیبهشت ماه امسال توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام “بغی” به اعدام و از بابت دیگر اتهامات مجموعا به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۳ اسفندماه ۱۳۹۸، حکم اعدام عبدالله قاسم پور زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین توسط دیوان عالی کشور نقض شد.

پرونده عبدالله قاسم پور پس از نقض حکم جهت محاکمه مجدد به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به عنوان شعبه هم عرض ارجاع داده شد.

آقای قاسم پور در اردیبهشت ماه امسال توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه از بابت اتهام “بغی” به اعدام، از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” به ۵ سال و شش ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “عضویت در سازمان مجاهدین خلق” به دو سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

همچنین سایر متهمان این پرونده به نام‌های محمد حسین پور، علیرضا حبیبیان و اکبر دلیر هرکدام به تحمل ۵ سال و شش ماه محکوم شده بودند که از احکام دادگاه تجدیدنظر آنها اطلاعی در دست نیست.

این چهار زندانی در تاریخ ۳۱ اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بودند.

عبدالله قاسم‌پور ۳۴ ساله است و در اندرزگاه ۸ زندان اوین بسر می‎برد.

اتهام مطروحه علیه این زندانیان پس از بازداشت و در مراحل بازجویی “محاربه از طریق عضویت، تبلیغ و همکاری با سازمان مجاهدین خلق” از طریق آتش زدن یکی از پاسگاه‌های بسیج و ارسال ویدیوی آن برای انتشار در رسانه های آن سازمان بوده که این اتهامات در مرحله بعدی، در شعبه ۶ بازپرسی دادسرای اوین به “اقدام علیه امنیت ملی از طریق تبلیغ علیه نظام” برای سه تن تغییر پیدا کرد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان پس از حدود یک سال بازداشت و بلاتکلیفی، اوایل اردیبهشت ماه امسال برگزار شده بود.

لازم به یادآوری است، مورخ ۳۰فروردین ۱۳۹۸ وزیر اطلاعات از دستگیری ۱۱۶تیم مرتبط با این سازمان در یک‌سال گذشته خبر داد. متعاقباً مدیر کل اطلاعات استان آذربایجان شرقی در چهارم اردیبهشت ۱۳۹۸ آمار ۱۱۰دستگیری و برخورد با همکاران این تشکل در این استان در سال ۱۳۹۷ ارائه داد.



منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.