رسانه خبری پیامِ ایرانی

توییتر پیام ترامپ را ″ناپیدا″ کرد، به علت ″ترویج خشونت″ | جهان | DWشبکه توییتر پیامی از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، را “به خاطر رعایت منافع عموم” از روی حساب کاربری او نه حذف، بلکه “ناپیدا” کرده است، به گونه‌ای که تنها با محدودیت‌هایی قابل مشاهده باشد.

توییتر معتقد است که توییت رئیس جمهور آمریکا حاوی “ترویج خشونت” است، که کارپایه حقوقی آن شبکه را نقض می‌کند.

توییتر ترامپ از حساب او حذف نشده، بلکه پشت علامتی “ناپیدا” شده و کاربران تنها با کلیک روی علامت “مشاهده” می‌توانند آن را ببینند و بخوانند، اما نمی‌توانند به آن پاسخ دهند یا به آن “لایک” بزنند.

توییتی که توسط توییتر “ناپیدا” شده به موضع‌گیری ترامپ در رابطه با منازعات نژادی در شهر مینیاپولیس بر می‌گردد که به دنبال قتل یک مرد غیرمسلح سیاه‌پوست به دست پلیس آغاز شده است.

ترامپ در توییت خود تهدید کرده است: هرگاه غارتگری شروع شود، تیراندازی هم شروع خواهد شد.

توییتر در توضیح اقدام خود گفته است که توییت را حذف نمی‌کند، زیرا برای “عموم اهمیت دارد” که از محتوای آن باخبر باشند.

مجادله با توییتر

روز سه‌شنبه ۲۶ مه، برابر ۶ خرداد، شبکه توییتر برای نخستین بار با افزودن اخطاری به یکی از توییت‌های دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، امکان درستی‌سنجی آن را فراهم کرد؛ این گام به معنای ابراز تردید در نظر و سخن رئیس جمهور بود.

رئیس جمهوری آمریکا در توییت یادشده مدعی شده بود که در صورت رأی‌گیری از طریق پست در انتخابات آینده ریاست جمهوری در ماه نوامبر، “صندوق‌های رأی به سرقت خواهند رفت، برگه‌های رأی جعل شده و حتی به طور غیرقانونی چاپ و به طور جعلی امضا می‌شوند”.

شبکه توییتر پیام را با علامت تعجبی به رنگ آبی نشانه‌گذاری کرد که به کاربران این شبکه امکان راست‌آزمایی آن را می‌دهد و آنان می‌توانند با مراجعه به لینک‌های پیوند داده شده اطلاعات و داده‌های دقیقی در این باره کسب کنند.

جک دورسی، مدیرعامل توییتر، در دفاع از عملکرد این شبکه اجتماعی گفت: «توییتر به افشای اطلاعات نادرست یا غیردقیق در سراسر جهان ادامه خواهد داد». 

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ترامپ در واکنش یک فرمان اجرایی را برای محدودسازی حمایت‌های حقوقی از شبکه‌های اجتماعی امضا کرد که با انتقادهای تند از سوی رسانه‌های مجازی و شبکه‌های اجتماعی روبرو شد.

شبکه توییتر برای دونالد ترامپ، رسانه‌ای آسان و فوری برای اعلام نظرات سیاسی اوست. او پیوسته از این شبکه استفاده می‌کند تا به رقیبان و مخالفان خود بتازد، دیدگاه خود را مطرح کند و همچنین عملکرد دولت خود را بستاید.

منتقدان او معتقدند که ترامپ در بسیاری از توییت‌های خود واقعیت را به گونه‌ای دیگر جلوه داده، داده‌ها و حقایق را لوث می‌کند. ترامپ در شبکه توییتر بیش از ۸۰ میلیون دنبال‌کننده دارد.

جدالی تازه با چین

شبکه اجتماعی توییتر یک توییت جائو لی‌جیان، سخنگوی وزارت خارجه چین، را با افزودن یک برچسب راستی‌آزمایی منتشر کرد.

در توییتی که مربوط به دو ماه پیش است، ادعا می‌شود که ویروس کرونا “احتمالا” توسط ارتش آمریکا به چین منتقل شده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

شبکه توییتر با افزودن یک برچسب به توییت یادشده، در واقع از کاربران دعوت کرده است که درباره چندوچون آن نظر بدهند.

روشن نیست که مقام‌های چین به این اقدام توییتر چه واکنشی نشان خواهند داد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.