رسانه خبری پیامِ ایرانی

آتش در جان خائیز؛ نیاز فوری به هلی‌کوپتر آب‌پاش | ایران | DW


با ادامه آتش‌سوزی در کوه‌های گچساران، صدها هکتار از منطقه حفاظت‌شده خائیز نیز طعمه حریق شده است. محمدعلی آروس، معاون فرماندار کهگیلویه، اعلام کرده که منطقه در وضعیت “فوق العاده بحران” قرار دارد و مدیریت شهرستانی قادر به مهار آن نیست.

محمدعلی آروس، اولویت‌ها را تامین آب، حفظ امنیت امدادگران و سوخت‌رسانی “دستگاه‌های دمنده” دانسته و مدیریت بحران کشوری را به کمک طلبیده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

خبرگزاری ایسنا از قول او با اشاره به اینکه “بیش از ۲۰۰ هکتار از این منطقه در آتش سوخته است”، می‌نویسد: «با شرایط موجود امکان مهار تا ۴۸ ساعت دیگر وجود ندارد، دو ساعت دیگر باد شروع به وزیدن خواهد کرد و دیگر امکان مهار آن وجود نخواهد داشت.»

اسدالله هاشمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد، بالگرد آب‌پاش، نیروی انسانی و مواد غذایی را ضروری‌ترین نیازها اعلام کرده و گفته است: «مردم به هر طریقی می‌توانند پای کار بیایند که هرچه زودتر این آتش‌سوزی مهار شود.»

او اعلام کرده که ۱۵۰ نفر از محیط زیست، منابع طبیعی، هلال احمر و نیروهای مردمی سرگرم تلاش برای مهار آتش هستند. میزان آتش‌سوزی هنوز مشخص نیست.

هم‌زمان، مدیرعامل هلال احمر استان از اعزام چهار تیم امدادی برای کمک به نیروهای مردمی و سایر ارگان‌ها خبر داده است.

آتش‌سوزی از سمت بهبهان در استان خوزستان به ارتقاعات کهگیلویه سرایت کرده است. روح‌الله عزیزی، مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه می‌گوید: «آتش در اثر اختلافات بین عشایری که خارج از منطقه حفاظت‌شده خائیز قرار دارند آغاز شده است.»

او با تاکید بر مرتعی بودن بیشتر پوشش منطقه، هشدار داده است که اگر آتش به موقع خاموش نشود، ضلع شمالی که پوشش جنگلی دارد، با خسارات جبران‌ناپذیری روبرو خواهد شد.»

عزیزی از دهیاران، مردم روستاهای حاشیه منطقه خائیز و دهدشت غربی و دوستداران طبیعت درخواست کرده است که به کمک اطفای آتش بشتابند.

منطقه خائیز مساحتی بالغ بر ۳۳ هزارو ۳۸۵ هکتار دارد و از دی ماه سال ۷۷ در شمار مناطق حفاظت‌شده ایران قرار گرفته است. پوشش گیاهی منطقه بلوط (گونه غالب) بنه، کلخنگ، بادام وحشی، ارژن، خوشک، گون، گیاهان دارویی و گونه‌هایی از خانواده گندمیان است. گونه‌های جانوری منطقه را کل و بز، گرگ، کفتار، شغال، روباه، پلنگ و پرندگانی چون کبک و تیهو و دلیجه تشکیل می‌دهند.

خائیز از مطلوب‌ترین زیستگاه‌های کل و بز در ایران معرفی می‌شود. مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد، نسبت به بقای گونه‌های جانوری و گیاهی منطقه هشدار داده است.

هلی‌کوپتر موجود نیست

مراتع و جنگل‌های صعب‌العبور بهبهان نیز از سه روز قبل در آتش می‌سوزند. فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری شکایت کرده که طی این مدت، هیچ هلی‌کوپتری برای اطفای حریق در این محدوده کمک نکرده است. علی عباس‌نژاد به ایسنا گفته است: «پیگیر اعزام هلیکوپتر به منطقه برای اطفای هوایی حریق هستیم اما متاسفانه روز گذشته یک هلیکوپتر به منطقه اعزام شد ولی به دلیل نقص فنی نتوانست به ما کمکی کند.»

عباس‌نژاد هم‌چنین خبر داده که یکی از نیروهای مردمی فعال در اطفای آتش منطقه حفاظت‌شده محیط زیستی پاوه، در جریان کمک‌رسانی جان خود را از دست داده‌ است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

وحید محمدی‌تبار، مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویر احمد، از رایزنی استاندار با وزیر دفاع و فرمانده کل سپاه به منظور استقرار یک فرزند بالگرد آب‌پاش از خوزستان خبر داده و هم‌زمان مردم را برای کمک به اطفای حریق فراخوانده است. او مهم‌ترین نیاز برای مهار حریق در خائیز را بالگرد و هلی‌برد برای انتقال نیرو دانسته است.

هم‌زمان، معاون اول روحانی از استاندار کهگیلویه خواسته است تا در هماهنگی با وزارت دفاع، نیروهای مسلح و سازمان مدیریت بحران کشور، ترتیب اعزام بالگردهای آب‌پاش به منطقه را بدهد.

خبرگزاری ایسنا می‌نویسد، پیش از این وزارت دفاع هلی‌کوپترهای اطفای حریق را تأمین می‌کرد، ولی به دلیل آنکه دولت اعتباری برای این کار در اختیار آنان قرار نداد، دو سال است وزارت دفاع با سازمان جنگل‌ها در زمینه همکاری نمی‌کند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.